Bebeğinde Bağ Dokusu Gevşekliği Olan Anne Varmı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve evra_ni tarafından 14 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

14 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : evra_ni
  1. evra_ni

evra_ni Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Herkese merhaba ben yeni üyeyim, bu foruma üye olduğum için gerçekten mutluyum daha önce denedim ama olamadım neyse sizin aranızda olmaktan çok mutluyum,
    Benim kızım 13 aylık bağ dokusu gevşekliği var daha ayakta duramıyor eğer benim kızım gibi çocuğunda bağ doku gevşekliği olan anne varsa lütfen bana yardım etsin yada bu konuda bir bilginiz varsa mesajıma cevap yazarsanız çok sevinirim.

2. 14 Temmuz 2008
  3. EU1

EU1 Guest

geçmişolsun canım benim drunuz ne diyor bu konuda?

4. 14 Temmuz 2008
  5. elif445

elif445 anne Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok geçmiş olsun ALLAH ŞİFALAR VERSİN.BU RAHATSIZLIĞIN NASIL TESPİTEDİLİYOR YANİ NASIL ORTAYA ÇIKIYOR...

6. 14 Temmuz 2008
  7. 16eslem

16eslem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin bunu nasıl farketiniz ayakda durmak için daha küçük kızım ama bu konuda biz yeni anneleride bilgilendirirseniz sevinirim tekrardan geçmiş olsun

8. 21 Temmuz 2008
  9. evra_ni

evra_ni Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    nöroloji doktorumuz farketti eğer düzenli çocuk doktoruna gidiyorsanız oda farkeder ama siz yinede hatırlatın çünkü internette bu konuda araştırma yaparken bir bayanla tanıştım çocuğu 13 aylıktı ve oturamıyordu doktoru birşey söylememiş ama yinede ben tedavi yöntemlerini anlattım tekrar hastaneye götürdü ordan buldular eğer bebeğiniz yere basamıyorsa ve oturamıyorsa bağ dokusu gevşekliği olabilir benim kızım 13 aylık kendi başına yere basamıyor uzun süre duramıyor ço geç oturmaya başladı

10. 29 Temmuz 2008
  11. evra_ni

evra_ni Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    :çok üzgünüm: herhalde kimsenin bu konuda bir bilgisi yok

12. 30 Temmuz 2008
  13. evra_ni

evra_ni Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    belli bir nedeni yok herşey olabilir hamileyken herhangi bir geçiş anı yani ufak bir hastalık, genetik ama bir sebebi yok

14. 30 Temmuz 2008
  15. Banan

Banan Eşine Sırılsıklam Aşık..! Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    anladım...bu konuda herhangi bir bilgim yok o yüzden sana sorma gereği duydum...geçmiş olsun canım...

16. 7 Şubat 2009
  17. zeko1967

zeko1967 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Benim oğlumda bağ dokusu gevşekliği var. Bundan 6 yıl önce yaşadıklarımın aynını sizden duymak ilginç geldiği için ve sırf size bildiklerimi aktarabilmek için bunları yazıyorum.

Oğlum da aynen sizin çocuğunuz gibi son derece geç ve ağır gelişti. İlk acemi adımlarını attığında 1,5 yaşındaydı. Bu bir hastalık değil, tedavi için çare arayışına girip kendinizi daha fazla üzmenizin anlamı yok. Bu, bir insanın saç ve göz rengi gibi bir şey. Bizim çocuklarımızın yapısı böyle...

Çocuğunuzu büyütürken sizi bekleyen bazı güçlükler yaşayacaksınız. Öncelikle iki ayağı üzerinde zor duracak. Düz yolda yürürken biri koluna çarptığı için düşebilecek. Bunu 3,5 yaş civarında dengeleyebilecek. Öncesinde gözünüz ve eliniz hep üzerinde olmalı. Aynı şekilde yaraları da diğer çocuklara göre biraz daha ağır kapanacak. Gözleri kayabilir, elleri güçsüz olabilir. Boya kalemini tutarken bile ağrı çekebilir. Bunlar özellikle okulda başarısını etkileyeceği için, ona elinde sıkıp şekil verebileceği tür oyuncaklar alın. Oyun hamuru şart değil, kendi yoğurduğunuz hamur toplarını da verebilirsiniz. Vücudundaki hiç bir eklemi zorlamasına izin vermeyin. Gerekirse hoplayıp zıplamasını sınırlayın. Bu hareketler, eklemlerine aşırı yük bindirmekten başka bir işe yaramıyor. Çok yemeye de zorlamayın. Tamam, az da yedirmeyin ama nitelikli gıdaları seçin. Pakette hazır çorba yerine mercimek çorbası gibi, gazoz, kutu meyve suyu yerine ayran ve meyveli sütler gibi doğal ve mümkünse evde taze hazırlanan gıdaları seçin.

