Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi( Resimli)

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve Barçman tarafından 13 Ocak 2009 başlatılmıştır.

13 Ocak 2009
    Konu Sahibi : Barçman
  1. Barçman

Barçman PR UZMANI Pro Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    14. HAFTA

Kulaklar başın arkasından daha öne ve yanlara doğru gelir.Ense daha da uzar ve çene belirginleşir.Artık bebeğin bir parmak izi vardırışarıdan yapılan uyarılara (rahime ultrason probu ile basınç yapıldığında) kıvrılıp doğrularak yer değiştirir. Bebeğiniz artık yutkunmakta ve çişini yapmaktadır.

BOY: 8.7 cm KİLO: 43 gr

15.HAFTA
    Bebeğiniz amniyotik sıvıdan içmeye başlamıştır. Ancak bu konuda deneyimli olmadığından, sık sık hıçkırır. Gelişmekte olan bebeğin kafası üzerinde lanugo adı verilen ince ve ipeksi tüyler belirmeye başlar. Bu ilkel saçlar doğumda kaybolurlar.bebeğinizin parmağını emmeye başlamasıdır.
    Bu dönemde bebeğin cildi oldukça incedir ve deri altında damarlar görülebilir.

BOY: BOY: 10.1 cm KİLO: 70 gr

16.HAFTA

Tecrübeli anne adayları bebeğin ilk hareketini bu haftada hissedebilirler. Ancak hareketin hissedilmemesi anormal bir durum olduğu anlamına gelmez. İlk gebeliğini yaşayanlarda bu 20 hafta civarında gerçekleşir.

Tırnaklar tam olarak oluşmuştur.Başta ince kıllar ve tüyler (lanugo) daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu artarda ince el ,kol,bacak ,vücut hareketleri görülür.Özel bir stetoskopla çocuk kalp sesleri duyulabilir.

Kaş ve kirpikleri oluşur. Ultrason ile cinsiyet tayini yapılabilir. Bebeğin bacakları artık kollarından daha uzundur.

BOY: 11.6 cm KİLO: 100 gr
    Son düzenleme: 13 Ocak 2009
  2. 13 Ocak 2009
  3. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    17. HAFTA

Bebeğin cilt altı yağ depoları bu gebelik haftasından itibaren hızla artmaya başlar. Bebek ve plasenta bu haftada yaklaşık aynı boyutlardadır. Bebeğin emme, yutma ve göz kırpma refleksleri de bu gebelik haftalarında ortaya çıkar. Bebeğin kemiklerinde kalsiyum depolama işlemi hızlanır. Parmağını emebilir.Bu haftada bebeğin minicik kalbi günde 30 lt (1.5 kova dolusu kadar) kan pompalar.

BOY: 13 cm KİLO: 140 gr

18.HAFTA

Bu haftada bebek el ve ayak parmaklarını sık sık açıp kapar. Barsaklarda mekonyum adı verilen ilk dışkı bu gebelik haftasından itibaren oluşmaya başlar. Erkek bebeklerde prostat gelişimi bu hafta başlar ve tamamlanır. Bu hafta sonunda boy 20 cm, ağırlığı 210 gr’dır.Bu hafta ile 22 .hafta arasında yapılacak ayrıntılı bir ultrason muayenesi ile normal gelişme , gebelik yaşı , bebeğin cinsiyeti ile ilgili oldukça güvenilir bilgiler elde edilebilir. BOY: 14.2 cm KİLO: 190 gr

4. 13 Ocak 2009
  5. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    19.HAFTA

Bu haftadan itibaren bebeğin cildini sürekli olarak maruz kaldığı sıvı ortamdan koruma amaçlı vernix caseosa adı verilen madde üretilmeye başlanır. Bu madde beyaz renkli, krem kıvamında ve bebeğin cildini kaplayarak korur. Cilt transparan altında damarlar görünür haldedir.Saçları oluşur.

BOY: 16.4 cm KİLO: 300 gr

6. 13 Ocak 2009
  7. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    20.HAFTA
    Bebeğin tırnak, saç ve kirpik oluşumu tamamlanmıştır, bu dönemde yapılacak bir ultrasonografik incelemede organları rahatlıkla seçilebilir. Vücudunun büyük bir kısmı lanuga olarak adlandırılan yumuşak ve tüylü bir tabaka ile kaplıdır.

Bu haftada doğumdan sonra 5 yaşına kadar devam edecek olan hızlı beyin olgunlaşması başlar. Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar.

Bebek anne karnında uyku ve uyanıklık dönemlerine girer.Rahim yüksekliği göbek hizasındadır. Anne, bebek hareketlerini hissetmeye başlar.

BOY: 25.5 cm KİLO: 300 gr

21.HAFTA

Bebeğin kalp kası bu haftadan itibaren güçlenmeye ve daha güçlü bir şekilde kan pompalamaya başlar. Bebeğin bulunduğu ortamın oksijeni daha az olduğu için kan daha hızlı gezmelidir ve kalp kası daha fazla çalışmalıdır. Bu nedenle rahim içindeki bebeğin kalp atım sayısı 120-160 arasında değişir.
    22.HAFTA

