Bebeğimin Amniyon Sivisi Fazla çikti ,dezavantaji Ne Olabilir.Bir Fikri Olan Var Mi?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EU2 tarafından 18 Şubat 2008 başlatılmıştır.

18 Şubat 2008
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

:uhm: Tüm hamişlere güzel ve sağlıklı günler.
    6 aylık hamileyim.Çoğu hamileler amniyon sıvısının az olmasından şikayetçi.Oysa ultrasonda benim bebeğimin amniyon sıvısı fazla çıktı.Doktor gebelik şekeri çıkmış olabilir dedi.Kan şekeri testi sonucunda gebelik şekerimin olmadığı görüldü,hatta normalden az çıktı.Bebeğimin kilosuda normalden fazla çıktı.(920 gr)
    Benim gibi hamileliğinde bu durumla karşılaşan varmı.Yada amniyon sıvısının fazla olmasının dezavantajları ne olabilir bir fikri olan varmı.Yardımcı olursanız sevinirim.
    Tüm hamişlere sağlıklı bebekler dünyaya getirmeleri dileklerimle.

2. 18 Şubat 2008
  3. tosbaa8

tosbaa8 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    108
    Polihidramniyos nedir?
    Amniyon sıvısının normalden fazla olması hidramniyos ya da polihidramniyos olarak adlandırılır. Sıvının 2 litreden fazla olması patolojiktir. Literatürde 15 litre amniyon sıvısı bildirilen olgular vardır.

Polihidramniyos nedenleri nelerdir?
    Polihidramniyos anne ya da bebeğe bağlı nedenler ile ortaya çıkabilir. Anneden kaynaklanan en önemli neden şeker hastalığı yani diabettir. Bebekten kaynaklanan nedenler ise:

Sıvı geçişini kısıtlayan sindirim sistemi tıkanıklıkları
    Merkezi sinir sistemi kaynaklı yutma bozuklukları
    Yutma bozukluğuna neden olabilen kromozom anomalileri
    İkizden ikize transfüzyon sendromu
    Bebekte kalp yetmezliği
    Konjenital enfeksiyonlar
    Çoğu durumda altta yatan bir neden bulunamaz.
    Polihidramniyosun etkileri nelerdir?
    Fazla miktarda olan sıvı rahminiizn fazla gerilmesine ve zarların erken açılması ile erken doğum eylemine neden olabilir. Polihidramniyos aynı zamanda bebekte bazı anomalilerle birlikte olabileceğinden önemlidir. Sıvı fazlaysa zarlar açıldığında suyun aniden boşalması plasentanın zamanından önce ayrılmasına neden olabilir ya da kordon sarkabilir. Bebeğin kordonunun vajinaya sarkması bebek açısından son derece tehlikeli bir durumdur.

Belirtileri nelerdir?
    Amniyon sıvısı fazla olduğunda hiçbir belirti olmayabilir ancak anne adaylarının en sık karşılaştığı yakınmalar şunlardır:

Rahimin hızlı büyümesi
    Karında rahatsızlık ve gerginlik
    Rahimde kasılmalar
    Bu yakınmalar polihidramniyos dışında diğer tıbbi durumlarda da ortaya çıkabileceğinden varlığı halinde mutlaka doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Tanısı nasıl konur?
    Polihidramniyos tanısı ultrason incelemesi ile konur. Ultrason aynı zamanda polihidramniyos nedeni olabilecek anomalilerin tanısında da önemlidir.

Tedavi
    Polihidramniyosun tedavisi doktorunuzun genel sağlık durumunuz, bebeğinizin durumu, olayın şiddeti ve sizin görüşünüzü bir arada değerlendirmesinden sonra belirlenir. Tedavide:

Yakın takip ve sık ultrason incelemeleri
    Bebeğinizin idrar miktarını azaltmaya yönelik ilaç tedavileri
    Amniyon sıvısını azaltmak için amniyosentez
    Doğum yani hamileliğinizin sonlandırılması olabilir.
    Tedavinin amacı anne adayını rahatlatmak ve gebeliği devam ettirmektir.

bu kadar buldum canımcım.
    nette araştıorma yapmaya vaktin olursa daha fazla bilgi bulabilirsinn.

