Bebeğimin Motor Gelişimini Merak Ediyorum

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve Saruboceq tarafından 14 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  14 Ekim 2010
  Konu Sahibi : Saruboceq
 1. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. Çocukluk dönemi boyunca büyüme ve gelişme hiçbir zaman durmaz. Bazı dönemlerde bu tempo daha hızlı, bazı dönemlerde ise daha yavaş olabilir.

  Gelişimler Bireyseldir

  Yaşa göre gelişimde gecikme olması ve sapmalar tek başına beyin fonksiyonlarında bozukluk olduğu anlamına gelmez. Bu değişkenlik genetik (kalıtsal) özelliklerden, sosyokültürel düzeyden, çocuğun cinsiyeti, kişiliği, beslenmesi, aile içindeki sırası gibi birçok faktörden etkilenir. 0 -12 ay motor gelişim baştan başlar, yaşla birlikte aşağıya doğru gelişerek ayak kontrolü ile biter.

  Baş Kontrolü

  Bebek ikinci aydan itibaren başını dik tutmaya başlar. Üçüncü ayda baş kontrolü tamdır. Başını ve gövdesini daha iyi kontrol eder. Yüz üstü yatar pozisyonda dirseklerinden destek alarak başını uzun süre dik tutabilir. Altıncı ayda sırt üstü yatarken kafasını iyi kaldırır.

  Dönme

  Üçüncü aydan itibaren dirsekleri üzerinde doğrulduğunda sağ veya sol tarafa veya çevresinde dönebilir. Sırt üstü yatar pozisyonda da sağ veya sol tarafına yan dönebilir. Dördüncü aydan itibaren her iki tarafına da döner. Beşinci aydan itibaren karnının üzerine kadar döner. Altıncı ayda yuvarlanır.

  Oturma

  Üçüncü ve dördüncü aylarda yarı oturur (45 derece açı ile) pozisyonda yatabilir. Beşinci ayda destekle dik oturmaya başlar (90 derece). Altıncı ayda destekle rahat oturur, desteksiz kısa süre oturabilir. Yedinci aydan itibaren desteksiz oturur.

  El Hareketleri

  İkinci ayda avucunun içine konan bir cismi kısa süre tutabilir. Ellerini yumruk yapar. Üçüncü ayda ellerini daima açık tutar. Eline verilen cismi sıkı tutar. Dördüncü ayda iki eliyle cisimleri yakalar. Beşinci ayda elindeki cismi bir elinden, diğerine aktarır. Elleri ile oynar. Dördüncü ayda ayaklarından tutulup kaldırıldığında kısa süre elleri üstünde dikilebilir. Dokuzuncu ayda bu pozisyonda iken, elleri üstünde yürür.

  Emekleme

  Beşinci aydan itibaren yüz üstü pozisyonda yüzmeye benzer hareketler yapar, bazen tırtılvari hareket ederek (kafasını yere dayayıp, poposunu kaldırarak) ilerler. Altıncı aydan itibaren dirsekleri üzerinde kendini çekerek veya dört ayak pozisyonuna geçip, sallanıp, öne atılarak emekleme hareketleri başlar. Yedinci ayda emekleme çabaları başlar, sekizinci ayda tam olarak emekler. Dokuzuncu ayda çok hızlı emekler. Ancak emeklemeden ayağa kalkıp, sıralayabileceği de unutulmamalıdır.

  Ayağa Kalkma ve Sıralama

  Sekizinci aydan itibaren kendi tutunarak ayağa kalkabilir. Onuncu aydan itibaren yatar veya oturur pozisyondan kolaylıkla ayağa kalkar. Dokuzuncu aydan itibaren sıralayabilir (bir yere tutunarak yan yan adım atar).

  Destekle Yürüme

  Onuncu aydan itibaren koltuk altından veya iki elinden tutularak öne doğru adım atar.

  Yürüme

  Bir yaşından itibaren yürümeye başlar. Ancak dokuzuncu aydan itibaren yürümeye başlayan bebekler olduğu gibi, on beşinci aya kadar yürümeyen çocuklar da vardır. Bazı çocuklar temkinlidir. Kendini güvende hissedinceye kadar yürümezler. Eklem bağları gevşek olan çocuklar da yaşıtlarından daha geç ayağa kalkarlar ve daha geç yürürler.

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
  Yrd. Doç. Dr. Meral Saracel
   
 2. 19 Mayıs 2012
  Konu Sahibi : Saruboceq
 3. Glamour

  Glamour Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ocak 2012
  Mesajlar:
  190
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  61
  bilgilendirme için tesekkurlerr
   
 4. 13 Aralık 2012
  Konu Sahibi : Saruboceq
 5. enigma_33

  enigma_33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2007
  Mesajlar:
  653
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  ben 34+0 haftamda minik meleklerimi doğurdum küvöze girmediler çok şükür ama kızım 2100 gram oğlum 2000 gram doğdu.
  bu gün 49 günlüğüz yani 2 ayımızın içerisindeyiz ve motor gelişiminde söylendiğine göre boynunu kısmen dik tutabiliyor birkaç saniye içerisinde ve gaz sancısı olmadığı gecelerde (ki çok az) 4 saat uyuyabiliyorlar (henüz 2-3 kez gerçekleşti bu) sanırım prematüre de olsalar motor gelişimleri normal gibi inşAllah öyledir...
   
 6. 14 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : Saruboceq
 7. prematurebebekannesi

  prematurebebekannesi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2013
  Mesajlar:
  68
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  31
 8. 8 Ocak 2014
  Konu Sahibi : Saruboceq
 9. kara_m

  kara_m Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  iyi günler hanımlar ben 35 haftalık doğım yaptım bebeğim 2650 gr dogdu. su anda 2 aylık ve 4500 gr hem beni emiyor hemde mama veriyorum su verebilirmiyim acaba. bazı doktorlar anne sütünden alır diyorlar ne yapmam lazım
   
 10. 3 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : Saruboceq
 11. gestasyon

  gestasyon Üye Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2012
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  16
  çoçuk doktoruna götürün
   
 12. 22 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : Saruboceq
 13. Temmuzgelini

  Temmuzgelini Üye Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Anne sütüde alıyormuş gerek yok bence


  iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi
   
 14. 28 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : Saruboceq
 15. lebaci

  lebaci Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2013
  Mesajlar:
  33
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  6
  çok tşk ler bilgiler için.
   
 16. 25 Eylül 2014
  Konu Sahibi : Saruboceq
 17. ayse-karaagac

  ayse-karaagac Yeni Üye Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2014
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ben 1 oğlumu 32 hafta 3 günlük 1530gr diğerini de 35 haftalık 2600gr doğurdum zamanında çok sıkıntı çektim ama büyük oğlum yani 32 haftalık doğanı 6. ayında yaşıtlarını yakaladı yalnız kalbimizde delik çıktı çok şükür oda 2 yaşında kapandı şimdi 7 yaşında ve boyu %90 larda ama kilo %25 -50 arasında gidiyor yani demek istediğim allah sağlık verdikçe ve siz hiç kimsenin lafına bakmadan doktorla beraber büyütürseniz ( yok şunu yedir şöyle yıka öyle yiyemez yada bunları da yer yedir tadını alsın gibi ) öyle güzel büyüyorlar ki kolay gelsin