Bayanlara Öneri ve Uyarılar

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve roxett tarafından 6 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

6 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : roxett
  1. roxett

roxett Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    -Asla çok gerekmedikçe tampon kullanmayınız,ve gerekiyorsada 2-3 satten fazla vajinada tutmayınız.

- Denize ve havuza girerken tampon koyabilirsiniz vede koymanızı öneririz,ama 2-3 saati aşmamaya dikkat ediniz.

-Kokulu petler kullanmak,genital bölgeye deodorant ,parfüm sürmek bölgenin normal dengesini bozar

-Günlük iç çamaşırınızı ağ kısmı pamuklu olanlardan seçmeniz en sağlıklı tercihtir.

-Yeni partnerle cinsel ilişkiye girildiğinde,mutlaka prezarvatif kullanmak gerekir.Çünkü cinsel ilişkide kadının hastalık kapma riski erkeğe göre çok çok fazladır.

-Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanması temizlik değildir, o bölgedeki dengenin bozulmasını ve daha rahat mikrop kapmayı sağlar.

-Ağda, jilet gibi yöntemlerle temizlik sağlandığı düşünülebilir.Ancak alınarak açılan kıl kökleri genital bölgenin kolayca mikrop kapmaya elverişli hale gelmesine neden olur.Ayrıca uzun yıllar yapılan ağdalar nedeniyle kıl dönmeleri ve dış dudaklarda şekil bozuklukları oluşmaktadır.Bu nedenle gereken yerlerde makas veya makinayla tüylerin kısaltılması genital bölge için en sağlıklı temizlik yöntemidir.

-Bayanların en büyük sorunlarından biri de tuvaletten mikrop kapma korkusudur.Bilinenin aksine kalçaların nereye değdiği önemli değildir.Önemli olan idrar yapılırken alttan sıçrayan suyun genital bölgeye gelmesidir.Bunun için de hangi tür tuvalette ve nerede olursanız olun alttan sıçramayı önlemek için suyun üzerine tuvalet kağıdı koyarak mikrop kapmaktan korunabilirsiniz.

-Kadın olmak özelliktir, siz özelsiniz, bununla gurur duyun, kendinizden, bedeninizden ve cinsel isteklerinizden utanmayın, ve unutmayınız ki etrafınızdaki herkes cinsellik sonucunda dünyaya gelmiştir.
    Kadın olmakla gurur duyun, siz kendinizi nasıl hissederseniz başkalarıda sizi öyle görecektir.

-Düzenli olarak jinekolojik muayenenizi yaptırın.İdeali şikayetiniz olmasa dahi 6 ayda bir muayene olmaktır.Ayrıca erken teşhis ve tedavi için çok önemli olan pap smear (rahim ağzı kanseri için kontrol testi) testinizi ve göğüs kanseri için gerekli olan muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

-Doktorunuzun öğrettiği şekilde iki adet dönemi arasında kendiniz de göğüs muayenenizi yapınız.Unutmayın erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

-Başkalarının,etrafınızdaki insanların değil doktorunuzun dediklerine ve önerdiklerine uyun.Çünkü her insanın bünyesi farklıdır ve bir insanda sonuç alınabilen bir tedavi yada yöntem bir başka insanda zarar verebilir.

-En ufak sıkıntınızda doktora danışmaktan çekinmeyin,hastalıktan değil geç kalmaktan korkun.

-Eğer doktorunuz uygun görüp vermişse ilaç kullanmaktan korkmayın ve önerilen şekilde düzgün kullanın ,kendinize göre değiştirmeyin, fayda almaktan çok zarar görürsünüz.

-Bayan olarak yaşadığınız veya çevreniz tarafından size yaşatılan sıkıntı ve sorunları ve hissettiklerinizi unutmayınız ve yaşadığınız sorunları kızlarınızında yaşamaması için onları anlayıp destek olunuz, bilgilendiriniz, yaşanıp geçen çabuk unutulur

2. 7 Eylül 2006
  3. aytaxsxxix

aytaxsxxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sağolasın iyi bir konuya parmak bastın

4. 4 Ekim 2006
  5. segucay

segucay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    -Bayanların en büyük sorunlarından biri de tuvaletten mikrop kapma korkusudur.Bilinenin aksine kalçaların nereye değdiği önemli değildir.Önemli olan idrar yapılırken alttan sıçrayan suyun genital bölgeye gelmesidir.Bunun için de hangi tür tuvalette ve nerede olursanız olun alttan sıçramayı önlemek için suyun üzerine tuvalet kağıdı koyarak mikrop kapmaktan korunabilirsiniz.

bilmiodum ögrendim ve de uygulayacagım; yararlı bilgilerin için cok tesekkür ederim...:KK43:

6. 24 Ekim 2006
  7. ayay

ayay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bencede tampon kullanmayın;yıllar önce otobüs yolculuğu yapmak zorundaydım ,kanamam yoğun olduğu için pedin dişında tampon kullandım,daha rahat olurum diye düşünmüştüm;şiddetli baş ağrısı ve korkunç bir bulantım oldu,bayılacak gibi hissediyordum;normaldede beni yol tuttuğu için bu şikayetlerimin sıcaktan ve yol tutmasından kaynaklandığını düşündüm;ilk mola yerinde sanki bana ekstra bir sıkıntı veriyomuş gibi hissettiğim tamponu attım ve 1-2 saat sonra rahatladım;o gün içgüdüsel olarak o tamponu çıkarmamış olmasaydım bugün bu yazıyı yazamayacaktım belki de...büyük ihtimalle zaman ilerledikçe beni şoka bile sokabilirmiş...bunları sonra öğrendim tabii...şimdi doktorlara sorsanız bu ihtimal çok düşük derler ama hangimiz o şanssız kişi olabiliriz bilemeyiz...

8. 24 Ekim 2006
  9. didemsu

didemsu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bilgiler için çok saolun...
    dikkat etmekte fayda var..

10. 25 Ekim 2006
  11. selda19

selda19 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    gerçeken sağolun bikaç defa denize girerken kullanmıştım ama artık kesinlikle kullanmam.

12. 10 Aralık 2006
  13. benbeyaz

benbeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bilgilendirmeniz için sağolun arkadaşlar.Bilmemek değil ,Öğrenmemek ayıptır.

14. 11 Aralık 2006
  15. 1kumtanesi

1kumtanesi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Yazın denizde tampon kullanırım. Bence Kurallara uygun kullanıldığında hiç bir sakıncası yok.

16. 11 Aralık 2006
  17. areen

areen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    55
    Ödül Puanları:
    113
    çokteşekkürler Roxet Inanki çok Faydasi Oldu Saol Canim Arkadaşim öptm Kocaman...

18. 16 Nisan 2007
  19. fdm

fdm Guest

slm.valla çok yararlı bilgiler vermişsin.emeğine sağlık.sayende bilmediğim bazı şeyleri öğrendim...