bebeğime kereviz pişirecem ama nasıl? farklı çorba tarifleri biliyor musunuz?.

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve aybuke07 tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

16 Aralık 2009
    Konu Sahibi : aybuke07
  1. aybuke07

aybuke07 İKİ AŞK ANNESİ ZAYIFLIYOR Üye

Beğenildi:
    88
    Ödül Puanları:
    153
    slm kızlar, umarım konuyu doğru yere açmışımdır, kızım 11 aylık, çorba içmeye çok seviyor, bakıcımız hep aynı çorbaları yapıyor, bu hafta olaya el attım ve onu da uyardım haftada 7 gün var, 7 gün de farklı çorba içecek bebek dedim, liste yaptım

bu hafta kerevizi deneyeyim dedim ama, nasıl yapılır bilmiyorum, hayatımda hiç kendimde yemedim yapmadım da, var mı bir fikriniz?

birde çocuğunuzun sevdiği değişik çorbalar varsa paylaşırsanız sevinirm.a.s.

2. 16 Aralık 2009
  3. fish

fish Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım ben cok yaparım kızıma brokoli çorbası,kereviz çorbası,yayla çorbası,terbiyeli tavuk çorbası,tarhana çorbası,mercimek çorbası bunlar sımdılık aklıma gelenler ben patates havuç ve kerevızı haslıyorum az suyla sonra tavada bıraz yag un bır bardak sutu kavuruyorum çorbanın içine dokuyorum karıstırarak bırazda kaynar su eklıyorum esım kerevız yemezdı o bıle bayılıyor valla!

4. 17 Aralık 2009
  5. SAPHIRA

SAPHIRA Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    aybukecim öncelikle kerevizin ayıklanması var.kerevizlerin kafalarını kökünden kesiyorsun.sonra elma soyar gibi soyuyorsun.bir kenarda da limonlu su bulundur.elma gibi 4 e bölüyorsun.elmanın çekirdek yatağını alır gibi,kerevizin ortasındaki yumuşak yeri alıyorsun.güzelce yıkayıp limonlu suya atıyorsun kararmasın diye.saplarını da atma.çok faydalı ve lezzetlidir.onlarında kötü olan yerlerini ayıklayıp,güzel yaprakları ve sapları ister yemeğe,ister çorbaya,ister tavuk suyu çıkarırken vs.. kullan,istersen kurut baharat gibi kullan.şahsen ben zeytinyağlı sevdiğim için o şekilde yapıyorum.soğan,havuç,patates,salça.kuşbaşı doğranmış kerevizler ve sapları ve yaprakları sırayla kavrulur.suyu tuzu konur düdüklüde 10 dk pişirilir.bu yemeği kendimiz de yiyoruz bebeğime de yediriyorum.benimki de 13 aylık.

böyle bişey yapmak istemezsen birbirine yakıştığını düşündüğün sebzeleri, kerevizleri aynı yöntemle ayıklayarak,hepsini birlikte haşlayıp blendırdan geçirebilirsin.terbiyeli olarak yapabilirsin

6. 17 Aralık 2009
  7. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    bir fikir daha vereyim bildiğimiz yayla çorbasını pirinçle değilde bulgurla dene,benim kızım bayılıyor o şekilde.ben tavuk suyu ve minik tavuk parçalarıyla yapıyorum.

tarhanayı havuçlu dene.önce rendelenmiş havuçları kavur,sonra suda erittiğin tarhanayı üstüne koyup pişir.buna da tavuk veya kıyma katabilirsin.

tavuk suyuna şehriye çorbasına da tavuk parçalarıyla ve unlu yoğurtlu terbiyeyle yaparsan muhteşem oluyor.bunu da bulgurla veya pirinçle de deneyebilirsin.terbiyesi olmadan domatesli de yapabilirsin

mercimek çorbasının içine biraz pirinç atarsan çok lezzetli oluyor,onu da tavsiye ederim.

şimdilik aklıma bunlar geldi,afiyet olsun bebişe.bende hergün kızıma değişik bişey yedirirm hem de her öğünü her gün farklıdır.yoksa çok çabuk sıkılıyor aynı şeylerden bebekler

8. 17 Aralık 2009
  9. aybuke07

aybuke07 İKİ AŞK ANNESİ ZAYIFLIYOR Üye

Beğenildi:
    88
    Ödül Puanları:
    153
    harikasınız kızlar tarifler süper hemen deneyeceğim, kerevizden başlıyorum denemeye, teşekkürler

10. 17 Aralık 2009
  11. tuanam__

tuanam__ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim yaptıklarımıda yazayım fikir olsun benim bebiş 8 aylık
    kıymalı tarhana.ıspanağı kıymalı soğanlı yemeğini yapıyorum domateste katıyorum ezip püre gibi veriyorum
    havuç kabak patates bildiğimiz sebze çorbası ama içine irmik katıyorum
    brokoli ve havucu beraber yapıyorum karnıbaharıda aynen havuçla beraber çok karıştırmıyorum ağır tatları olduğu için brokoli ve karnıbaharın
    aklıma gelenler bunlar
    inşallah yardımcı olur
    bende bişi sorayım?
    benim kız balığı sevmedi hiç nsıl veriyorsunuz arkadaşlar?????????

12. 18 Aralık 2009
  13. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    balığı sevdiği mamalarına karıştırabilirsin.sade olarak biraz tuz ve limonla da deneyebilirsin.bir de kabağı rendeleyip suyunu çekene kadar kavur.ayrı bir yerde beşamel sos hazırla.kavurduğun kabakla karıştır.balığın yanında sos olarak güzel oluyor.birazcık balık birazcık sos şeklinde yedirebilirsin.belki sever böyle

14. 18 Aralık 2009
  15. tuanam__

tuanam__ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    saol canım dediğin.gibi denicem muhakkak.benim kızın kabızlığı geçmiyor 1.5 aydır herşeyi seçerek veriyorum hala aynı
    bu seferde kalorili şeylerin çoğu kabız yaptığı için kilo alamıyor.zor yani

16. 24 Mart 2011
  17. SUMINEL

SUMINEL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    bayanlar ben burda yeniyim beninde bir sorum olucak, bebeğim 9 aylık ona kereviz yedirmelimiyim ve nasıl yedirebilirim?

18. 24 Mart 2011
  19. yercekimlikaranfil

yercekimlikaranfil Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    Benim bebeğim 7,5 aylık uzun zamandır kereviz veriyorum. Ya karışık sebze çorbasına atıyorum ya da kendimize pişirdiğimizden tuzunu atmadan ayırıp veriyorum. Kerevizi kendimize de beyaz salçasız pişirdiğim için rahatlıkla yiyebiliyor.