Bebeğin düzeltilmesi gereken üç yanlış uyuma alışkanlığı

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve Bonadea tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 1. Bonadea

  Bonadea Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2007
  Mesajlar:
  765
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Bebeğin düzeltilmesi gereken üç yanlış uyuma alışkanlığı

  Kısa süre önce, bazı uluslararası uyku uzmanları, 0-3 yaşlarındaki bebeklerin uyuma alışkanlıkları üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Söz konusu araştırmaya Çin'den 8 bin 671 ve Batı ülkelerinden 7 bin 960 0-3 yaş grubundan bebek katıldı. Araştırma sonuçlarına göre, Batılı bebekler günde ortalama 13.01 saat ve Çinli bebekler de 12.16 saat uyuyor. Çinli bebekler Batılı bebeklere göre 1 saat az uyduğu sonucu ortaya çıktı.

  Bebeklerin uykularının yalnızca uzunluğu değil, kalitesi de güvence altına alınmalıdır. Küçük yaşlarda edinilen iyi bir uyku alışkanlığı etkisini ömür boyu gösterir. Günümüzde genç anne babalar, bebekleri ağlamasın diye, bebeklerini kucaklarında, ya da beşiği hafifçe sallayarak, ya da lamba yakarak uyutuyor. Uzmanlar, bunların aslında, bebeğin uyumasına olduğu gibi, sağlığına da zarar verdiğini savunuyor.

  1. Bebek ağlayınca, annenin bebeği kucağına alıp sallayarak veya beşiği sallayarak uyutması, 10 aylıktan küçük bebekler için çok tehlikelidir. Çünkü, bebeğin beyni tam olarak büyümediğinden bebeği sallamak beyninin kafatasıyla çarpışması ve beyindeki küçük damarın çatlamasına yol açabilir.

  2. Bebek, annenin kucağında uyurken, daha çok annenin nefes verdiği kirli hava ve yorgan içindeki kirli havayı alır, bu bebeğin sağlığına çok zararlıdır. Ayrıca, annenin kucağında uyuyan bebeğin serbest hareketleri sınırlanır ve bundan normal kan dolaşımı olumsuz etkilenir.

  3. Bazı anneler kolaylık olsun diye, bütün gece ışık yakar. Bu da bebeğe zararlıdır. Bebeğin sinir sisteminin büyüme aşamasında bulunması ve ortama uyma kabiliyetinin zayıf olmasından dolayı, gece lamba ışığı bebeğin doğaya uyma düzenini bozar ve uyuma zamanının kısalmasına yol açar, bu da bebeğin büyümesini etkiler. Ayrıca lambanın yakıldığı ortamda uyuyan bebeklerin büyüyünce miyop olma riski normal çocuklardan çok daha yüksektir.

  Kaynak : Bebeğin düzeltilmesi gereken üç yanlış uyuma alışkanlığı - china radio international
   
 2. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 3. miskokulum

  miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2008
  Mesajlar:
  18.093
  Beğenildi:
  389
  Ödül Puanları:
  238
  çok sağol canım,2.maddeyi bilmiyordum.Ama bizimki kucak kuşu,napacaz şimdi?
   
 4. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 5. nurce

  nurce Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2008
  Mesajlar:
  678
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ecet çocuklarda uyku çok önemli , bende gece uykusunda odanınkaranlık olmasını sağlamaya çalışıyorum.dr. kuzenim söylemişti küçük çocukalrda sallamanın beyine zarar verebileceğini , onu da oradan biliyorum, ayrıca gelişmekte olan bebek ve çocukalrda büyüme hormonu gece 22.00 ile 02.00 arasında salgılandığını ve bunun için ortamın karanlık oması gerektiğini , tek atladığımız nokta kucakta uyumak, onuda şimdi yatağa yatırıp yanına uzanarak değiştirmeye çalışyırum ama bakalım ne olacak.
   
 6. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 7. EU3

  EU3 Guest

  kucak olayı için ben de şunu duydum işin uzmanından
  kucak şefkatiyle büyütülen bebek (aşırı olmamak şartıyla tabii) ilkokul zamanına geldiğinde kendine güven duygusu gelişmiş olarak başlıyormuş eğitim hayatına
  yani kucak olayının faydası da var
  eee iyi mi kötü mü
  bi kısım uzmanlar iyi diyor bi kısmı kötü diyor
  hangi birine inanalım
   
 8. 22 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 9. papatyam_83

  papatyam_83 civciv Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  bence hepsi de krişileşmiş buluşlr bebek ne isterse uymak zorundasın arkadaş
  benim bebeğim ilk iki ay ağrı çekti meğer kasıklarında iki taraflı kocaman fıtık varmışşşş,,
  amelyt oldu e ilk iki ay uyku dıyında ağladı ağlamaka değil haykırdı resmen,,,
  uyusunda yeterki ağrısı dinsin die ayağımda da salladım ama bi sağa bi sola değil kaa oynamıyodu hiç vücut sallnıyodu kaayla beraber napayım uyusun da ağlamısın işkence çekmesin die
   
 10. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 11. Yesim83

  Yesim83 2 Melek Annesi Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2008
  Mesajlar:
  4.119
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Sallamanin zararli oldugunu bende duymustum, Ama ben aglarken sallamak zararli diye biliyordum, kucagimda emzirirken arada uyusun diye ufaktan salliyorum.

  Ama bu kucak isi zor, agliyor birakinca ne yapabilirim ki? Su emzik olayini cozunce ins yataginda uyuyacak.
  Nefesim ona gelmesin diye dikkat ediyorum gerci.
   
 12. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 13. sevhan

  sevhan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.458
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  her uzmanda ayrı bir yorum yapıyor başka bir yerde bu yazıyı çürüten yazı okurum.Ben hiç sevmiyorum böyle kuralları her bebek kendine özeldir bazıları gaz sancısı az çekerken bazıları çok çeker bazıları kıvranarak diş çıkarır bazıları daha rahattır.O açıdan kesin doğru olduğuna inanmıyorum.bebek sallanırken beyni hasar görür olayıda çok çok şiddetle sallanırsa olabilir diye düşünüyorum yoksa bebek emeklerkende arabayla gezerkende sallanıyor o zaman beyin diye bişey kalmaz.her bebeğe aynı şartta davranamayız ve bebek annenin verdiği kirli havayı alır çok daha garibime gitti doğrusu anneden bahsediliyor dimi benmi yanlış anladım.
   
 14. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Bonadea
 15. xeno

  xeno Carpe Diem Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.615
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  Bebek ağlayınca, annenin bebeği kucağına alıp sallayarak veya beşiği sallayarak uyutması, 10 aylıktan küçük bebekler için çok tehlikelidir. Çünkü, bebeğin beyni tam olarak büyümediğinden bebeği sallamak beyninin kafatasıyla çarpışması ve beyindeki küçük damarın çatlamasına yol açabilir.


  Bunu aylar önce doktorumuza sordum. Çünkü Çınar sallanmadan asla uyumuyor. Sallamayı kestiğin an uyanıyor. Doktorumuz internet efsaneleri yok öyle birşey dedi. Çınar'da fıttırıklığı dışında :) bir hasar yok Allah'a şükür.