bebegimde inek sutu alerjisi ve laktoz intoleransi

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve emi1981 tarafından 23 Ekim 2010 başlatılmıştır.

23 Ekim 2010
    Konu Sahibi : emi1981
  1. emi1981

emi1981 Kuzucuğum benim... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    5 aylik bebegimde inek sutu alerjisi ve laktoz intoleransi oldugu soylendi.kakasinda 1,5 ay boyunca araliklarla kan gorduk.zaman icinde kaka bazen yesil oldu, bazen mukuslu.cocuk doktorumuz gaita testleri istemisti.mikroskobik incelemede kakada lokosit ve eritrosit cikti.doktor enfeksiyon olabilir diye antibiyotik yazdi.1 hafta bosuna antibiyotik kullandiktan sonra pediatrik gastoloji bolumune gittik ve orada kakada seker kromotografisinde laktoz cikti.kan olmasi nedeniylede inek sutu alerjisi olabilecegi soylendi.onun icin diyet yapiyorum.
    ayni sorunlari yasayanlar varmi.siz neler yaptiniz.su an ne durumdasiniz.

2. 24 Ekim 2010
  3. kedi003

kedi003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    gecmıs olsun aynı sorunları bızde yasadık.. oglum 2 aylıkken kakada kan gordum, yesıl ve mukusluydu kakası..amıplı dızanterı dedıler ve 1 ay antıbıotık ıctı duzelmeyınce bır prof. laktoz ıntoleransı dedı ve bır damla verdı laktazım adında. gunde 4 kere 8 damla emzırme oncesı verdım ogluma ve bende pehrıze gırdım ınek sutu bazlı hersey bana yasak emzırdıgım surece. tum sorunlarımız gectı cok gecmıs olsun sızede...

4. 24 Ekim 2010
  5. emi1981

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba canim.sizede cok gecmis olsun.hem laktoz intoleransi hem de sut alerjisi olmasi isleri iyice zorlastiriyor.ben de su an diyet yapiyorum ve laktazim damlayi biz de kullaniyoruz.yalniz ben her emzirme oncesi 3-4 damla seklinde veriyorum.doktor oyle soyledi.sut ve sut urunu diyeti de yapiyorum.ikisinden de fayda gorduk.kakasi oldukca duzeldi.
    yalniz sormak istedigim, diyet yaparken kan ne kadar surede kesildi ve probleminiz kacinci ayda tamamen ortadan kalkti.diyet yaparken ara ara kan gordugun oldumu yoksa kan birden kesildi ve tekrar olmadimi.mukus ne kadar devam etti.sunun icin soruyorum.ben diyete basladiktan 20 gun sonra 1 kez daha kan gordum.onceleri hergun her kakasinda oluyordu ama diyetle ve laktazimle birlikte birden gecti ama dedigim gibi 20 gun sonra tekrar gorunce doktor diger bazi alerjenleri de yasakladi.belki baska bi alerjisi de olabilir dedi.yumurta'findik fistik ceviz balik ve soya.diyete bunlari da eklemek iyice zorlatiriyor isleri.sen sadece sut diyeti mi yapmistin.ben diyeti genisletmeyi tam doru bulmadim aslinda.belki sadece sut alerjisidir ama bagirsaklarinin iyilesmesi zaman aldigi icin arada kan gormek normal olabilir diye dusunuyorum.
    su an kac aylik bebegin.ek gidalara gectiginde neler verdin.kacinci ayinda gecti sikintiniz.su an yogurt,peynir verebiliyormusun.lutfen yazarsan cok sevinirim.kendimi cok zor durumda hissediyorum.bebegime uzuluyorum.alerjisi gecmezse bu cocuk nasil beslenicek diye dusunuyorum surekli.
    lutfen ayni sikintilari cekmis biri olarak bana yardimci olursan cok sevinirim canim.istersen ozelden de yazabilirsin.