4. 18 Şubat 2008
  5. EU2

EU2 Guest

Teşekür ederim canım bilgilerin için.İnşallah erken doğum yapmam ve bebekte bir tehlike oluşmaz.

6. 18 Şubat 2008
  7. tosbaa8

tosbaa8 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    108
    inaşşalh canımcıımm.
    içini ferah tut, stres yapmamak bebek ve senin için çok önemli biliyosun.
    dikkat et kendine..

8. 18 Şubat 2008
  9. ayxsxegxuxl nixsxancxixsoy

ayxsxegxuxl nixsxancxixsoy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mrb eylül rüzgarı benimde amniyon sıvım 6. ayda fazla çıktı suan 32 haftadatım her şey normal okadar kötü bişi değil bu kolay doğumda sağlıyomuş bence seninde 1-2 aya kadar düzelir zaten doktorun sürekli kontrol eder korkma yani bebeklerimiz sağlıklı bi şekilde dünyaya gelicek hayırlısıyla .....

10. 19 Şubat 2008
  11. EU2

EU2 Guest

Teşekür ederim.Sayende biraz ferahladım.İnşallah benim durumumda normale döner.Erken doğum yapmayız diimi ayşegül.Allah ikimizide sağlıklı bebek nasip etsin.

12. 8 Şubat 2014
  13. lupinus

lupinus bir melek var tam şuramda Üye

Beğenildi:
    47
    Ödül Puanları:
    43
    Merhaba ben de 24 + 4 gebeyim dun sivi artisim oldugunu ogrendim bebekde bir sikinti olmadigini soyledi doktor cuma gunu kontrolum var. Kendiliginden azaliyor mu su bebeginizi kacinci haftada dunyaya getirdiniz? Bir de dogumunuzu nasil yaptiniz yardimci olursaniz cok sevinirim....

dmlzcn bunu beğendi.
  14. 9 Şubat 2014
  15. Powerfull

Powerfull Babam Görse Gurur Duyardı Benle :D Üye

Beğenildi:
    1.950
    Ödül Puanları:
    148
    cnm benmde suyum fazlaydı ve erken doğum riski var denildi ama benm cadı kzım haftasını doldurmasına rağmen tınlamad bile 40 hafta bitti başka sebeplerden dlayı sezaryan oldum zaten 8. ayımda falanda su normale döndü ..Sende sağlıcakla al inş bebeğini kucağına:KK49:

16. 9 Şubat 2014
  17. lupinus

lupinus bir melek var tam şuramda Üye

Beğenildi:
    47
    Ödül Puanları:
    43
    Verdigin cevapla o kadar rahatladim ki... Internete her baktigimda icim karariyordu... insaallah sen de saglikla buyut bebegini beb de insaallah saglikla alayim kucagima

18. 23 Mart 2014
  19. YalnizMelek

YalnizMelek prensesim ve prensim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    [Q
    UOTE=vitis;33921206]Merhaba ben de 24 + 4 gebeyim dun sivi artisim oldugunu ogrendim bebekde bir sikinti olmadigini soyledi doktor cuma gunu kontrolum var. Kendiliginden azaliyor mu su bebeginizi kacinci haftada dunyaya getirdiniz? Bir de dogumunuzu nasil yaptiniz yardimci olursaniz cok sevinirim....[/QUOTE]

meraba öncelikle allah hayırlı doğumlar nasip etsin canım ben 25+6 haftalık hamileyim beimde sıvının fazla olduğunu söylüyor doktorum seninki düzeldimi benim birde gebelik şekeri var ondanda fazla olurmuş inşallah normale döner:18::18::18: