Bebegımızın dıs saglıgı

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve adabasar tarafından 28 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  28 Ocak 2009
  Konu Sahibi : adabasar
 1. adabasar

  adabasar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  130
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bebeklerde diş oluşumu anne karnında başlar. Bu yüzden hamilelikte bol kalsiyum alınması gerekmektedir. Her hamilelik bir diş kaybettirir inancı da doğru değildir. Bebek, annenin kalsiyum depolarından kullanmaz, annenin dışardan aldığı kalsiyumu kullanır. Ne kadar iyi beslenilirse, bebeğin dişleri de o kadar dayanıklı olur. Bu dönemde annelerin flor takviyesi almasına da gerek yoktur.
  Çünkü annenin alacağı flor, kordon vasıtasıyla bebeğe geçemez. Ancak dişleri çıkmaya başladıktan sonra, çürümeye çok yatkın olan çocuklarda flor kullanılmasını tavsiye ederiz.
  Süt dişleri genellikle 6. ayda çıkmaya başlar. Ancak daha geç dişlenmesi bir sorun değildir. Sadece süt dişleri erken ya da geç çıkan çocukta daimi dişleri de buna uygun olarak erken ya da geç çıkar. Bu da ebebeyinlerden gelen kalıtımsal bir olaydır. 2,5-3 yaşında süt dişlenmesi tamamlanır. İlk daimi diş ise 6 yaş civarında, en son süt azı dişinin arkasında çıkar.

  [FONT=verdana,geneva]Bu diş çıkarken süt dişi dökülmez .Ne yazıkki ağızda ilk çürüyen daimi diş de genelde bu diştir. En arkada olması ve çocuğun küçük yaşta olmasından dolayı gerekli bakımı yapamaması bu dişin erken çürümesine yol açar. 7 yaş civarında ön daimileri çıkmaya başlar ve de süt ön dişleri sallanır. Genelde çocuklar bu dişlerini kendileri çeker. Bu dişler için hekime gidilmesi gerekmez, çocuğun kendine güvenmesi ve hekimden korkmaması için kendi çekmesinde bir sakınca yoktur. Unutulmaması gereken bir konu da zamanından önce kaybedilen süt azılarıdır. Daimi dişin sürmesine daha zaman varken kaybedilen süt azı dişi olursa, dişler boşluğa doğru kayar ve de daimi dişlerin çıkması zorlaşır. Bu da dişlerde çapraşıklığa neden olur. Çocuklarda çapraşık dişlerin düzeltilmesi için 9-10 yaş civarında hekime başvurulması en doğrusudur.[/FONT]
  [FONT=verdana,geneva]
  Diş bakımı çocuğun ilk dişleri çıkmaya başladığı zaman başlar. Fırça tutmayı öğrenene kadar bebeklerin dişleri gece uyumadan önce nemli ve temiz bir tülbentle silinmelidir .Çünkü bu dönemlerde süt içerek uyudukları için biberon çürüğü denilen çürükler oluşmaya başlar. Sütün yararları tartışılamaz ancak dişler temizlenmezse böyle çürüklere neden olur. Çocuklar 1 yaşından itibaren fırçayla tanıştırılabilir. Onlara uygun boyda fırça alınarak, oyun gibi fırçalaması sağlanır. İlk dönemlerde ebebeyinler çocuğun dişlerini fırçalar, çünkü daha fırçayı düzgün kullanamazlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta onların sizleri taklit ederek herşeyi öğrendikleridir. Siz de devamlı olarak onlarla birlikte diş fırçalamalısınız. 2 yaşın altında çocuklara diş macunu kullanmayınız. Çünkü macunu tüküremedikleri için yutacaklardır, küçük bir miktar bile olsa bu yaşın altındaki çocuklara zarar verir. 2 yaştan sonra yine çocuklar için üretilen diş macunlarından çok az miktar koyarak fırçalatabilirsiniz. Bu macunlar yeni gelen dişlerin ihtiyacı olan kalsiyum ve flor içerikleri yüksek macunlardır.
  Eğer anne veya babanın diş problemleri çoksa çocukların da olması kaçınılmazdır. Bu yüzden daha iyi bir bakım gerekmektedir.
  Unutmayınız ki sağlık önce ağızda başlar....

  :KK46::KK46::KK46::KK46:[/FONT]