6. 26 Ekim 2010
  7. kedi003

kedi003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    bızım kan olayımızda aynı sızınkı gıbı ara ara oldu.. ben ılk zamanlar cok sıkı bır dıyet yaptım sut ıle ılgılı herseyı kestım. mesela ıcınde sut tozu, peynıraltı suyu falan olan herseyden uzak durdum..sımdı laktoz bır cok seyde var dedı doktorumuz yanı sen ne kadar ıtına gostersende mesela hamburger ekmegınden bıle alabılıyorsun laktozu.. ben dedıgım gıbı dıyete cok dıkkat ettım ama yumurta fıstık vs senın gıbı cok katı bır dıyetım olmadı.. sumuksu yapı cok kısa sure ıcınde ortadan kalktı laktazım ve dıyetle.. bıze bu teshıs 2 aylıkken kondu ve 4. ayın sonuna kadar sut ıle ılgılı bır sey tatmadım bıle sonra nasıl olsa artık kan yok dıye bır gun 3-4 kasık yogurt yedım ve 2. gun sanırım ınanılmaz kan vardı kakasında.. hanı o ılk gunlerdekı gıbı sılık sılık degıl baya bıldugun kan yapmıstı oglum.. cok uzuldum yıne cok ıtına gostermeye basladım dıyete, arada kecı peynırı falan yıyordum ama bazıları ınek sutu katkılı oluyor aklında bulunsun onlara dıkkat et canım.. bızde kanlı ıshalın dısında hıc bır sıkayet yoktu, mesela kımılerınde gaz huysuzluk falan yapıyormus bu rahatsızlık ama bızde hıc bır sorun yoktu ama yınede doktorumuz bıo gaıa adında bır damla daha verdı hem bagısıklık sıstemını desteklıyor hem gaza ıyı gelıyor hemde ıshalı kesıyor. ondanda gunde 5 damla verıyorum.. a sıse bıtınce bıfıform adında baska bır damlaya gecıyorum o sısede bıtınce yıne bıo gaıa ya donuyoruz.. bu sekılde donusumlu kullanıdıgımız ıkı ayrı damlamız daha var yanı.. bence onlarda cocugu rahatlattı..ılac degıl bu soyledıklerımde aynı laktazım gıbı enzımler.. su an 7. ayımız doldu bızım.. ılk 6 ay sadece emzırdım, ek gıdaya gecısde kendı doktorumuz cok hızlı bır gecıs lıstesı verdı,boylesıne hassas bır sındırım sıstemı olan bır cocugun daha temkınlı ek gıdaya gecmesı gerek dıye dusunup tekrar profesöre gıttık.. ıyıkıde gıtmısız bıze cok yavas bır gecıs lıstesı verdı.. onun yazıdıgı gıbı aktarıyorum canım.. "oglenlerı pırınc corba basla az tuz az zeytınyagı ıle.. 3 gun bekle kakada kan ıshal,cocukta dokuntu olmazsa 3. gun papates ekle. 3 gun sonra havuc ekle, 3 gun sonra kabak ekle 3 gun sonra kerevız ekle.. sonra sehrıye ekle 3 gun bekle sonra hıcbır olumsuzluk yoksa oglunuzun avuc ıcı kadar tavuk etı veya dana etı ekle.. ogleden sonra meyve pure basla ılk gun armut 3. gun elma sonra muz seklınde 3 lu meyve puresıne ulas.. tum bunları tamamla kakada sorun yoksa ılk gun yarım bardak 2.gun tam bardak ayran ıc bekle.. eger cocuk senın ıctıgın ayrana bır tepkı vermıyorsa meyve puresıne 1-2 tane bebe bıskuvısı ekle.. sımdılık bızım lıste boyle canım. umarım ısıne yarar.. bız henuz oglumuza sut urunu vermıyoruz. bu lıste zaten bızde yenı tamamlandı tekrar arayacagım doktoru belkı kahvaltı olayına baslatır.. cok sukur bızde hıc bır sorun yok.. ben hala pehrızdeyım sadece bebe bıskuvısı ıcın 2 gun kadar ayran ıctım ama kakasında kan falan olmadı.. bence bızde ıyıye gıdıs var, umarım sızınde aynı sekılde olur.. merak ettıgın aklına takılan seyler olursa sormakta cekınme..

