Bebeğimizin odasındaki renklerin önemi?

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve yasminkamu tarafından 23 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

23 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : yasminkamu
  1. yasminkamu

yasminkamu mavi gül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Herkese Merhabaa;

bir bebek odası takımı beğendim... beğendim ne kelime dibim düştü.. ama kırmızı-turuncu- krem yani üç renkten oluşuyor...ama ana renk kırmızı...

internette araştırdığım kadarıyla kırmızı rengi sadece küçük objelerde kullanmamız gerektiği yazıyor... düz beyazada hastane odası gibi deniyor... fikri olan varmı bu konuyla ilgili ??

renklerin önemi nedir?? ağırlık hangi renkler kullanmak yada kullanmamak gerek?? anne adayları yada anneler paylaşımlarınızı bekliyorum vereliniortak

2. 24 Ağustos 2010
  3. dertlisezen

dertlisezen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    canım ben bı yerde okudum soyle dıyor :
    Çocuk odası renkleri canlı ve sıcak olmalıdır: renkler ne kadar neşeliyse, o kadar iyidir. Fakat bu, bütün duvarların çok parlak renklerde boyanması gerektiği anlamına gelmez. Örneğin parlak bej rengi, çocuk odası duvarlarında her zaman canlı bir kırmızı veya parlak bir pembeden daha iyi duracaktır. Akılda tutulması gereken şey, farklı renk tonlarının, şekillerin ve desenlerin çocukları aşırı derecede uyarabileceğidir. Bu kaos, özellikle oda çok fazla oyuncakla doldurulduğu zaman tamamlanmış olur. Diğer taraftan, ahenkle düzenlenmiş bir oda, çocuğun düzen anlayışına olumlu etki yapar ve çocuğun erken yaşlarda şekil ve renk duygusu geliştirmesine yardımcı olur. Çocuk yeteri kadar büyüdüğünde kendi odasının rengini seçmekte serbest bırakılmalıdır. Sonuçta o oda ona aittir ve içinde yaşayacak olan da kendisidir.

Aşırı parlak renkler huzursuzluk yaratır, koyu renkler ise üzüntü hissi verir. Pastel tonda sarı güneşi, pastel tonda mavi ise yazın gökyüzünün aldığı rengi hatırlatır. Çocuk odasında açık yeşilin de unutulmaması gerekir çünkü çocuğun gelişim süresinde bu rengin ona pozitif etkisi vardır.

Sıcak renklerin uyarıcı etkisi vardır:
    Kırmızı: Canlandırıcı ve hayat dolu bir renktir.
    Turuncu: Duyguları uyarıcı bir renktir.
    Sarı: En neşe veren renktir.

Soğuk renklerin sakinleştirici bir etkisi vardır:
    Yeşil: Dengeleyici ve sakinleştirici bir renktir.
    Mavi: Yeşil gibi sakinleştirici bir renktir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.
    Menekşe Rengi: Sakinleştirici ve huzur verici bir renktir.

4. 24 Ağustos 2010
  5. almira85

almira85 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    biz eşimle lila rengi çok sevdiğimiz için seçtiğimiz mobilyanın kenarları lila renkli cıbınlığıda öle diğer her tarafı beyaz renk. odayıda şeker pembesine boyadı eşim.duvarlara büyük bikaçtane de yapışkanlı süslerden almayı düüşünüyoruz çok değil tabiki. ilk çocuğumuz ve kız olduğu için çok özeniyoruz :ecrin_bebek:

6. 24 Ağustos 2010
  7. yasminkamu

yasminkamu mavi gül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    kırmızıdan uzak dur mu diyorsunuz yani bana mirmirmirmir... odamızın duvar rengi hayal pembesi.. daha bizim ufaklık göstermedi kendini kız mı erkek mi bilmiyoruz.. ama kalıplaşmış renklerden ve modellerden istemiyorum.. kıza illa pembe .. erkeğe illa mavi olsun istemiyorum.. unisex bişey olsun istiyorum.. benimde ilk bebeğim.. çok ince eleyip sık dokuyorum.. o yüzden araştırmalara çok erken başladım anca karar veririm diye yerimseniben... başka fikri olan varmııı ???

8. 25 Ağustos 2010
  9. yasminkamu

yasminkamu mavi gül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    kızlar hadi nerelerdesiniz??? hiç fikri olan yokmu?? bilmiyorumkismile

10. 25 Ağustos 2010
  11. ebi26

ebi26 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bızımde odamızın duvarları cok acık bır lıla rengi sakınlestırdıgı ıcın bu renk ıstedık mobılyamızda beyaz ve pembe halımızıda bu tonlarda alıcaz.ben cok canlı renklerın cocugu yoracagını ve uykuya gecmesınde zorlayacagını dusunuyorum...

12. 26 Ağustos 2010
  13. yasminkamu

yasminkamu mavi gül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    haklısın canım... henüz karar veremedim mobilya rengi konusunda... kırmızınında o kadar çok al benisi varki anlatamam :))) ama gösterebilirim :))) bakalım sizler ne düşünüyorsunuz ??

Ekli Dosyalar:

14. 27 Ağustos 2010
  15. pancakee

pancakee Caniko Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    selam, ben ahsap ve krem renklerde oda takimi aldim, perde, hali, yatak kenarlari ve cercevelerle renklendirdim gorenler cok begeniyor

16. 4 Eylül 2010
  17. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Benim kızımın odası menekşe pembesi/lilası - eşyalar beyaz , perde ve abajur lila.

18. 4 Eylül 2010
  19. yasminkamu

yasminkamu mavi gül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    güle güle kullansın bebişin canım...allah nazardan saklasın maşallahhh :nazar: