Baz İstasyonlarının Sağlığa Zararları

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve candy38 tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : candy38
 1. candy38

  candy38 Seize the day Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.060
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Cep telefonları ve baz istasyonları ile tv ve radyo verici antenleri, uydu iletişim istasyonları, mikrodalga fırınlar, radarlar yüksek frekanslı elektromanyetik mikrodalga (MD) yayarlar. Mikrodalgalar (MD) dokuları ısıtır ve doku hücrelerinin kimyasını bozar. Gelişmiş batı ülkelerinde elektromanyetik mikrodalgaların sağlık üzerinde yarattığı tehlike ve risk konusunda 30-40 yıldan beri yüzden çok araştırma yapılarak yayınlanmıştır.
  Elektromanyetik Mikrodalgaların (MD) Zararları
  • Elektromanyetik dalgalar en çok çocuklar, hamileler ve yaşlılarda etkisini göstermektedir. Özellikle çocuklarda lösemi ve beyin tümörünün artışına neden olmaktadır.
  • Hücrenin kanserleşmesine neden olmaktadır.
  • Sinir sisteminin tahribine yol açmaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olmaktadır.
  • Kadınlarda adet bozuklukları, düşükler, erken doğumlar ve ucube bebeklerin doğmasına yol açmaktadır.
  • Erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır.
  • Gözde perde (katarakt) ve ağ tabakasının tahribine neden olmaktadır.
  • Baş ağrısına, baş dönmesine, bunamaya, unutkanlığa, sinirliliğe, uykusuzluğa, tansiyon yüksekliğine ve Parkinson hastalığına neden olmaktadır.
  • Gen bozukluklarına neden olmakta, kansere karşı bağışıklık sisteminden sorumlu olan P53 genine hasar vererek lenfomaya neden olmaktadır.
  • Kan hücrelerinin azalmasına ve kan kimyasının bozulmasına neden olmaktadır.
  • Kalp-damar sistemi ve mide – karaciğerde tahribata yol açmaktadır.
  • Bellek, dikkat, öğrenme, ayırt etme ve zaman algılamada azalmaya neden olmaktadır
  .

  DİKKAT EDİLMESİ VE ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLER

  Cep telefonları baz istasyonlarının bina, apartman,site, mahalle gibi yerleşim yerleri, okul bahçeleri, kreşler, hastahaneler, çeşitli işyerleri, parklar gibi toplu yaşama ve kullanma alanları ile çalışma alanlarına kurulması kesinlikle önlenmelidir.
  16 yaşından küçüklere cep telefonu kullandırılmamalıdır. Cep telefonu kullananlar telefonu vücudunda bulundurmamalı, çantasına koymalıdır. Cep telefonu ile başkalarının yanında konuşmamaya dikkat edilmelidir. Yatak odasında uyurken açık durumda cep telefonu bulundurulmamalıdır. Sar değeri 0,1 W/kg ve daha düşük cep telefonları tercih edilmelidir.
  Elektromanyetik sistemlerle etkileşimin önlenmesi için otobüs gibi toplu taşım araçlarında cep telefonu kullanmamalı, kullananlar uyarılmalıdır. Bununla birlikte, kaza riskini arttırdığından sürücülerin seyir sırasında cep telefonlarını kapalı tutmaları gerekmektedir.
  Hastahanelerde, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri gibi yaşamsal önem taşıyan elektronik cihazların bulunduğu yerlerde cep telefonlarının kullanılması, yaratabileceği etkiler nedeniyle, kesinlikle yasaklanmalıdır.
  Çocukların ve yetişkinlerin konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi için okullarda, işyerlerinde konferanslar düzenlenmeli; tv ve radyolarda programlar yapılmalı; gazete ve dergilerde yazılar yazılmalı; broşür ve afişler hazırlanarak dağıtılmalı ve asılmalıdır.


  TÜKETİCİLERİN YAPABİLECEKLERİ YASAL GİRİŞİMLER

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 2003/16434 Esas - 2004/971 Karar sayılı kararı ve 2004/2954 Esas - 2004/10516 Karar sayılı kararları ile binalara ve işyerlerine kurulan baz istasyonlarının uzun sürede kişi ve çevreye zarar verdiği, yerleşim çevrelerinden uzakta kurulması gerektiği için buralara kurulan baz istasyonlarının sökülmelerine karar vermiştir.
  Buna göre, tüketiciler yaşadıkları ya da çevresinde bulunan binalar ile çalıştıkları binalara veya çocukların gittiği okul, kreş, park gibi yerlere kurulan baz istasyonlarının sökülmesi için Yargıtay 4.Hukuk Dairesi’nin kararlarını emsal göstererek dava açabilirler


  ALINTIDIR
   
 2. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : candy38
 3. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  en yakın arkadaşımın evlerinin otaparkında var kiracı olduğu için birşey yapamıyorlar..
  :1shok: :çok üzgünüm:
   
 4. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : candy38
 5. candy38

  candy38 Seize the day Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.060
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  evet canım ne yazık ki tehlikeleri bilinmesine rağmen bu konuda önlem alınmaması çok düşündürücü.daha iyi hizmet mi?yoksa insan sağlığı mı?
   