8. 29 Ekim 2010
  9. emi1981

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba canım
    Benim bu kadar geniş diyet yapmam biraz korkumdan oldu.Yumurtayı fındık fıstık ve cevizi doktor ekledi diyete ama ben daha da genişlettim.Biz daha kakayı düzeltemedik.Halen mukus çok ve ara ara kan görüyorum.Sen diyete girdikten ne kadar sonra kan ve mukus tamamen geçti.Diyete rağmen tekrar kan görünce çok moralim bozuluyor.Belki bağırsaklarının iyileşmesi zaman alıyodur diye düşünüyorum belki halen kan görmem ondandır diyorum ama doktor belki başka şeylere de alerjisi vardır diyor.
    Sen diyetteyken de kan gördüğün oldumu? Ne kadar zaman aldı kakanın düzelmesi ve kanın kaybolması.
    Ben bide hbelki emzirmeyi kemek zorunda kalırım falan diye hızlı bi şekilde ek gıdaya geçmeyi düşündüm.Şu an 5.5 aylık.3 haftadır ara ara elma ve havuç suyu verdim.Ama dünkü kakasında hem sindirilmemiş havuç renginde kırmızılıklar ve ayrıca kan vardı.Uzun zamandır sarı olan kakası tekrar yeşile dönmüştü.Çok moralim bozuldu.2 hafta kadar hiçbirşey vermemeye karar verdim.Yani 6 aylık olana kadar.Bu arada başka bi doktora daha gidicem.
    Ama bence senin doktorun iyi yönlendirmiş ve bebeğini rahatlatmış.Benim bebeğim önceleri günde 4-5 sefer kaka yaparken laktazime ve diyete başladıktan sonra 3-4 günde bir kaka yapmaya başladı.İlk üç ay melek gibi olan hiç ağlamayan bebeğim gazdan mahvoldu, kabız gibi sürekli ıkınıyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Belki bizimde biogaia ve bifiform gibi damlalara ihtiyacımız olabilir.
    Bizim de sizin gibi tek belirtimiz kakada kan ve mukustu.Başka ne bir döküntümüz ne bir huzursuzluğumuz oldu.Şimdi diğer atopik dermatit yaşayan çocukların anneleri gibi böyle geniş bir diyet ne kadar doğru bilmiyorum.Ben de iyice halsiz düşmeye başladım.Dediğim gibi bi başka doktora daha gidicem.
    Sen başka ne önerirsin canım.Mesajın çok faydalı oldu benim için. Özellikle ek gıdaya geçiş konusunda. Ben artık doktordan çok senin gibi bu sorunu yaşayan arkadaşlardan daha çok yararlanabileceğimi düşünüyorum.Koca Ankara'da doğru dürüst bi doktor bulamadım beni yönlendirecek yaa..
    Canım çok uzun yazdım ama çok çaresizim.Ben sana özelden mesaj atamadım ama sen bana atabilirsin.Çok teşekkür ederim canım

