bebeğimde torticollis var

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve mimimine tarafından 23 Ocak 2009 başlatılmıştır.

23 Ocak 2009
    Konu Sahibi : mimimine
  1. mimimine

mimimine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba.oğlum şu an 3,5 aylık ve doğduğu günden beri hep sağ yayına yatıyor.bu durumu söylememe karşın drumuz düzelir dedi.Önce kafası deforme oldu oğlumun .çok ciddi derecede yamukluk söz konusu.geçen hafta çocuk cerrahisine götürdüm ve torticollis yani doğuştan boyun eğriliği olduğunu söyledi.ilerde daha ciddi deformasyona uğrayıp yüz şeklinin bile bozulacağını öğrendim araştırmamda; ama gittiğim her iki doktorda masaj yap geçer diye geçiştiriyor.Benimle aynı sorunu yaşayan anneler varsa lütfen tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız?

2. 23 Ocak 2009
  3. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    sürekli aynı tarafa yatırma diyenlere kızardım .demek böyle sonuçlar doğurabiliyormuş..canım çok geçmiş olsun..bu boyun eğriliği doğuştan demişsin yan yatırmadan kaynaklı değil yani öylemi...bence daha uzman bir dr a götürmelisin..

4. 23 Ocak 2009
  5. tuzbuz

tuzbuz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim kızımda genelde soluna yatıyor sen baktığında fark edebiliyor musun yoksa doktorlar mı anlıyor. bence uzmanına git doktorlar nedense çok rahat oluyorlar anlamış değilim. ne desem geçer ne desem önemli değil diyolar..

6. 23 Ocak 2009
  7. inciboncuk

inciboncuk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun canım benim naçizane fikrim de eğer durumun uygunsa bu konunun uzmanı bir profesöre göstermen ne yapılması gerektiğini söyleyecektir

8. 23 Ocak 2009
  9. mimimine

mimimine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hepinize teşekkür ederim.baktığımdada anlayabiliyorum.sağ boyun kası sola göre sert ve kısa.kafasını zorla sola çevirsem bile orada tutamıyor çünki sağ kas çekiyor.tıp fakültesine gitsem iyi olacak dediğiniz gibi.

10. 26 Ocak 2009
  11. teachercocuk

teachercocuk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim bebeğimdede torticollis rahatsızlığı var.ben bebeğimde bunu çok şükürki erken farkettim.Farketiğim zaman 21 günlüktü .kastaki sertliği emzirirken farkettim.Hemen internetten neden olabileceğini araştırdım .bu hastalığı okudum.bu rahatsızlığı malesef doktorlar da çok bilmiyo.halk arasındada hiç duyulmamış .eğri boyun hastalığını ilerleyen koplikasyonlarını okuyunca moralim çok bozuldu o gün kabus gibiydi.Doktora götürdüm ne olur bu hastalığın olmadığını söyleyin dedim doktor bu hastalığın olmadığını söyledi masaj yap geçer dedi.Allahtan o doktora inanıp tek ona göstermekle kalmadım .Başka doktora kızımı götürdüm .Ultrasona kızımın girmesini istedi.Ultrasando kas oldukça sertleşmiş çıktı
    ( sağ kasımızda sertlik )çocuk cerrahına sonuçları gösterdik .Erken teşhisin öneminden bahsetti ve bu hastalığın fizik tedavi ile geçebileceğini söyledi.1 yaşına kadar geçmezse sonrasında cerrahı müdahalle yapılıyo.ben kızıma 23 günlükten itibaren hergün fizik tedavi uyguluyorum.gün içerinde de egzersizler yaptırıyorum .doktorun verdiği bir krem var onu sabah akşam masajla sürüyorum.kasımızda yumşama var kızım 3,5 aylık oldu her iki tarafa kolayca kafasını döndürebiliyo.
    sevgili arkadaşlar bu hastalık sebebi bilinmemekle beraber normal doğumlarda ve anne karnındaki çocuğun duruş şeklinden oluşmakta denmektedir.çocuklarınızı kontrol edin her iki trafa başlarını döndürebliyorlar mı diye hastalığın teşhisi geciktiğinde yüzün asimetrisi bozulmakta el ve kollarda hatta kalçada sonrasında sorunlar yaşanmaktadır.Benim başımdan geçti çok üzüldük şükür ki atlatma yolundayız .

12. 26 Ocak 2009
  13. zeyynoo

zeyynoo zeynepin annesi sefaaa Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    caanım benim basını yatarken küçük kum torbalarıyla öbür tarafa destekle önce rahatsız oluyo ama sonra alışıo dr götür ihmal etme

14. 26 Ocak 2009
  15. bennueren

bennueren Guest

sevgili mimimine
    benimde oğlumda vardı bu rahatsızlık doğdunda hep sağ tarafına yatıyordu ama bizimki ileri boyutta değilmiş çok şükür.bence doktoruna kızma hakkaten masajla fizik tedaviyle geçiyo.biz sağ tarfaına yatmasına engel olmaya çalıştık başının altına destek koyarak sola yatmasını sağladık. şimdi çok şükür geçti geçmicek bişey değil panik yapma .ama hergün masaj yapmaya calış ve diğer tarafına yatmasını sağla .bizim 2 ayda geçti .seninkide gecicek üzülme.

16. 2 Şubat 2009
  17. zeynep58

zeynep58 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    88
    kızlar benim bebeğimin sğa köprücük kemiği kırılmıştı doğumda hep soluna yattı şimdi hem kafasının arkasında eğrilik oldu hemde başını sağa çevirmiyor benim bebeğimdemi böyle olduki dr a götürdüm röntgen çekildi bir şey demedi nasıl msaj yapıyorsunuz

18. 3 Şubat 2009
  19. ilkeilker

ilkeilker Guest

arkadaşlar hepinize geçmiş olsun

benim oğluşum da 3.5 aylık o da hep sağ tarafa yatmak istiyor, başlangıçta izin veriyordum ama son 1.5 aydır yastıkla engel olmaya çalışıyorum ya da sol yan yatırıyorum...gerçi normalde kafasını her iki tarafa döndürebiliyor (oyun yaparken ya da beni takip ederken), ama yazdıklarınızı okuyunca şüpheye düştüm ben de...
    birdaheki kontrolde doktoruma da bahsedeceğim...
    ne dersiniz fikirleriniz benim için çok önemli...
    çok teşekkürler