Bebeğinde İnek Sütü Alerjisi Olanlar Gelin Paylaşalım

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve bride_ tarafından 9 Ocak 2009 başlatılmıştır.

9 Ocak 2009
    Konu Sahibi : bride_
  1. bride_

bride_ vARmı NaZo GibiSİ Üye

Beğenildi:
    7
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba...
    benim bebeğim 4 aylık ve inek sütü alerjisi var...3 yaşına kadar hiçbir süt ürününü yiyemeyecek..Bunu nerden anladık derseniz bebeğime mama verdikten 1 saat sonra kendimizi acilde buluyoruz. Kızım bayılana kadar kusuyor ve susuz kalıyor her seferinde serum bağlanıyor. 3. tecrübemizde artık nazlının sorununun inek sütü alerjisi olduğu kesinlik kazanmak üzere.Kakasını kanlı yapmaya başlaması en büyük bulguymuş...Ne yazık ki piyasadaki tüm mamalar inek sütü bazlı olduğundan çok fazla seçeneğimiz yok..Anne sütünü arttırmaya çalışıyorum.

Benim gibi bebeği inek sütü alerjisi olan anneler arıyorum, burada sorunlarımızı paylaşalım, bebeklerimizi nasıl beslediğimizi, besleyeceğimizi, nelerin alerji yaptığını, nasıl reaksiyonlarla karşılaştıklarını anlatalım. Eminim hepimize faydası olacaktır..

Tüm alerjik bebeklere sağlık ve annelerine sabır diliyorum.

2. 9 Ocak 2009
  3. bride_

Beğenildi:
    7
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İnek Sütü Allerjisi

Çocukluk çağında en sık görülen gıda allerjisi, inek sütü allerjisidir. İnek sütü proteinlerine karşı, vücut anormal bir reaksiyon vermektedir. Günümüzde bebeklere 1 yaşa kadar inek sütü önerilmiyor. Fakat; bebek inek sütü bazlı mamalar veya emziren annenin kendisinin aldığı süt vasıtasıyla, inek sütüyle temas edip allerjik yakınmalar gösterebilmektedir. Bazen de belirtiler, 1 yaş sonrası süt içmeye başladığında ortaya çıkmaktadır.

İnek sütü allerjisi genellikle bebeklikte ( özellikle ilk 6 ayda ) başlar, ancak daha büyük çocuklarda da başlayabilmektedir. Süt allerjisiyle karşılaşan çocukların bir kısmı 2-3 yaşında bundan kurtulurken, bir kısmında da ömür boyu devam etmektedir. Ailede allerjik hastalıklar sık görülüyorsa, çocukta da risk artmaktadır.

Belirtiler Nelerdir?

Huysuzluk, aşırı ağlamalar
    Aşırı gaz sancısı
    Kusma
    İshal- kanlı, mukuslu gaita görülebilir
    Kabızlık- bazen süt allerjisi ishal değil kabızlığa da yol açabilir
    Ciltte döküntü, kaşıntı, egzama
    Gözlerde kaşıntı
    Göz altlarında koyu renkli halkalar
    Tekrarlayan hırıltı, öksürük, aksırık,burun akıntısı veya tıkanıklığı
    Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit geçirme

.......................Alıntıdır.......................

4. 12 Ocak 2009
  5. liv2

liv2 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım benim ikiz kızlarım var.birinde inek sütü alerjisi var.4 aylıklar.keçi sütü bazlı mama kullanıyorum.ve süt içebildikleri zamanda keçi sütü içirmem gerekiyormuş.golden goat adı.

6. 12 Ocak 2009
  7. bride_

Beğenildi:
    7
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    keçi sütü içebiliyorsa ne mutlu size...

inek sütü alerjisi olduğunu nerden anladınız? Ne tür belirtileriniz oldu ve bu belirtleri keçi sütünde olmadı mı? ben kullanmaya korkuyorum...

8. 18 Ocak 2009
  9. bride_

Beğenildi:
    7
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım koskoca sitede bir tek iki kişi var bu sorunu yaşayan..iyice ümitsizliğe düşüyorum böyle olunca...yokmu benimle aynı sorunu yaşayan kimse?? :nazar::nazar:

Bebeğine neocate veren yok mu?