10. 29 Ekim 2010
  11. kedi003

kedi003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba canım, oncelıkle canını cok sıkma, neden dersen bu alerjı olaylarından sonra ben cok arastırma yaptım ve ne cocuklar var ınanamazsın, yanı bız ıyı bır katagorıdeyız.. mesela, fıskırırcasına kusanlar, kızaranlar, acıle kaldırılanlar var..hatta yanagına kecı peynırı deyınce fenalasanlar, sadece fındık posetını tuttugu ıcın bıle alerjı krızıne gırenler var.. bunları rahatlaman ıcın yazıyorum.. yanı cıdden bızım durumumuz o kadar da kotu degıl...ınan bana sızınde bıraz zaman gecınce her yonden daha ıyıye gıdecek.. bende aynı senın gıbı ara ara kakada kan gordum.. mukuslu yapınında gecmesı yıne 1- 1,5 ay kadar aldı sanırım.. hatta bızde kaka hep yesıl kaldı hıc duzelmedı ara ara sarı oluyordu ama genelde hep yesılımsıydı kı bu sındırım sorununu gosterıyor yanı tam duzelemedı..ama ıyıye gıdıs var sonucta.. zamanla sızınkıde duzelıcek.. dedıgım gıbı o ek damlalar ılac degıl, ıstersen guvenle kullanabılırsın, yıne doktoruna sormak ıstersen bır danıs.. ek gıdaya hızlı gecıs yapmak ıstemıssın ama aslında ne kadar gec gecsen o kadar ıyı cunku sonucta alerjık bır cocuk ve menu gıderek daralıyor ve ayrıca bagırsakları hassas bızımkılerın..bızı o yuzden 6 tam doldu hatta 10 gun kadar gectı oyle ek gıdaya gecırdıler.. bana sorarsan dıyetıne yumurta falan ekleme cunku cok cok ılerı derece olsa alerjınız ne bılıyım kusma, dokuntu yada gecmeyen ıshal gıbı belırtıler verır kı sen dıyorsun kı 3-4 gunde bır kaka yapıyor bu bence ıyı. bız ek gıdaya kadar hergun 2 kere kadar yapıyorduk.. demır ılacı bıraz kabızlık yaptı kabızlık dedıgım ıste normal cocuklar gıbı gunde 1 e dusurdu bızı..bırde bence kım ne derse desın asla emzırmekten vazgecme, bu emzırmemıze bır engel degıl.. ek gıdaya gecıste sende bızım gıbı tepkınlı olursun.. mesela bız yumurta gıbı alerjı rıskı yuksek gıdalara sanırım bıraz daha gec gecıcez, ama senın yemenın cokda etkıleyecegını sanmam.. arada kakada gordugun kana cok takılma, dedıgım gıbı bızdede oluyordu, mukusda zamanla gecer.. bırde onemlı bır ayrıntı laktazım damlayı gunde 1 sıse bıle ıcse cocuga bır sey olmaz bu vucudumuzdakı bır enzım dedı doktor yanı damla sayısına cok takılma kan gorursen arttır dedıdoktor, ben kakada kan gorudugumde ertesı gun gunde 4 kere 10 damla verdıgım bıle oluyordu.. doktor 10 damlaya kadar cıkabılırsın dedı.. sende gozlem yap damla sayısı nasıl etkılıyor bak bakalım.. belkı sayı az gelıyordur.bırde damlanın soguk zıncırının bozulmamadısa cok onemlıymıs aldıgın eczane guvenılır mı mesela bıze doktor buzdolabnın kapagında tutun ve ordan odasına kadar bıle olsa cıkarmayın dedı, ayrıntı belkı ama ben soguk kalmasına cok dıkkat ettım... sımdılık aklıma bunlar geldı.. yıne aklına takılan bır seyler olursa sormaktan cekınme, bende sana tekrar bu baslık altından yazarım sık sık, durumlarından haberdar oluruz bebeklerın.. onumuzdekı gunlerde profesörü tekrar arayacagım, onunla konustuktan sonra menumuze eklenenelerı de yazarım canım... tekar gecmıs olsun, ıcını rahat tut..

12. 31 Ekim 2010
  13. emi1981

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba canım,
    Çok teşekkür ederim.Mesajın beni çok rahatlattı.İnsan bebeğinin bağırsaklarının kanadığını düşününce üzülmeden edemiyorki. Bir de emerken nasıl kıvranıyor kuzum.Ikınıyor, ağlıyor...Doktora tekrar gidişimde senin kullandığın diğer damlalarıda sorucam.
    Bi de canım şu laktazimi kullanırken siz ağzına direk mi damlatıyordunuz.Ben soğuk boğazını üşütür diye çay kaşığıyla az ısıtıp veriyorum. İyice kaynar değil vücut sıcaklığında, bazen avucumun içinde ısıtıyorum.Bir sakıncası var mı acaba?.Bi de sen günde 4 sefer veriyorum demişsin, her emzirmeden önce vermiyosun o zaman.Bana her emzirmeden önce 3-4 damla demişti doktor. Bazen hemen emzirmeden önce vermek zor oluyor.Veremediğim zaman bir sonrakinde 2 katı versem olur anladığım kadarıyla o zaman.
    Ek gıdalar konusunda da haklısın canım.Daha 6 aylık bile olmadı bebeğim.Biraz beklemekte fayda var. Aksi takdirke kakadaki düzelmeyi veya kötüleşmeyi takip etmek de zorlaşıyor.
    Bana doktor laktoz intoleransı kakada kan yapmaz, kanı yapan alerjidir dedi. Sizin doktorda mı öyle söylüyor. Birde ben laktoz int. biraz da genetik olduğunu düşünüyorum.Bende de var çünkü.Ben hep laktozsuz süt içiyordum..
    Canım edindiğin yeni bilgileri paylaşırsan gerçekten çok sevinirim.Bana mailde atabilirsin.emineunal99@yahoo.com.
    Öpüyorum canım,kendine ve bebişine iyi bak.