Bebek bu dönemde gerçek bir insanın ufak bir modeli gibidir. Seslere hareketle yanıt verir ve güzel sesleri ayırt eder.Çocuğunuzla konuşabilir,hatta ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Doğumdan sonra aynı seslerle bebeği daha kolay sakinleştirebilirsiniz.Göz kapakları oluşmuştur ve hareket ettirebilir. Beyinde gelişme bu haftadan itibaren biraz hızlanır. Bebek erkek ise testisler ilk gelişim yerleri olan karın içi bölgeden skrotuma inmeye başlar. Bu süreç 32 GH ‘ın sonuna doğru tamamlanır

boy 29 cm, ağırlık 470 gr

23.HAFTA

Bu haftada bebeğin vücudu giderek normale dönmektedir. Ancak baş vücuda göre hala nispeten biraz daha büyük orta kulak kemikleri de gelişimini tamamlar ve sesler bebeğin işitme merkezine iletilmeye başlanır.Yani bebeğinizin kulakları duymaya başlar.Vücut oranları ise daha çok yeni doğan bir bebeği andırmaktadır.Cilt hala kırışıktır,çünkü hızla kilo almaya devam edecektir.Lanugo kılları daha koyu bir renk alır.Boy 31 cm, ağırlık 550 gr’dır

8. 13 Ocak 2009
  9. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    24.HAFTA

Bu haftadan itibaren bebeğin algılarının önemli bir kısmı geliştiği ve bebeğin uyaranlara refleks değil, bilinçli cevap verdiği bilimsel veriler tarafından gösterilmiştir.Yani bebek artık öğrenmeye, bilgileri hafızasında depolamaya ve düşünerek mantıklı tepkiler vermeye başlamıştır.Oldukça buruşuk olan cildini verniks olarak adlandırılan bir madde kaplanır. Bebek parmağını emebilir, öksürebilir ve hatta hıçkırabilir.Artık bebek gözlerini açabilir. Doğduğu takdirde yaşam şansı yok denecek kadar azdır.

Boy:32 cm, Ağırlık:600 gr.

25.HAFTA

Bebeğin cildi artık şeffaf görünümünü kaybetmektedir.Vücuduna bol gelircesine cilt kıvrımlarla kaplıdır.Kalp atımları stetoskop ile veya bebeğin pozisyonu da uygunsa karna kulağını dayayan biri tarafından duyulabilir.

Boy: 33 cm. Ağırlık: 700 gr.

10. 13 Ocak 2009
  11. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    26. HAFTA

Bu haftada bebeğin akciğer gelişimi hızlanır. Akciğerler çalışmaları için çok gerekli olan, surfaktan denilen maddeyi üretmeye başlar. Ayrıca bu haftadan itibaren el ve ayak izleri oluşmaya başlar.Beyin fonksiyonları normal bir yeni doğanınkine benzer. Beynin uyku ve uyanıklık dönemlerine ait özellikler ayırt edilebilir.

Boy yaklaşık34 cm, ağırlık 820 gr’dır.

27.HAFTA

haftada beyin gelişimini hızla sürdürmeye devam ediyor ve akciğer gelişimleri devam ediyor. Bebek bu haftalarda parmak emer ve böylece sakinleşir , çene kasları gelişir.Artık ağlayabilir.

Boy: 35 cm. Ağırlık: 1000 gr

12. 13 Ocak 2009
  13. deniz_gxuxnexsx

deniz_gxuxnexsx Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Tek kelime ile mucize bir olay..
    Yaradan heryerde ama görmek isteyene işte..Teşekkürler Barçman'ım..
  14. 13 Ocak 2009
  15. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    28.HAFTA

Bebeğin akciğerleri hızla yapı ve fonksiyon açısından dışarıda yaşamaya hazır hale gelmektedir. Beyinde (REM ) derin uyku (rüya görülen uyku) dalgaları tespit edilebilir . Erken doğum halinde yaşama olasılığı yükselmiştir.

Eşiniz elini karnınıza koyduğunda hareketleri hissedebilir. Doğarsa, çok iyi bakımla yaşatılabilir. Zayıfça ağlayabilir.Hıçkırır.Vücudu yağ depolamaya başlar.Bebek sesleri tanımaya başlar.Kişiliğin bu haftadan itibaren oluştuğu düşünülmektedir.

Boy:36 cm. Ağırlık:1100 gr.

29.HAFTA

Yaklaşık bu haftalarda, bebeğiniz gözlerini açabilir ve başını uterus içinde sürekli, parlak bir ışık kaynağını bulmak için döndürebilir. Yağ tabakaları oluşmaya devam eder ve tırnakları tomurcuklanır uyuları tamamen gelişmiştir,ışık,ses,tat ve kokuyu algılayabilir.Boy: 38 cm. Ağırlık: 1300 gr'

16. 13 Ocak 2009
  17. XSXimal

XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Hamileyken bunları ne kadar çok araştırırdım.
    Şimdi hamileler için çok güzel bir kaynak olmuş.
    Emeklerine sağlık ablacım... a.s.
  18. 13 Ocak 2009
  19. Barçman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    30.HAFTA

Lanugo tüyleri kaybolur. Bebeğin başı uzamaktadır ve bu sırada beyin gelişimi çok hızlıdır.

boy: 45cm kilo :1350 gr

31.HAFTA

Bebeğiniz uterus içinde görebilir, ışığı karanlıktan
    ayırabilir. Ayrıca gözlerini kırpabilir ve kapatabilir.Bebek daha az hareket etmektedir, çünkü hareket etmesi için yeterince yer yoktur. Gittikçe artan cilt altı yağ dokusuna bağlı olarak şişmanlamaktadır.işitme duyusu iyice gelişmiştir tanıdık sesleri ve müziği ayırabilir.

Boyu 45 cm ,ağırlığı 1750 gr