Bebegimi Birakmam

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve Aysecik tarafından 22 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

22 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : Aysecik
  1. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106

BEBEGIMI BIRAKMAM

Bundan iki yıl önce karlı bir tatil günüydü, arkadaşımla birlikte sıcak bir çay içip, camdan yağan karı seyretmek için pastamızı alıp onların evine gittik. Dışarısı oldukça soğuktu, bu yüzden evde olmaktan oldukça mutluyduk, hemen rahat koltukların üzerine oturduk derken, babası da geldi ve yanımıza oturdu başladık konuşmaya.

Arkadaşımın babası kimsesizler yurdunda yetişmiş bir çocuktu. Annesini doğumda yitirmiş, babasını ise bir iki yaşlarındayken kaybetmiş. Hayattaki tek tutanağı amcasıymış o günlerde, derken amcası da kendisini İstanbul´daki bir yetimhaneye yerleştirip, İsviçre´ye gitmiş, gidip o gidiş. Çaresiz küçük yıllarını o yetimhanede hüzün ve yalnızlık içerisinde geçirmiş, öyle bir hüzün ki kalbinin derinliklerine şarapnel parçaları gibi dağılmış. O günlerden kalbinin ta derinliklerinde yer eden bir olayı anlattı bize.

Zengin ailelerden bazıları çocuklarının doğumgünlerine, okuldan izin alarak bizi de getirirlerdi. Hepimiz bir örnek giyinmiş, mahçup yüzlerle bize gösterilen yerlere otururduk, mumlar söndürülür, pastalar kesilir ve hediyeler verilirdi, biz de öylece izlerdik o mutluluğu uzaktan. Sonra bize de pasta verirlerdi. Ben yiyemezdim o pastayı, gözlerim dolar, içimde korkunç bir soğuk hissederdim... O garip hüznü ne zaman kendisini hatırlasam yüreğimin ta derinliklerinde hissederim. Hala çocuk kalmış o gözlerini, buğulu bakışlarını...

Derken bizim küçük kahraman gelir 16 yaşına, kimilerine göre artık yetişkin bir erkek olmuş ve yetimhaneden ayrılma vakti gelmiştir. Çaresiz küçük, belki de onun en büyük şansı olan babasından kalma Samatya´daki iki katlı eve yerleşir. Gençlik yılları hep mücadeleler içerisinde geçer, çok mu farklıdır sanki yaşanmamış çocukluğu. Marangoz yanına çırak olur önce...Şans bizim küçüğün yüzüne güler ve Amerikan Ticaret Lisesi´ne kayıdını yaptırır...

Hayatı boyunca çektiği yalnızlıktan kurtulmak, sıcak bir yuvaya sahip olmak için evlenmeye karar verir, evleneceği kadın da tıpkı kendisi gibi kimsesizdir... Yıllar, yılları kovalar bizim küçüğün hayatına iki erkek çocuğu girer, onları yetiştirir büyütür iş sahibi eder. Bizim küçük artık emekli olmuş sıcacık evinde onca yorgunluğun acısını çıkarıyordur diye düşünüyorsunuzdur, yanıldınız o alışmış bir kere çalışıp didinmeye...

Gazeteden bir küpür kestim geçen hafta, başlığı "Bebeğimi Bırakmam''... Hayırseverler, kimsesiz çocuklar için yılbaşı hediyesi olarak hediyeler getirmişler İstanbul'daki yetimhanelerden birine. Çocuklar rengarek maskeler ve şapkalarla sevimli pozlar verirken, köşede duran 9 yaşındaki Feride kucağında iki bebeğe sarılıp "Ben bebeklerimi hiç bırakmayacağım'' demiş hüzün dolu gözlerle...

Keşke küçük kahramanlarımız kadar büyük yüreklere sahip olsak hiç bırakmasak bebeklerimizi hem de hiç, kalplerine keşke bu kadar büyük bombalar düşürüp talan etmesek...

Alinti

2. 24 Mayıs 2007
  3. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Yesilim, Tuliana yorumlariniz icin tesekkurler, bebeklere hic kiyamam taniyip tanimamak onemli degil benim icin dunyanin diger ucundaki herhangi bir bebek cocuk icin yuregim yanar, Allah hepsini korusun; bebegini kimse birakmasin

4. 25 Mayıs 2007
  5. viyolet

viyolet Guest

Ayşeçik emğine sağlık.
    İçim burkularak okudum.
    Dilerim hiç bir çocuğun boynu bükük kalmaz.

6. 25 Mayıs 2007
  7. Nisan21

Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    çok güzeldi ayşecik insanı etkileyen bir yazı dilerim hiç bir çocuk annesinden ayrılmak yurtlarda yaşamak zorunda kalmaz

8. 25 Mayıs 2007
  9. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Viyolet canim haklisin insan okurken ici yaniyor hayatin gercekleri bunlar keske gercek degil yalan olsaydi yorumun icin tesekkurler

Mihrace canim cok dogru butun cocuklar anne babalariyla kalmali hic bir yavru ayrilmamali, anne baba evlat sevgisini yureginde hissetmeli gozunden sakinmali yavrusunu, herzaman sicacik yuvasinda olsun tum yavrular

Fatmasu82 canim haklisin insan yavrusundan nasil ayrilabilir nasil dayanir yurek ama o kadar kimsesiz yavrumuz varki hangisine el uzatabiliriz gun gectikce sayilari artiyor, anne babalar bilincleneceklerine terkedilen yavrular cogaliyor, bakamayacak durumda birakiyor, o halde dunyaya getirmek icin bir degil iki kere dusunmeli anne baba adaylari, her yavru anne kucaginda mutlu baba ocaginda sicaktir

10. 26 Mayıs 2007
  11. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Oslemm ve Ecem24 begenmenize sevindim beni cok etkileyen en onemli konu bebekler, asla asla birakilmamali, sevgilerimle

12. 26 Mayıs 2007
  13. Nixe

Nixe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ayşecik gercekten çok duygusal bir yazı,bebeklere kimsenin kıymaması gerekir onlar birşeyden habersiz melekler benim gözümde....paylaşımın için teşekkürler

14. 26 Mayıs 2007
  15. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Nilhan begenmene sevindim canim zevkle paylastim rica ederim

Nixe canim yorumun icin tesekkurler, onlar bir melek dunyanin ne kadar acimasiz oldugunu hayatin neler getirip neler goturdugunu daha bu yaslarda o minicik yureklerinde hissetmeleri ezilmeleri beni de cok uzuyor, sevgilerimle