10. 21 Ocak 2009
  11. happyhappy

happyhappy Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım gecmisolsun
    benim bebisimin de alerjisi varmıs yeni ogrendik
    alerji doktouna goturucez
    peptijunior aldım onu veriyoruz mama olarak
    sut urunleri yasak
    cok uzgunum
    dah acok ogrendikce yazıcam sen de yaz lutfen

12. 25 Ocak 2009
  13. sevil78

sevil78 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar meraba tesadüf gördüm, merak etmeyin bnim kızımdada vardı 1 yaşından sonra geçti, o neocatelerle az beslemedim 2 yaşında daha yeni yeni süt içiyo, sakın üzülmeyin gelişimi süper önce yoğurda başlıycaksıız ona çok tepki vermiyolar sonra peynire, süt bi süre daha dokunuyo tadınıda anca sevdi benimki.. Bizde keçi sütünede vardı bide kakamızda kan ve sümük vardı, çok zor günlerdi valla Allah kolaylık versin götürmediğim doktor kalmadı en son götürdüğüm doktor çözdü işi yoksa kolonoskopi yapıyolardı son andadoktorumuz fügen çullu kurtardı valla tavsiye ederim. sorunuz olursa özelden sorabilirsiniz çok sık girmiyorum. Allah şifa versin üzülmeyin geçicek.

14. 26 Ocak 2009
  15. zeyynoo

zeyynoo zeynepin annesi sefaaa Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım benim eltimin oğlunda buna benzer bi sorun var 1 yaşında ve doğduğu günden berri soya maması yiyo çok zor geçmiş olsun

16. 26 Ocak 2009
  17. sevil78

sevil78 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Canım 3 yaş diyolar ama daha erken geçiyo yanlız dikkat etmen gereken hususlar var kızına alerji yapan maddeleri ısrarla verirsen dahada uzar bu iş alerji yapanları ben yzayım bi kere inek sütüyse dana etide kesinlikle yapıyo süt tozu olan gıdalar mesela hamburger ekmeği bile yapabiliyo emziriyosan bunları kesin yemiyceksin birde ishal insana dokunan herşeyi emziriyorsan sende kes, 1 hafta çoğunlukla patates yağsız pirinç yağsız sebzeyle beslen bol su iç öyle emzir bebişin bir anda toparlar
    bu arada sütünü sağmaya çalış olabiliğince ki azalmasın. katılara geçtiğin bağırsaklar toparlanır kusmalar azalır domates çilek çikolata filan yemiyosun emzirirken balıkta bazen dokunuyo ama dana eti kesinlikle yemiyosun bebeğinede vermiyosun, kuzu eti yiyosun bebektede katılara başladığında et olarak kuzuyla başlıycaksın.Fügen hanımıda bir gör istersen.

18. 26 Ocak 2009
  19. Nurdan

Nurdan Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar,benim bebeğim de 1 yaşında. d
    Doğduğundan beri laktoz intöleransı var yani süt şekerini vücut kabul etmiyor 20 günlüktü kakada kan,şiddetli kusma vardı önce dizanteri teşhisi koydular sonra bizde çok araştırdık vee dr fügen çulluoğlu nu bulduk.Süt alerjisi dedi bana emzirdiğim için diyet verdi aynen sevil78 bahsetmiş hepsini yaptım en son artık sadece zeytin ve kuzu etiyle besleniyordum ama bebeğim iyileşmiyordu artık bize kolonoskopi dedi çoooook zor günlerdi.doktor doktor geziyorduk kan için makatte çatlak var dedi genel cerraha bile götürdük ama çözüm olmadı.En sonunda çok şükürler olsun ki prf.dr.benal büyükgebiz bebepimi 10 günde iyileştirdi sadece kaka tahlili yaptı.kakada gizli kan ve redüktan madde bakılıyor annesütünü kestik ve soyalı som mama başladık sütsüz bebeğim hemen iyileşti allah bütün annelere yardım etsin çok zordur bilirim istanbulda olan annelere şiddetle tavsiye ederim benal hanım gerçekten çok iyi bir dr.yeni yeni süt vermeyi deniyorum ama sanırım henüz hazır değil.bu arada 7.ayda yoğut başladık ve 1 ay sonra yoğurda alışınca peynir.