Bebeğim 6.ayına girecek.Hangi sebzeleri vermeliyim ?

Konusu 'Ekim Anneleri' forumundadır ve nur_eren tarafından 17 Nisan 2010 başlatılmıştır.

17 Nisan 2010
    Konu Sahibi : nur_eren
  1. nur_eren

nur_eren Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bebeğim 6.ayına girecek.netten araştırıyorum çorbaları falan.ama kiminde ıspanak vermeyin diyor kimi ıspanaklı çorba veriyor şaşırdım doğrusu.
    hangi sebzeleri verebilirim bu ay.
    ayrıca yemeklere soğan yada pırasa konulurmu.
    ve baharat.salça sanırım konulmuyor?
    ayrıca bebeğim sebzelerin tadını pek sevmiyor.yemek istemiyor ne yapayım bilemedim.

2. 17 Nisan 2010
  3. solstice

solstice Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cnm herkez farklı yapıyoo sende deneye deneye bakıcaksın mesela ben ıspanak için daha erken olduğuna inanıyorum 7. aydan sonra diyorum bezelye vermiyorum...Ama veren arkadaşlar da var.Ben 1 küçük patates yada büyükse yarısı , 1 havucun yarısı , 2 arpacık soğan ve 1 tatlı kaşığı kırık pirinci sabit tutuyorum hep yanına 2 gün pırasa , 2 gün kabak , 2 gün brokoli koyuyorum.en çok brokoliliyi seviyo benim kuzu.Haaa unutmadan pişince robotttan geçirmeden önce 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekliyorum bağırsakları için..Kimisi robot yerine ezmeyi tercih ediyo süzgeçle ama o zaman sulu oluyo hiç yemiyo benim sıpa..Hatta ben suyunu süzüp öyle çeviriyorum sebzeleri pişince böyle püre gibi oluyo seviyo..
    Meyve sularını başlarda çok seviyodu şimdilerde hiç biberon almıyo bende 1 elmayı cam rende de rendeliyorum bazen azcık muz bazende azcık rendelenmiş armut katıyorum 1-2 de büskivi koyuyorum demir hapını hiç almıyo buna katıyorum bende sütlü ürünlere katmamak gerekiyomuş çünkü.
    Yoğurdu çok seviyo benimki kendim mayalıyorum onu da sade seviyoo ama yemesse senin ki meyve veya büskivi ekleyebilirsin.
    Hala her yemekten sonra biraz geçince emziriyorum unutmasın die..
    2 gündür kahvaltıya da başladık 45 cc devam sütüne 3 çay kaşığı ballı tahıllı mama 3 büskivi 1 çay kaşığı pekmez , azcık tereyağı ve suda beklemiş azcık peynir ..1 gün peynir 1 gün azcık yumurta sarısı olcak..Onu da başta sulu yapmıştım yemedi böyle püre gibi olunca bayıla bayıla yedi..Arada pekmez yerine azcık cevizde rendelenebilir.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir...Ama unutma her bebiş farklı tabiiki zevkleri de mutlaka sevdiği bişeyler olacaktırr..

4. 17 Nisan 2010
  5. zeze26

zeze26 günışığımsın,tek günışığı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bugün doktordan geldik verdiği listede şöyle yazıyo canım,öğlen 13-14 arası vermek üzere:

1. kabak,havuç,patates,ıspanak,semiz otu
    2. bir yemek kaşığı mercimek ya da irmik
    3. domates,taze fasülye,enginar,bezelye
    4. bir yemek kaşığı zeytinyağı

şöyle tarif etti: birinci maddeden 2 sebze + ikinci maddedekilerden 1 i + üçüncü maddeden 2 sebze + zeytin yağı(toplam 6 çeşit oluyo) haşlanıp plastik süzgüden süzülcek..bebeğe verilcek

biraz matematik formülü gibi oldu ama idare et artık:)

6. 19 Nisan 2010
  7. ilkay..

ilkay.. hayat çiziyor ... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canim mevsimlik , organik hangi sebzeleri bulursan ondan ver :))

sebze yaparken hergun ayni olmamasi bakimindan degisiklik yap icerine , irmik , pirinc, bulgur , mercimek gibi tahillarda ekleyebilirsin hergun birini ekleyebilirsin bunlardan

8. 19 Nisan 2010
  9. mucize2009

mucize2009 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar su yemek olayını liste şeklinde yazarsanız cok sevinirim
    bu konuda benimde kafam cok karışıyor

10. 19 Nisan 2010
  11. Amazon

Amazon Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    108
    Ödül Puanları:
    163
    Tatlım bakla, mercimek, baklagiller gibi hazmı zor besinler hariç herşeyi verebilirsin. Pırasa, soğan da verebilirsin.
    Salça aşırı tuzlu olmadıkça verebilirsin. Sonuçta özü domates yani.

12. 20 Nisan 2010
  13. fatxixma

fatxixma yolun yarısı kaldı Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    113
    yumurta sarısı için 7. ayı bekle dediler çorbaya gelince havuç patates pişiriyorum inmeye yakın biraz irmik katıp eziyorum sulu olmuyo tam tersi kıvamlı oluyo içine hergün değişik bir yeşil yapraklı sebze katılabilir çok az yap çünkü içtiği en fazla 3-4 yemek kaşığı olacak günlük yapmak daha sağlıklı bir patetes bile fazla geliyo. domateste 1 yaşından önce yasak o yüzden salça katmıyorum ama 7-8 aylıkken ev salçası kullanılıyormuş ondada tuz var ben hiç salça katmıyacağım. 1 yaşından önce şeker, tuz, inek sütü, domates, patlıcan, çilek ve asitli meyve sebzeler vermemek gerekiyo bildiğim bu kadar. bu arada meyve olarak en doğrusu elma onuda cam rendede rendeleyip vereceksin. metal şeyler kullanmak vitaminini öldürüyo.
    kızlar yoğurt mayalamayı tüm detaylarıyla anlatsanız pastörize sütten oluyormu. birde mayalanacak 1 çay kaşığı kadar yoğurt pat diye süte atılıp karıştırılıyormu yoksa atıp ağzınımı kapatıyorsunuz anlıcanız detayları merak ediyorum.

14. 20 Nisan 2010
  15. naz06

naz06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bn de genelde havuc patates irmik yanına da mevsım sebsezı haslıyorum o sekılde verıyorum. yoğurdun içine de bı cay kasığı pekmez katıyorum yada cok az bebe bıskuvısı .meyvve olarakta elma suyu yada puresı.daha yeni basladım vermeye ben .farklı tarıfler olursa yazarım