14. 12 Kasım 2010
  15. bahar1

bahar1 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar

benimde 4 aylik bir oglum var emme problemi yasiyoruz yaklasik iki aydan beri

zaten ilk bir aydan sonra oglum resmen memeyle kavga ediyordu emerken surekli ciglik atiyordu

simdi sadece uyutup emzirebiliyorum kilo alimida dustu saniyorum oda yeterli gelmiyor

yaklasik bir aydir ishal gibi kakasida hep mukuslu ve arada kan oluyor sanirim benim oglumunda alerjisi var bende yediklerime dikakt ediyorum ama henuz gecmedi

size sorum su olacak alerji doktoruna mi gittiniz

ne gibi testler yapildi ve kac ayliklardi yapildiginda

bazi damlalardan bahsetmissiniz onlari kullaninca ve yediklerinize dikkat edince emme problemi duzeldi mi yani uyanikken emer oldu mu

sorularimi yanitlarsaniz cok sevinirim

hepimize gecmis olsun

16. 20 Kasım 2010
  17. emi1981

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba canım,
    Ben hem gastroloji hem de alerji doktoruna götürdüm.Gastroloji bölümünde gaita testleri yapıldı, gaitada laktoz çıktı,laktoz intoleransı olduğu söylendi.Yani bebeğim laktozu sindiremiyor.Laktazim damla onun için, sindirmesine yardımcı oluyor.Ondan oldukça fayda gördüm, kakayı çok toparladı.Mukus halen devam ediyor bizdede.Kan ise alerjiden oluyor.Onun içinde alerji bölümünde deri ve kan testi yaptırdık.Bizde deri ve kan testi negatif çıktı ama bağırsakta kanama olduğu için yine de alerji muamelesi yapılıyor. Ben emzirdiğim için süt diyeti yapıyorum.Ek olarak yumurta, kuruyemiş ve balık diyeti de. Kakada kanı genelde besin alerjisine bağlıyorlar ama tabi yine de bi doktora görünmek lazım.

