bebeğim büyümüyor :(((((

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve gammzee tarafından 20 Nisan 2008 başlatılmıştır.

20 Nisan 2008
    Konu Sahibi : gammzee
  1. gammzee

gammzee Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    arkadaşlar çok morelim bozuk kızım 1 ay erken doğumla 2600 gr doğdu sarılık oldu bir haftalıkken 2400 gr idi. ayın 25inde 2 ayımız bitecek ve kızım sadece 4 kilo çok iştahsız bir çocuk sadece anne sütü veriyorum onuda 4 5 saatte bir zoraki emiyor inianılmaz birşey benim bildiğim bebeğin ağzına bişey verdinmi o refleks olarak emmeye başlar benim ki zaten ağzını açmıyor açıncada dilinle dışarı çıkartıyor oda olmazsa var gücüyle ağlamaya başlıyor bende kilo alsın diye sma nın mamasını aldım fakat onuda istemiyor boyuda sadece 6 cm uzadı kendi kendimi teselli etmek için sağlığı yerinde olsun diyorum ama elimde değil çok üzülüyorum sizce napiyim 2 aylık bir bebeğin iştahı nasıl açılr başka ne verilir ne olur bana yardım edin her gören ne kadar küçük bir bebek diyor senağlamasenağlamasenağlama
  2. 20 Nisan 2008
  3. ay canım benim sende hayatım bişey var sandım anladıgım kadarıyla biraz inatçı bir bebek nedne öyle diyorsun yani 6 kilo ols aşu an saglıklı mı diyecektin dr unuz ne diyor mesela o da sana bu çocuk gelişmiyor buyumuyor mu diyor yoksa sen bir anne olarkadan telaşa kapıldıgın için mi böyle diyorsun 4 kilo almış ya merak etme şu an dünyayay adapte olabilme cabası içinde zorlama çok fazla iştahsız bir çocuk ama zamanla kesinlikle düzelecegine inanıyorum sabret azıcık daha merak etme acıkınca nasıl alır ama dr gelişimi için ne diyor merak ettim gamzecim bak valla benim de haziran annelerinin bebekleirne göre kızım kilosu düşük mesela onların 2000 lerde ama benim zilli 1443 gr bende üzüleyim mi yapma hayatım sen strese girdikçe o da girer eminim sabret birazcık da belkide mamanın tadını begenmemiştir gamzecim
  4. 20 Nisan 2008
  5. hem ayrıca saglıklı olması en önemli olan şey gene söylüyorum birtanem düzelecektir o görenelere selam söyle 5-6 kilo olunca çok mu güzel diyeceklermiş hiç bakma sana öyle söyleyince saglıklı de geç git tövbe tövbe millete göre yaşayamayız demi.....
  6. 20 Nisan 2008
  7. İştahsız Bebekler

Aslında annelerin çoğu bebeklerinin yemek yemediğinden şikayetçilerdir. Ancak bir bebeğin tartısında iki ay üst üste kilo kaybı görülüyorsa doktorunuz bebeğinizin yetersiz beslendiğinden şüphe edebilir. Zayıf bebek demek her zaman yetersiz beslenen bebek demek değildir. Bazı bebekler diğerlerine göre çok daha hareketli olabilir veya genetik faktörlerden ötürü ufak tefek olabilir.

Genel olarak bebeğinizin keyfi yerindeyse, yeterince hareketliyse, yorgun görünmüyorsa, sürekli uyumaya meyilli değilse, küçük bebekler için günde en az 5-6 kez bez kirletiyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Çoğu zaman bebeğiniz sizin istediğiniz kadar yemediği için onun yetersiz beslendiğini düşünüyorsunuzdur. Halbuki bir bebeğin porsiyonu sandığınızdan daha küçüktür.
    Eğer yeni doğmuş bebeğiniz günde 5-6 kezden daha az bez kirletiyorsa, idrarı koyu sarı renkteyse, balık gibi kokuyorsa veya bezinde kiremit rengi lekeler varsa yetersiz besleniyor demektir. Bunlar ciddi su kaybı belirtileri olabilir. Bebeğinizin emdiğini zannediyor olabilirsiniz ama ememiyor olabilir. Derhal sütünüzü sağarak kaşıkla bebeğinize verin. Bu şekilde beslendiğinden emin olursunuz. Doktorunuza danışarak emzirme problemlerini çözmeye çalışın. Bebeğinizin emdiğine emin olana kadar öğününü kaşıkla tamamlayın.

Bebeğinizin iştahsız olduğunu ve yetersiz beslendiğini düşünüyorsanız;

Bebeğinizin iştahı tıpkı sizinki gibi hep aynı değildir. Kimi zaman daha iştahlı kimi zaman da iştahsız olabilir. Onu beslerken iştahının size yön vermesini sağlayın. İştahlı olduğu anlarda yedirin. Yemeye hevesli gözükmüyorsa ve yemeyi reddediyorsa asla zorlamayın. Ertesi gün veya ertesi öğün mutlaka yiyecektir. Bu konuda endişelenmeyin. Endişelerinizi ona yansıtmayın.