Her fırsatta ayak tabanlarından ön kol kemiklerinin bulunduğu bölgeye kadar bol bol masaj yapın. Sırtını, omuzlarını ihmal etmeyin. Geç ayağa kalkacağı için kabızlık çekebilir, sırt üstü yatırın ve ayak bileklerinden tutup yattığı yerde koşuyormuş gibi bacaklarını ileri geri hareket ettirin.

Diğer annelerin çocuklarına bakıp hüzünlenmeyin, bu çok büyük hata olur. Şunu unutmayın: Bu bir piyangoydu ve size vurdu... Çocuğunuzla bu kadar ilgilendikten sonra, onun fena halde size "yapıştığını" göreceksiniz. Bir sevgi yumağı olmak iyi bir şey ama aşırıya kaçmayın. Kendi yapabileceklerini öğrenmesine fırsat tanıyın. Kırsın, döksün, elinden düşürsün ama öğrensin. Kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini de bilsin. Onu sakın "anne bağımlısı" yapmayın, aciz bir birey yetiştirirsiniz ve ileride mutsuz olmasına zemin hazırlarsınız. Ve bir gözlemimi de paylaşmak isterim: Bu çocuklar hayata uzun süre seyirci kaldıkları için daha anlayışlı ve akıllı oluyorlar! Diğerleri elini kesip, parmağını yakarken, bunlar zaten ne yaparsa başına bunlar gelecek, "görerek" öğrenmiş oluyorlar.

Bağ dokusu vücudun her köşesinde, her santimetre karesinde var. Ve bu geçici bir şey değil. O yüzden zamanı geldiğinde çocuğunuzu bununla yaşaması yolunda da yüreklendirin. Onunla bol bol konuşmayı da unutmayın. Hatta buna şimdiden başlayın.

Çocuğunuz "Engelli" ya da "özürlü" değil, sadece farklı. Buna göre davranmayı unutmayın. Buna, evin eşyalarının yerini değiştirmek de dahil. Sivri köşeli tüm sehpalar bizim evde bir köşeye atılmıştı misal. Yemek takımlarımızı yuvarlak uçlu olanlarla değiştirdik, hala bile "o nasıl, nereden, hangi sebeple zarar görebilir" diye düşünerek gözümüz etrafta fır döner.

Tıbbi açıdan gerekli bazı testleri de yaptırın elbette. En azından Ehlers-Danlos olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Sevgiyle kalın...

18. 18 Şubat 2009
  19. evra_ni

evra_ni Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    cevap verdiğin için teşekkür ederim aylardır bu hastalığı geçirmiş çocuk annesi aradım beni nasıl mutlu ettin anlatamam yazdıkların çok güzel ve çok doğru kızıma 7 aylıkken bu tanı konuldu fizik tedaviye 2 kere götürdüm 1 yaşına kadar hareketleri çok güzel yaptı ve 15 aylıkken ben işe başladığım için bakıcımız hareketleri yaptıramamış sonra kendisi emeklemeye ve sıralamaya başladı şimdi 20 aylık emekliyor sıralıyor kanepeye çıkabiliyor bunları kendisi yaptı ne zaman yürür bilmiyorum senin oğlun bunları yaptığında ne zaman yürümüştü bana bi fikir verebilirmisin ama inan mesaj yazdığına çok sevindim internette çok aradım sadece 2 arkadaşı buldum onlarınkide daha çok yeni senin bu yazdığın mesajı onlarada göndercem gerçekten çok güzel yazmışsın ayrıca sürekli doktor kontrollerimiz var göz doktoro nöroloji kardiyolog ortopedi... ama fizik tedaviye gönderemiyorum çünkü götürdügüm doktorum muayahanesi kapattı hacettepeye götürdüm stajyer çocuklar baktı bizim yapacağımız birşey yok sizin kızınız yürümeye başlamış sadece vücutta eğrilik olmasın diye birkaç hareket gösterdiler okadar sonra hocayla konuştum benim gönderdiğim hocanın ismini verdim iyi bari ayda birkere getirin bakalım dedi yani biraz ricayla oldu beni zorlu günler bekliyor biliyorum ama çok şükür allah beterinden korusun hem dediğin gibi bu çocuklar daha zeki oluyorlar kendinize iyi bakın