 6. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : candy38
 7. egzantirig

  egzantirig Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğenildi:
  24
  Ödül Puanları:
  108
  bizim karşı binada ve yan binada var. aç gözlüler para icin binalarına kabul ettiler bunları..

  bu baz istasyonlarının bir ayarı var düşük frekanslarda calısmaları kanser yapmıyormus filan ...

  bilmiyorum ama ben nefret ediyorumkötükedihüso
   
 8. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : candy38
 9. candy38

  candy38 Seize the day Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.060
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Telekomunikasyon Kurumu, GSM baz istasyonlarına 10 metreden daha fazla yaklaşılması durumunda insan sağlığına zarar verebileceğini açıkladı. Baz istasyonlarının insan sağlığına zararı olup olmadığını ise öğrenmek isteyenlerin ise 530 YTL`yi gözden çıkarmaları gerekecek


  Başbakanlık İletişim Merkezi`ne GSM baz istasyonlarının insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle mahallerine kurulan baz istasyonunun kaldırılması için Başbakanlık İletişim Merkezi`ne (BİMER) başvuru yaptı. Kılıç`ın başvurusuna Telekomunikasyon Kurumu tarafından cevaplandı. Kurumun cevabında baz istasyonlarının güvenlik mesafesisinin 10 metre olduğu ve 10 metreden uzak yaşam alanlarında bulunmasının sakıncasının bulunmadığı belirtildi. İstasyonların insan sağlığına zararının olup olmadığını öğrenmek isteyenler ise 530 YTL karşılığında ölçüm yaptırabilecek.


  BİMER`e gönderilen açıklamada, Telekomünikasyon Kurumu tarafından baz istasyonları insan ve çevre sağlığı bakımından etkilerinin en aza indirilmesi Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı gibi ilgili kamu kuruluşları ile koordinasyon sağlanmak suretiyle yönetmelik hazırlandığı belirtildi. Açıklamada, sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemlerinden yayılan elektromanyetik dalganın belirlenen elektromanyetik alan limit değerlerinin aşılmadığı güvenli alanların sağlanması ve baz istasyonları gibi sabit telekomünikasyon cihazlarının yönetmelikte belirtilen tüm kriter ve limit değerlere uygun olarak kurulmasının amaçlandığı kaydedildi. Sabit telekomünikasyon cihaz veya sistem kurma izninin insanların yaşadığı mekanlar ve tüm bina, bahçe ve müştemilatıyla birlikte okul öncesi ve temel eğitim kurumlarının bulunduğu alanlarda kurulması durumunda verildiğine işaret edilen açıklamada, bir sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemine sistem kurma izni öncesi Güvenlik Sertifikası düzenlendiği kaydedildi. GSM baz istasyonunun Yönetmelik hükümlerine uyması halinde kurulmasında sakınca olmadığına işaret edilen açıklamaya şöyle denildi:


  `Yönetmelikte belirtilen teknik kriterleri sağlaması halinde şehir içlerinde kurulu bulunan ve Kati Güvenlik Sertifikası verilen baz istasyonlarının çıkış güçleri ve anten kazançlarının ortalama değerleri dikkate alındığında, güvenlik mesafesinin antenden itibaren yaklaşık 10 metre olduğu, antenin yayın yaptığı yönde 10 metreden daha uzak yaşam alanlarında bulunmanın bir sakıncası bulunmamaktadır. Ayrıca güvenlik mesafesinin antenin en fazla yayın yaptığı yön dikkate alınarak hesaplandığı, antenin arka ve alt kısımlarına en az düzeyde yayın (ışıma) yapıldığından bu noktalarda güvenlik mesafesi hesabına gerek olmadığı da bilinmelidir. Meskun mahallerde kurulacak sabit telekomünikasyon cihazlarında asgari olarak hesaplanan güvenlik mesafesi dikkate alınmaktadır.`


  Açıklamada, sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemlerinin kurulacağı yerlerin belirlenmesi aşamasında çevre kriterlerinin de sağlanması bakımından, Mahalli Çevre Kurullarının uygun görüşü alındığı vurgulandı. Açıklamada, baz istasyonunun kurulacağı yer ile ilgili olarak kurulacak olan binanın ilgilileri ve GSM operatörü arasında yapılan anlaşma özel hukuk kapsamında olduğu, kurumun görev ve sorumluluk alanına girmediği kaydedildi.


  Baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişi ölçüm yetki belgesi verilen, kurum, kuruluşlara 530 YTL karşılığında bunu yaptırabilecek.  Alıntıdır
   
 10. 5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : candy38
 11. candy38

  candy38 Seize the day Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.060
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Baz istasyonları için son karar yargıdan

  Yargıtay, yönetmeliğe uygun olarak kurulup işletilse dahi baz istasyonlarının ''uzun zaman diliminde insan sağlığında zarara neden olacağına'' karar vererek, baz istasyonunun yerleşim yerlerinden uzak, uygun bir yere taşınmasına hükmetti.

  Ankara'da bir kişi, oturduğu caddede bulunan binadaki baz istasyonunun, ''insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği'' iddiasıyla baz istasyonunun kaldırılması için Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.

  Baz istasyonunun ait olduğu GSM şirketinin avukatları, istasyonun sertifikalı ve yönetmeliklerde belirtilen değerlere uygun olarak kurulup işletildiğini savunarak, davanın reddini istedi.

  Mahkeme, yapılan keşif ve ölçümlerde baz istasyonunun davacıya ait yerlere 20-25 metre arasında uzaklıkta bulunduğunun ve alan şiddetinin cihaz için öngörülen limit değerlerin altında olduğunun tespit edildiğine işaret ederek, davayı reddetti.

  Davacının kararı temyiz etmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

  Daire, ''baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile meskun alanlarda yarattığı radyasyondan dolayı, bu alanlarda uzun süreli radyasyona maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yönde etkileneceğine'' karar verdi.

  Dava konusu baz istasyonunun ''uzun zaman diliminde zarar doğurabileceği'' ifade edilen kararda, ''Çevredekiler için gelecek ve uzun zaman diliminde büyük endişe, psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratarak, kişilerin çalışmasını ve sağlık değerlerini olumsuz etkileyecek ve zararlı sonuç doğuracaktır. Bir istasyon, yönetmeliğe uygun çalıştırılsa dahi zarar veriyorsa, yönetmeliğe uygun olduğundan söz edilerek zarar verenin sorumluluktan kurtulması mümkün değildir'' denildi.

  Daire, yargıcın yönetmeliğe değil, yasaya, genel hukuk kurallarına ve bu bağlamda sorumluluk hukukunun ilkelerine göre karar vermek zorunda olduğuna işaret ederek, baz istasyonunun yerleşim yerlerinden daha uzak ve uygun bir yere taşınmasının gerekli olduğuna hükmetti.

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını bozarak, davacının zarar gördüğünün kabul edilerek, baz istasyonun kaldırılmasına karar verilmesi gerektiğini belirtti.

  Yerel mahkeme, ilk kararında direnirse dava dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulunda görüşülerek karara bağlanacak.


  alıntıdır
   
 12. 9 Ocak 2009
  Konu Sahibi : candy38
 13. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Biz geçen yıl çok uğraştık.Burnumuzun dibine ruhsatsız binaya kurdular.Belediye başkanı ruhsatsızsa sadece binanın o kısmını yıkarım dedi.Adamlar gidip 4 milyar parayı yedirdi belediyeye ruhsatsız bina da yasallaştı.En güzeli dağ başında yaşamak diye düşünüyorum bazen...
   
 14. 10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : candy38
 15. candy38

  candy38 Seize the day Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.060
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Düşünüyorum da acaba ülkemde halkın sağlığı ne zaman başka çıkarlardan önce gelecek?
  Yinede bu konu hakkında mücadeleden vazgeçmemek lazım.
   
 16. 14 Ocak 2009
  Konu Sahibi : candy38
 17. garfield

  garfield Rab'bim bana yeter... Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  230
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  peki diyelimki şikayet ettik 530 lirayı da verdik ölçüm yaptırdık.... karşımızda dev şirketler ve o dev şirketlerin avukatları var... ilk yapılan ölçüm normal çıktı...peki ya sonra bu değerler değiştirilemez mi... nasıl emin olucaz....
   
 18. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : candy38
 19. negatem

  negatem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  91
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Valla bizim hemen yandaki apartmanın tepesinde var bi tane hiç bir şekilde bişey yapılmadığını öğrendik baya bi araştırdık bu konuda ama malesef apartmanda yaşayan daire sahipleri onay verdiği için bişey yapamıyormuşuz.Ama ben burdan onay verenler arasında bulanan iki adet eczacıyı tebrik ediyorum.Sağlıkla uğraşan insanlar nasıl imza atarlar böyle bir şeye hayret ediyorum:eek:klava: