Baz sorularm var ve biraz kark sanki

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve celibon tarafından 3 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

3 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : celibon
  1. celibon

celibon Guest

Bu konuyu açtığım için tepki alacağımı tahmin ediyorum. Ama insanın köklerini merak etmesi suç olmamalı.yıllardır okullarda sosyal bilgiler dersiyle başladık tarihi öğrenmeye. Fakat öğretilen tarih hep aynıydı savaş, büyüyen Osmanlı, lale devri , yıkılan Osmanlı… peki köklerimiz ne? Nereden geldik hiç anlatmadılar! Üniversitede bile aynı şeyleri okuduk. Geçen onlarca yıl kafamda da onlarca soru oluşturdu.
    Türk nedir? Neden biz Türküz? İlk kez nerede duyulmuş bu “Türk” kelimesi? Eğer orta asyadan göç edip gelen kişiler bu topraklara yerleşmiş ve onların da adı Türkmüş diye düşünürsek çok değil bundan yaklaşık 100 yıl önce bu topraklarda Osmanlı devleti yok muydu? Onlarda türk müydü? Ben Osmanlının %100 türk olduğuna inanmıyorum. Çünkü padişahların yarısının belki daha fazlasının anneleri ve eşleri Macar, İtalyan vb güzelleriymiş. Kuşaklar boyu bunun devam ettiğini düşünsek türk kanı git gide azalmamış mı? Sarayda olaylar böyleyken halk ne yapıyormuş? Türkler Türklerle mi evleniyormuş? Osmanlı büyüdükçe Türkleri diğer ülkelere göndermemiş mi veya insanlar göç etmemiş mi? Gittikleri yerlerde o ülkenin insanlarıyla evlenmemişler mi? Ve Osmanlı devleti yıkılıp yerine Türkiye cumhuriyeti kurulduğunda Atatürk neden buraya Türkiye demiş?
    Ve en önemli soru “geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz” tarzı cümlelerle bize bir şeyler öğretmeye çalışan bu eğitim sistemi nasıl olmuş da asıl geçmişimizi öğretmemiş?
    :mymeka:

2. 3 Ağustos 2007
  3. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    kafamçokkarıştıvalla sorular mantıklı ama cevabını bilemiyorum

4. 3 Ağustos 2007
  5. celibon

celibon Guest

sanırım içten içe kendimize soruyoruz ama hiçbirimiz bilmiyoruz bunların cevabınıfisfisfis

6. 3 Ağustos 2007
  7. belissimo

belissimo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Osmanlı hanedanı sarayda yaşamış halka karışmamıştır.tabii ki Türküz.Asya dan göç eden Türkler çeşitli kollar halinde Avrupa,Türkiye,İran,Irak,Suriye vs gibi bölgelere yerleştiler.Türkiye Türkleri Osmanlı dan önce başka devletler(beylikler)de kurdular.sonra Söğüt ten yükselen Osmanoğullarına nasip oldu imparatorluk kurmak.çadırlar halinde yaşayan Türkler(Türkmenler-yörükler) hareket kabiliyeti yüksek olduğu için Osmanlı nın işine çok yaradı.
    osmanlı nın kökü nereye dayanır dersen,Oğuzlar ın 24 kolundan biri olan kayı boyuna dayanır.Oğuzlar kim dersen Asya dan akın akın göçen Türkler in bir kısmıdır.

8. 3 Ağustos 2007
  9. belissimo

belissimo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    dikkat edersen ATATÜRKün bir çok sözünün içinde Türk geçer.
    TÜRK DİL KURUMU nu
    TÜRK TARİH KURUMU nu kurmuştur.tabii ki TÜRKİYE diyecekti bu topraklara.zaten kaygısı da Osmanlı zamanında çok değer görmeyen kendi milletini bu kompleksten kurtarmaktı

10. 3 Ağustos 2007
  11. Herbela

Herbela Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Canım Türkiye de gerçekten Türk kökenli çok az insan var zaten. Mesela ben çerkez kökenliyim. Lazı Arnavut'u kürdü de var. Zaten orta asya, kayı boyu açıklanıyor. Orta Asyadakiler oraya nerden geldiler dersen Adem den sonrasını araştırmak lazım:)

12. 4 Ağustos 2007
  13. yxuxrexgxim rehin

yxuxrexgxim rehin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok güzel bi konu ewet bende hep düşündüm ama kendi kendime işin açıkçası ben başkasıyla paylaşmaya çekindim acaba yanlış anlanırmıyım diye

14. 4 Ağustos 2007
  15. yxuxrexgxim rehin

yxuxrexgxim rehin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sanırım doğru peki ama neden okullarda bu ders yok ben onu anlamadım!!!fisfisfis

16. 4 Ağustos 2007
  17. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Arkadaşlar Türklerin tarihi Osmanlı Devletiyle başlamaz ki??

Daha önceye,yani Orta Asyaya gitmek lazım...İlk Türk kelimesi ''Göktürkler'' de geçmiştir..Bunun ispatı ise Orta Asya'da hala ayakta ve dimdik duran ''Orhun Kitabelerinde''dir..
    Daha sonra ki savaşlar ve istilalarla kurulan tüm Türk Devletleri Orta Asya'dan kayarak bu topraklara, hatta Macaristan'a kadar ilerlemiştir..
    Bir nehrin kolları gibi her Türk Boyu ayrılmış ve hükümdarlığını kurmuştur..Güçlü olan,zayıf olanı himayesine alarak büyüme sağlamıştır..

Herşey tüm detaylarıyla tarih kitaplarında anlatılmıştır..Ben bile şuan buraya yazdıklarımı kitap açmadan,sene başında hazırlandığım sınav bilgilerimle yazdım..

Ayrıca tüm padişahlar birden çok eşe sahip olmuştur fakat ilk eşin genellikle Türk seçilmesine özen gösterilmiştir..Çünkü padişahlık babadan oğula geçtiği için,Türk olan eşeten doğan çocuğun başa geçmesi mantığı güdülmüştür..

Çok özür diliyorum ama okullarda kim kimle evlenmiş konularının işlenmesi çok gereksiz..Onca savaş ve yaşanan bir tarih dururken bunu merak etmek garip geldi bana..Bence güzel bir araştırma yapmalısınız..Herşeyi sadece okullarda ki ders kitaplarından öğrenemeyiz..Dilerseniz bu konuyla ilgili kaynak araştırması da yapabilirim sizin için..Sevgiler..

18. 4 Ağustos 2007
  19. belissimo

belissimo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    doğru bir tespit değil.araştırman dileğiyle