Zamanla bebeğinizin bir damak tadı oluşur. Bebeğinizin öğünlerini hazırlarken onun tercihleri size rehberlik etsin. Örneğin yoğurdu çok seven bir bebeğe sebzesini yoğurtlu sebze çorbası yaparak yedirebilirsiniz. Meyveyi çok seven ama sebzeyi yemeyen bir bebeğe sebze yerine meyve takviyesi yapabilirsiniz. Peynir yemeyen bir bebeğin kahvaltısını yumurta ve kendi hazırladığınız kayısı marmelatıyla tamamlayabilirsiniz. Bezelye sevmeyen bebeğe mercimek çorbası yapabilirsiniz. Mercimek çorbasını yemiyorsa pirinçli mercimekli çorba yaparak mercimek tadını gizleyebilirsiniz. Alternatifleri yaratmak sizin elinizde.

Bebeğiniz diş çıkardığı dönemlerde iştahsız olabilir. Hatta bu iştahsızlık 2-3 gün sürebilir. Böyle dönemlerde bebeğiniz ne yemek istiyorsa onu yemesine izin verin. Tabii abur cubur türü besleyici niteliği olmayan besinler hariç. Örneğin bütün gün sadece muz ve ekmek yiyen bir bebek bile yeterince beslenmiş sayılır. Eğer katı gıdayı kabul etmiyorsa ona ayran ve meyve suyu sunun. Kuru incir ve kayısı hem çok faydalıdır hem de bebekler çok sever. Bunlardan verebilirsiniz. Bu dönemde sabırlı olun ve onu zorla beslemekten kaçının. Bebeğiniz 2-3 gün içinde hatta belki de ertesi gün tekrar yemeye başlayacaktır ve yemediği günleri telafi edecektir. Bebekler kolay kilo kaybettikleri gibi kolay da kilo alırlar.

Bebeğiniz büyüdükçe iştahında bir değişim olacaktır. Genelde bebekler büyüdükçe bebekliklerindeki kadar iştahlı olmazlar. Bu çok normaldir. Önemli olan yeterli ve dengeli beslenmesidir.

8. 20 Nisan 2008
  9. 20 Nisan 2008
  10. gammzee

gammzee Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    saranur arkadaşım bilgilerin paylaşımın için çok saol içimi rahatlattın rabbim hayırlısıyla senide kurtarsın inşallah
  11. 20 Nisan 2008
  12. amin inşaallah hayatım inşaallah
  13. 21 Nisan 2008
  14. minik kuxsxlarxixm

minik kuxsxlarxixm CANIMIN 3'Ü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım bebım sen yıne 1ay erken olmasına ragmen kılolu dogurmussun.ben gunumde dogurdum ama 2500:)))))
    halıne sukret.ben mınyonum kızlarda bana cekmıs.yeme ıcme normal ama buyumezler.yavas yavas.doktorumuzda aıleden dedı.yeme ıcme normal uyku normal eeee bırz gerıden gıdıyoruz.su an 9aylık ama 6 7 aylık gıbı gorunuyor.
    ama 5ıncı ayında dıslerını cıakrdı.yanı saglıklı:)))))))))
    su anda ust dıslerle ust kopek dıslerı toplam 4tane aynı anda gelıyor.ve hıc bır rahatsıxzlıgı yok.dememkkı saglıklı bebek.buyuk kızımda aynıydı.su an 5yasında ama 3,5gıbı gosterıyor.dılı harıc:))))))))
    1,5yasına kadar emdı,9aylıkken yurudu,1yasında bayagı konusuyordu.ve her hemegı cok sever.ozellıkle sebzeyı.pısasa ıspanak yogurlayıp ve burokolı salatasına bayılır.doktorumuzda bunları bıldıgı ıcın hersey yolunda dedı.genetık olabılır dedı.cok ırı ve uzun degılsınız dedı.ama yuzmeye baskete dogru yonlendırın boyu uzasdın dedı.gelısımlerı normal kıloya gerek yok dedı.
    lafı uzattım kusura bakma canım.bu annelerın yedırme takıntısı ılerde kotu oluyor. bebegını sıkma bence.tabı canınıda sutun kesılır.bekle o ısteyene kadar .daha kucuk uyku uymaktan emmeye fırsat bulamıyordur annecıgısıııı :))))))))
    sana kolay gelsın canım gule gule buyut bebegını:)))))a.s.a.s.
  15. 21 Nisan 2008
  16. gammzee

gammzee Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    minik kuşlarım arkadaşım sanırım haklısın önce sağlık bide bende biraz minyın tipliyim sanırım ondan ama benim en çok üzüldüğüm kızımın beni tam manasıyla emmemesi 5 dak fazla hiç emmedi
  17. 21 Nisan 2008
  18. canım belkide ki buyuk ihtimalle agzı yoruluyordur ona destek ol emdiği zamnalarda alt çenesine destek ver hayatım yazık canım kıyamam ben ona