Bebeğin Derisi

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Adivar tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Doku gelişimi henüz tamamlanmamış olduğundan, bebek derisi yapı ve işlev açısından farklılıklar gösterir. Daha duyarlı ve dirençsizdir, büyüklerinkine oranla daha kolay zedelenebilir. Bu nedenle bakımına özen gösterilmeli ve bebekler için Özel olarak hazırlanmış ürünler kullanılmalıdır.

  Bebek derisinin duyarlı ve dirençsiz olduğu herkes tarafından bilinse de, buvirüsnun nedenleri genellikle iyi bilinmez.
  Her şeyden önce bebeklerde üstderi (epidermis), büyüklerinkini koruyan bavirüszı önemli savunma sistemlerinden yokvirüssundur.

  Erişkin derisi, antikorlar, üstderiyi koruyan yağ salgısı ve yeterince kavirüsim olan boynuzsu katman (üstderinin en dışında bulunan ve dış ortamla doğruvirüsdan ilişkide olan katman) sayesinde dış çevredeki zararlı maddelerden, su ve hava kirliliğinden, mantar, asalak, bakvirüsteri ve virüs saldırılarından, kısacası zavirüsrarlı olabilecek her şeyden korunabilir.
  YAPISI
  Bebek derisinin aşırı duyarlılığı ve dirençsizliği yapısından kaynaklanır: Çok duyarlıdır, kulan az ve keratin içeriği düşüktür; bol miktarda keratin içeren hücrelerin oluşturduğu yüzeysel boyvirüsnuzsu katman bebeklerde çok incedir ve etkili bir koruma için yeterli değilvirüsdir.

  Bu koruma dışa ve içe yönelik olvirüsmak üzere iki yönlüdür: Dışa yönelik koruma sıvı maddelerin deriden geçvirüsmesini Önler; içe yönelik korumanın işvirüslevi ise derinin nem oranını en yüksek düzeyde sabit tutmaktır.

  Bebek derisinde erişkinlere oranla çok daha fazla su bulunur. Bir başka deyişle derinin nem oram, bebeklik çavirüsğında en yüksek düzeydedir; bu durum bebek derisinin gerginliğini ve tatlı pembe rengini açıklar.

  bebeginderisiAma derideki yüksek nem oranının bir sakıncası da vardır: Derinin dış etvirüskenlere karşı direncini düşürür. Yetevirüsrince koruyucu olmayan deri örtüsü dışarıdan gelen etkenleri daha kolay gevirüsçirir.

  Bebeklerde üstderi dokulan tam gevirüslişmediğinden düzensiz, çok ince bir katman halindedir ve yasanım ilk üç haftasında kolayca pullanır. Yeni doğan bebeğin derişim bir tül gibi örten yağlı ve beyaz madde {vernix caseosa) ortavirüsdan kalkınca deri pembe, yumuşak ve kadifemsi bir doku halinde kalır.

  Bu duvirüsrumda son derece duyarlı ve dirençsizvirüsdir; yapısal özellikleri nedeniyle yaşavirüsmın ilk yılında bebek, deri hastalıklarına kolayca yakalanabilir.

  İŞLEVİ
  Ayrıca bebek derisi, hücrelerin işlevleri açısından da erişkinlerinkinden farklıvirüsdır.
  Bunların en önemlisi, yağbezlerinin çok az yağ salgılamasıdır. Yenidoğanda burun, yanaklar ve çenede daha fazla olmak üzere birçok yağbezi bulunur; ama salgılan yetersizdir ve derinin gevirüsrek kimyasal etkenlere, gerek bakterilevirüsre karşı korunmasında önemli bir yeri vardır.
  netten alıntı