bebeğim için tarhana tarifi arıyorum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve radyolog tarafından 8 Eylül 2009 başlatılmıştır.

8 Eylül 2009
    Konu Sahibi : radyolog
  1. radyolog

radyolog Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar doğru yeremi açtım bilmiyorum ama siteyi aradım buradan başka uygun ir yer bulamadım umarım doğru yere açmışımdır

6,5 aylık bir kızım var ve ben ona tarhana yapmak istiyorum ama detaylı arama yapmama rağmen itediğim sonuca ulaşamadım
    sizden ricam bana bebeğim içn yapabileceğim tarhana tarifi vermeniz

şimdiden teşekkürler

2. 8 Eylül 2009
  3. nalanna

nalanna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    tarhanayı okuyunca hemen geldim, benim küçük oğlum bayılır tarhanaya bende her sene yaparım, biraz zahmetli ama iştahla yediğini düşününce zahmeti kalmıyor, ben çok yapıyorum, yoğurdu kendim mayalıyorum, 2 kg kadar yoğurdu torbaya alıp süzdürüyorum, yağ biberleri varya onlardanda 1 kg kadar alıp yıkayıp, temizleyip, düdüklü tencereye iri iri doğrayarak pişiriyorum, kabukları ayrılıyor, onu rondodan geçiriyorum. domatesleride rendeleyip biraz fazla suyunu çekene kadar pişiriyorum. onlarıda kevgirden geçiriyorum, çekirdekleri ayrılsın diye, ben birde nohut koyuyorum, iyice pişirip (nohut pişerken içinede 2-3 baş büyük soğanı bütün olarak koyuyorum) onuda çekiyorum, hepsini karıştırıp biraz tuz ve nanede katıyorum,aldığı kadar unla yoğuruyorum, üzerini sarıyorum 2-3 gün kadar hiç bir kıpırdama olmuyor tabi bu hava durumuna bağlı sıcak olursa çabuk ekşiyor , kabardıkça unlayarak yoğuruyorsun, 4-5 günün sonunda küçük parçalar alarak temiz bir beze sererek kurutmaya bırakıyorsun, ben balkonda gölgede kurutuyorum, iyice kurumadan hafif nemli şekilde elinde ovalıyorsun, kevgirden geçiriyorsun, yada rondoda yapıyorsun, birkaç günde toz haline gelmişini havalandırıyorsun ki nemli kalıpta bozulmasın, sonra afiyetle bebişine yediriyorsun.
    Ben anlatırken daha çok yoruldum, yapıpta göndersem daha iyi olacaktı kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

4. 8 Eylül 2009
  5. radyolog

radyolog Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sağol haytım ya benimde kızım çok seviyo arkadaşım vermişti bi kaç pişirimlik severek yiyo bende yapmak istedim ama nasıl yapıldığını bilmiyorum tarifin için sağol canım teşekkürler ayrıca teklifin içinde sağol sağlıkla kal görşmek üzere

6. 8 Eylül 2009
  7. banueralp

banueralp Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    benim babaannem kastamonuda yaşıyor . her sene tarhana yapar kilolarcaaaa. hemde en saglıklısından ev yapımı. kızım içinde yapmış acısız ama o kadar çok yapmışkiii 10 sene yicek heralde. eger tanışmış olsaydık güven açısından yani yanlış anlaşılmasın kargolar gönderirdim kızlar size. evet biraz zahmetli oluyor evde yapmak. ama çok saglıklı. kızım 3 yaşında her kış tarhanayla besliyorum resmen eksik etmem

8. 10 Eylül 2009
  9. CaNeM

CaNeM Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    benim oğlum ilk zamanlar seviyordu şimdi hiç sevmiyor ya tarhanayı

10. 11 Eylül 2009
  11. radyolog

radyolog Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ya keşke banada yapan olsa valla ne çok isterdim

12. 23 Eylül 2009
  13. emelime

emelime yarim yarim..... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    tarhana bebekler için en güzel çorba benim eşimin babanesi yapıyodu hemde çok güzel ama beyaz olanı sütle pişiriyodu hem çok lezzetli hem çok yararlı bunun nasıl yapıldığını öğrenip buraya yazıcam tüm anneler yapsın bebişlereopuyorumnanaktanhihoyyyt

14. 25 Eylül 2009
  15. ltokor

ltokor Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Benimde eşimin yengesi yaparken içine faydalı ne varsa katıyor havuç,patates ...ama malesef benim oğlum yemiyo

16. 6 Ekim 2009
  17. dryelda

dryelda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    7 aydan sonra vereceğini biliyorsundur..tabiki tuzsuz

18. 8 Ekim 2009
  19. tebessum77

tebessum77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    soğan nohut torba yoğurt kırmızı biber domates tuz nane un maya hepsini çiğden robotlanıyor unla yoğuruluyor 1 hafta kadar bir torbada arasıra yuğuruluyor. sonra parçalar halinde bir beze dökülüp biraz güneşleninde ovulup un haline getiriliyor