18. 15 Aralık 2010
  19. pincan

pincan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    merhaba arkadaşlar. bu tip konuları uzun zamandır takip ediyorum ama ilk defa yazıyorum. benim bebeğiminde kusma, yeşil sulu sümüksü kaka (bazen kanlı), emerken ağlama ve çırpınma ve gaz problemleri vardı
    benim kızım doğduğundan beri kusuyor. İlk başlarda her emme sonrası az miktarda çıkarıyordu. İlk büyük kusması 1 aylıkken oldu ve zamanla arttı. 2 aylık olduğunda yediğinden fazlasını kusmaya başladı ve emerken ağlamaya, çırpınmaya başladı. Doktor soğuk algınlığı geçirdiğini söyledi. Boğazı kızarmış. yutkunurke boğazı acıyor ondan ağlıyor heralde diye düşündük. 3-4 gün sonra ise 3 gün boyunca ateşi 37nin altına düşmedi ama 38in de üstüne çıkmadı ve bu sırada sarı sümüksü kaka yapmaya başladı boğaz enfeksiyonunu ve ateşi atlattıktan 4-5 gün sonra ise 2. ay aşılarını ve rotavirüs aşısını oldu ve o gün kakasında ilkdefa nokta olarak kan gördük. araştırmalarım sonucu mukuslu kakası ve kusması sebebiyle allerji olabileceğini düşündüm, süt sürünleri yemeyi kestim. kakası aşırı sulu devam etti ama mukus kaybolmuştu. yine de dra götürdüm. dru dizanteri olabilir dedi gaita mikroskobisi ve parazit bakıldı sonuçta hiçbişey çıkmadı. Doktorumuz çocukların bazen bu tarz kaka yaptıklarını ve süt ürünlerini kesmemin gereksiz olduğunu söyledi. sarı olduğu sürece sorun olmaycağını söyledi ve orda biraz paranoyak muamelesi gördüm içim rahat değildi ama yinede doktorun öyle demesi üzerine süt ürünleri yemeye başladım. ertesi günü ise kakası kanlı mukusluydu ve bu sefer yeşil olmuştu. bu kötü kakayı kendim tahlile götürdüm ve mukus 4-5 lökosit, 1-2 eritrosit, sindirilmemiş nişasta parçaları ve lökosit kümeleri görüldü. bu denememin sonucunda ben artık allerji üzerinde odaklandım. Diyetime devam ettim. Bu süre boyunca kakasında 2-3 defa yine az miktarda kan gördüm ama arada tam düzelmese de mukuslu kıvamın azaldığı da oldu. 2-3 hafta düzelmeyince istanbulda bir profa gittik. Mide eggsi çekildi ve gastrik motilite bozukluğu (disritmi ve diskinezi) teşhisi kondu. yani mide boşalma zamanı geçmiş. peynirimsi kusması buna bağlandı ve beslenme öncesi şurup kullanmaya başladık. 1 hafta geçti kusmasında bi değişme olmadı. ancak hastalık geçirdiği sırada kakasının bozulması sebebiyle dr laktoz intoleransı gelişmiş olabilir dedi. yinelenen gaita testinde redüktan madde 3 ph 6 çıktı. ben ısrarla kan olayından bahsettim allerji olabilir mi diye sordum. redüktan madde çok yüksek bu bile kanlı kaka yapması için yeterli dedi. Anne sütü kesilip aptamil som mamaya başladık. günde 6-7 defa kaka yaparken 2 günde bir yapmaya başladı ve inanılmaz şekilde rahatladı. yine ilk günlerde kusması yok denecek kadar azaldı. doktorumuz bu mamayı 10 gün kadar kullanıp daha sonra tekrar anne sütü deneyeceğimizi söyledi. ancak bikaç gün sonra kusması eskisi kadar şiddetli olmasa da yine başladı ve gitgide kaka yapması zorlaştı cıyak cıyak ağlamaya başladı. zaten kakası çok sertti. böle olunca dayanamayıp ben 8. gün emzirdim. şimdi 4 gündür anne sütüne devam ediyoruz. kakası açık yeşil sarı renkte biraz cıvık ama kan veya mukus yok. emerken yine rahatsız oluyor bağırsakları gurulduyo. bu arada ben herhangi bir diyet yapmıyorum. eğer allerji olsaydısüt içer içmez eski ağır tepkilerini verirdi. 10 gün daha anne sütüne devam edicez. şu anda bağırsaklarını güçlendirsin diye prebiyotik damlalar kullanıyoruz
    çok uzun oldu ama yüksek laktoz intoleransı da kakada kana sebep olabiliyor. bu tip sekonder laktoz intoleranslarına gastroenterit gibi hastalıklar sebep olabiliyormuş. genelde 2-4 hafta sütten uzak kalmayla bağırsaklar kendini yeniliyor. ben de çok zor zamanlar geçirdim.özellikle bağırsaklarının kanadığını gördüğüm zamanlar çöküyordum resmen. sorunun geçici olmasıni bilmek beni epey rahatlattı.
    bu tarz sorunları çocuk doktorları pek yorumlayamıyorlar. en iyisi pediatrik gastroenteroloji gözetiminde olmak.