Bebegimize Organik urun tercih edelim

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve adabasar tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  3 Şubat 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 1. adabasar

  adabasar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  130
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Anne Adaylar ve Bebekler İçin Organik Gıdaların Önemi

  Anne Adaylar ve Bebekler İçin Organik Gıdaların Önemi
  Organik gıdalar son dönemlerde çok revaçta. Artık marketlerde organik gıda reyonları bulunuyor. Hatta organik gıda pazarı bile var! anne adaylarına, bebeklere ve çocuklara özellikle tavsiye edilen organik gıdalarla ilgili merak ettiklerinizi uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Bebeğinizi beslerken doğal ve sağlıklı ürünleri tercih ettiğinizi biliyoruz. Ama ne yazık ki günümüzde katkısız ve hormonsuz ürünleri bulmak hiç de kolay değil. Doğal olduğunu düşündüğümüz pek çok sebze ve meyve bile tarımsal ilaçlar ve suni gübreler nedeniyle aslında sağlığımızı tehdit ediyor. İşte bu noktada anne ve babaların son zamanlardaki tercihi organik gıdalar olarak karşımıza çıkıyor. Organik gıdalar, kimyasal ilaç ve hormon gibi sağlığımız için zararlı olan maddeleri içermeyen doğal şartlarda yetiştirilip, doğal koruyucular ile hazırlanmış gıdalar olarak tanımlanıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, “Üzerinde logosu bulunan, istendiğinde belgesi gösterilen organik ürünler (hormonsuz ürün organik demek değildir), bebek beslenmesinde tercih edilmesi gereken en doğru ve en sağlıklı ürünlerdir. ABD gibi gelişmiş ülkelerin, 0-2 yaş arası çocuklarda organik beslenmenin zorunlu olması gereğini tartıştıkları günümüz dünyasında, birçok şey gibi gıda maddelerinin de kirlendiğini düşünürsek, sağlıklı nesiller ve bunların sağlıklı dimağları için çocuklarımızın beslenmesinde organik besinlere yer vermeliyiz.” şeklinde konuya yaklaşıyor.

  Neden organik gıda tüketilmeli?

  Beslenme Uzmanı Dr. Filiz Açkurt ise organik gıda tüketilmesinin önemini şu şekilde açıklıyor: “Besinlerle alınan zararlı ögeler, gebe ve emziren annelerden bebeklerine geçer. Bu nedenle anne sağlığı ile birlikte bebeğin sağlığı ve geleceği de tehlikeye atılmış olur. Besinlere ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşan mikroorganizmalar, inorganik elementler, pestisit, insektisit gibi kimyasal ögeler, işlenmiş besinlerdeki zararlı katkı ögeleri, uygunsuz paketleme malzemeleri, radyoaktif kalıntılar, hormonlar, fabrikalardan atılan toksik kimyasallar sağlığı tehdit eden, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilen etkenlerdir. Organik, ekolojik ya da biyolojik olarak isimlendirilen besinler ve içecekler bu riskleri elimine eden sağlık ürünleri olarak tanımlanmaktadır. Organik ürünler, tarladan başlayıp tüketime kadar her asşaması kontrol altında tutulan, sertifikalandırılmış, hiçbir aşamasında sentetik bazlı kimyasal girdi kullanılmadığı belgelenmiş ürünlerdir. Beslenme açısından risk altındaki gruplar olarak nitelendirilen gebe-emzikli anneler ve büyüme çağındaki çocuklar için bu ürünlerin yeri daha da ayrıcalıklı olmaktadır. anne adayları ve annelerin bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi, gerek kendi sağlıklarının korunması gerekse geleceğin nesillerini oluşturacak olan çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmesi için beslenme uygulamalarında çevresel kirlilik taşımayan ürünlere yer vermesi toplum bilinci açısından da büyük önem taşımaktadır.”

  Neden Organik Tarım?

  City Farm Genel Müdürü Sinan Bilgin, neden organik tarım sorusuna şu şekilde yanıtlıyor: “Anne sütü ile bebeğe, tarım ilaçları, sunnii gübre bileşenleri, hormonlar, sentetik gıda katkı maddeleri, saç boyaları, krem ve şampuanlar da dahil olmak üzere 350 farklı kimyasal maddenin geçebiliyor. Bu açıdan annelerin ve anne adaylarının çocukları ve kendileri için organik gıdalarla beslenmesi son derece yararlıdır. Yetiştirilmesi ve işlenmesi sırasında suni gübre, sentetik ilaçlar, antibiyotikler, hormonlar, kimyasal boyalar ve diğer katkı maddeleri kullanılmayan ve genetik modifikasyona uğramamış ürünler organik ürünlerdir. Organik ürünler doğayı korumayı amaçlayan, doğadan aldığını doğaya geri veren, tarımın sürekliliğini sağlayan ve çalışanların menfaatini koruyan bir felsefenin ürünüdür. Üretimin her aşaması ilgili yönetmelikler çerçevesinde izlenir, kontrol edilir ve tarım bakanlığınca yetkilendirilmiş bağımsız kuruluşlarca sertifikalandırılır.”

  :CüvCüv::ecrin_bebek::ecrin_bebek:
   
 2. 4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 3. BenAyKizim

  BenAyKizim anneyim ben!!!! Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.442
  Beğenildi:
  163
  Ödül Puanları:
  163
  kızım ek gıdaya geçtiğinden beri biz onun gıdalarını city farm dan alıyoruz.imo belgeli ve güzel ürünleri var.çok da fiyat farkı yok.bence de bebekler iki yaşına gelene kadar organik yedirmeli.
   
 4. 6 Şubat 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 5. Pink13

  Pink13 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  52
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bir soru sormak istiyorum. Bende oğuma mümkün olduğunca organik almaya çalışıyorum ya da mevsim sebzelerini yedirmeye çalışıyorum. Peki City Farm'ın ürünlerini nasıl temin ediyorsun. İnternet üzerinden mi?
   
 6. 7 Şubat 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 7. BenAyKizim

  BenAyKizim anneyim ben!!!! Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.442
  Beğenildi:
  163
  Ödül Puanları:
  163
  evet canım internetten sipariş veriyorum ama birkaç gündür sitede bakım varmış sipariş veremiyorum.telefonla da oluyor ama hangi sebze meyve var diye uzun uzun sormak sinir ediyor beni.bekleyecez artık...:1closedeyes:
   
 8. 7 Şubat 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 9. Pink13

  Pink13 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  52
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Teşekkür ederim. Bizim doktor özellikle organik konusunda çok titiz davranıyor. Ya da mevsim sebze meyve vermemi önerdi. Biz şimdi mevsim sebzeleri ile idare ediyoruz ama internetten de almayı ciddi ciddi düşünüyorum. Yönlendirmen için tekrar teşekkürler.
   
 10. 8 Şubat 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 11. lady08

  lady08 SİMGE'nin annesi Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bende bebişime elimden geldiği kadar organik gıdalar yedirmeye çalışıyorum ama şartlar malum organik diye satılan ürünler gerçekten organikmi acaba bu konuda kafam karışık güvenemiyorum:uhm:
   
 12. 3 Ocak 2011
  Konu Sahibi : adabasar
 13. ozmelly

  ozmelly Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  organikliği konusunda şüphe ediyorsanız eğer sertifikasını isteyin, organik demek sertifikalı demektir ve gerçekten bu konuda ciddi kontroller yapılmaktadır. Ben genelde pazardan alışveriş yapıyorum, size de tavsiye ederim.