Bebeğime Sebze çorbalarını nasıl sevdirebilirim?

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve mehtap3 tarafından 15 Aralık 2009 başlatılmıştır.

15 Aralık 2009
    Konu Sahibi : mehtap3
  1. mehtap3

mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Arkadaşlar benim 28 haftalık doğan bebeğim anne sütünü ancak 2 ay alabildi. Sonrasında hep mama kullanmak zorunda kaldık. Erken doğan bebeklerin gelişimi doğması gereken tarihe göre hesaplanıyor. Yani bebeğim 7 aylık ama düzeltilmiş 4.5 aylık. Ek gıdaya geçtikten sonra meyve sularını, hafif kahvaltıyı (cicibebe, muz, pekmez,ceviz, peynir) yiyor. Fakat sebze çorbalarını ne yaptıysam yediremiyorum. 4-5 kaşık ancak alıp öğürüyor. Ben de zorlamak istemiyorum. Fakat sebze de yemesi lazım. Sizlerin bir önerisi var mı? Sizler sebzeye nasıl alıştırdınız. Sebze çorbasını şu şekilde yapıyorum. Biraz patates, biraz havuç, biraz kabak ya da maydanoz haşlayıp telden geçiriyorum 1 kaşık da zeytinyağı ilave edip kaşıkla vermeye çalışıyorum. Sizler nasıl yapıyorsunuz? Sebze olarak neler veriyorsunuz? Bebekleriniz sebzeyi seviyor mu?

2. 15 Aralık 2009
  3. titi8686

titi8686 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    cnm bende aynen senın yaptıgın gıbı yapıyorum ama ılk gunden berı severek yıyor hatta sebze corbasını en cok sevıyor ama bı arkadasa soylemıstım her nekadar seker faydalı olmasada kayınvalıdem corbalara bıraz seker at o zaman yer derdı benım yememe gıbı sorunum olmadıgı ıcın yapmadım yapıp yapmamak ta sana kalmıs ..sadece bı soylemek ıstedım..

4. 15 Aralık 2009
  5. KBY

KBY Yupukçuk böceğimmm Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben,sebze olarak brokoli,hawuç,az domates,kabak,ıspanak,az patates biraz da kerewiz koyuyorum.ewde hangi sebzem warsa onları karıştırıyorum ama bu sebzelerim genelde ewimde oluyo oğlum için.ilk yaptığım günden itibaren sewerek yiyiyo.ilk kaşıkta değişik bi çorba yaptıysam biraz yüzünü buruşturuyo ama 2.kaşıkta düzeliyoo.çok şükür bu zamana kadar yaptığım tüm çorbalarını içti hiç dökmek zorunda kalmadım.ben içine 1 tane bebe ekmeği de koyuyorum öyle yiyiyo yawrum.

6. 16 Aralık 2009
  7. butterflys73

butterflys73 Tek Bayrak Tek Millet Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızım sebze çorbası ya da sebze yemeğini tek başına asla yemiyor , yoğurt seviyor diye ben de yoğurtla karıştırıp yediriyorum

8. 17 Aralık 2009
  9. tuanam__

tuanam__ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yoğurt seviyorsa yoğurtla karıştır onuda sevmezse benim dr:umpeynir koyabilirsin demişti peynir dene
    birde 1 ays onra kıymada eklersin o zaman yr bence

10. 18 Aralık 2009
  11. efe_demet

efe_demet Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    rlbenimde 7 aylık bir oğlum var bende sizin dediğiniz gibi püre haline getirdim kaşıkla vermeye çalıştım ama kesinlikle yediremedim. tesadüf eseri bi misafirlikte oğlumun kendi başına yemek istediğini keşfettim. yani büyük büyük haşlıyorum sebzeleri ya kendi eline veriyorum ısırarak yiyo yada ben parçalıyorum elimle veriyorum çünkü kaşık almıyo. şuanda problemimiz kalmadı böyle çok seviyo. ama benim oğlumun dişleri çıktı 5 tane dişimiz var:) belkide bu yüzden böyle yemeyi seviyordur.

12. 31 Aralık 2009
  13. neslihang

neslihang Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    benim oğlumda sebze sevmio oğurt sevdiği için bi kaşık ondan bi kaşık bundan veriyorum öyle yiyo

14. 31 Aralık 2009
  15. sinemty

sinemty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim kızımda sebze sevmiyor ama ben zorlamıyorum zamanla alışır doktorlar zorlamamak lazım diyorlor meyvelerede zor alıştı ama alıştı sabretmek lazım bence,annelik zor herkese kolay gelsın ve herkese iyi senelerhihoyyyt:lepi:

16. 2 Ocak 2010
  17. esilyam

esilyam Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar merhaba ;
    şuanda güzel kızım 5,5 aylık ek besinlere geçmeye çalışıyoruz anne sütü yeterli gelmemeye başladı fakat 3 gündür pirinç unu yapıp veriyorum severek yiyor fakat önce sebze mi vermeliydim diye düşünüyorum ne verebilirim hangi ek besin daha yararlı olabilir şimdiden teşekkürler cevaplarınızı bek.

18. 3 Ocak 2010
  19. rhodora

rhodora Noldu Hiçbişey Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    oğlum bana çekmiş maşallah tam bi sebzeseveralkisalkisalkis 7 aylıkken geçtik ek gıdaya yağsız tuzsuz çorbaları içerdi tabak tabak ilk hafta sonra tatlı bişi verince vazgeçt, sebze olayından.. bende naptım mesela karnıbahar çorbası dayadım pekmezi içine, tüm yemekleri pekmezli düşünsene karnıbahar karamel gibi olmuş..:roflol: :roflol: dr a dedim böyle yaptım e yiyiyosa sorun yok demir de almış olur hem dedi 2 ay böyle gitti sonra tuz katarak normal devam ettik canım.. benim oğlum bişiyi yemezse içine hemen sarımsak katıyorum yiyor böle deneye deney bulcaksın çaresi yok canım.. ama küçükmüş bebişin daha alışır bakalım zamanla, sarımsağı ilede dene canım antibiyotik hem.. ben,mki brokoli çorbasına öyle alıştı mesela.. şimdi 18 aylık sorun yok