bayramlık ayakkabılar

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve EU1 tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Feryatlar, ağıtlar ve hıçkırıklar yükseliyordu. Herkes ağlıyor, fakat içlerinden biri diğerlerini bastırıyordu. Onun ağlaması daha bir içli, daha bir yakıcıydı.

  Kucağında bir çift ayakkabı vardı. Onları sımsıkı sarıyor ve bir bebek gibi bağrına basıyordu. Sonra kendi kendine konuşuyor,

  - Giyemedin yavrum, giyemedin...diyordu acıyla.

  Hadiseleri hatırladığıma göre, demek ki çok küçük değildim. Belki dokuz-on yaşlarındaydım, belki de biraz daha küçük. Ama, ayakkabılara sarılarak ağlayan o anneyi iyi hatırlıyorum.

  Neden yavrusu gibi kucakladığını ise herkes biliyordu ne yazık!

  Kanat gerdiği ayakkabılar, bayrama bir gün kala, traktör altında kalarak can veren oğluna aitti.

  Bayramlık olarak alınan o bir çift ayakkabıyı, çocuğun bütün ısrarlarına ve yalvarmalarına rağmen, bayramdan önce giydirmemişler ve çocuktan sabretmesini istemişlerdi.

  Kimse yakıştırmamıştı o küçücük yavruya ölümü. Kimse, bayrama varmadan ölebileceğini hesaplamamıştı. Hatta böyle bir ihtimal, kimsenin aklına gelmemişti.

  Ama işte, yaşlı genç ayırmadan ansızın gelen ecel, ufacık bir çocuğu da buluvermişti.

  ....Ve ayakkabılar. O, her ısrarına rağmen çocuğa giydirilmeyen ayakkabılar, birdenbire, yavrucaktan arda kalan en acı hatıra oluvermişti.


  *****


  Kimse bilmez hangi anda can vereceğini. Büyük nimettir aslında bu bilmezlik. Büyük lütuftur. Bir o kadar da büyük imtihandır,herkes için.

  Ölene de kalana da bir büyük derstir.
   
 2. 9 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Zergülcüğüm; bu öykü bana akşam haberlerde dinlediğim bir şehit haberini anımsattı.Terhis olup gelecek bir askerimiz,babasından ayakkabı istiyor.Babası da ona ayakkabı almak için beklerken cenazesi geliyor.Mutlaka çok büyük acı . Ben dinlerken ağladım o acıyı yaşayana Allah sabırlar versin.O askercik de giyemedi istediği o ayakkabıyı.
   
 4. 12 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. berrusu

  berrusu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  paylaşımın için teşekkürler