bebeğine keçi sütü veren varmı.???

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve kuusuum tarafından 27 Haziran 2010 başlatılmıştır.

27 Haziran 2010
    Konu Sahibi : kuusuum
  1. kuusuum

kuusuum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaşlr benim 4 aylık bebeğim var, anne sütünün bazı dönemlerde yeterli olmadığını düşünüyorum, içim rahat olmuyo. Her zaman olmamak kaydıyla bebelac mama veriyorum ama geçenlerde yine kk da okuduğum bi yazı yüzünden içime kurtlar düştü.. bende araştırdım ,keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğunu öğrendim..Bkonuda bilgisi olan arkadaşlarımın bizlerle bilgilerini paylaşmalarından mutluluk duyarım...

Mesela keçi sütü ile yapılan mamalar nelerdir denediyseniz ne gibi faydalarını gördünüz.denemeyi hiç düşünürmüsünüz gibi ....:KK46:

2. 27 Haziran 2010
  3. kuusuum

kuusuum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Keçi Sütünün Faydaları
    Anneler, bu haberi mutlaka okuyun.
    Türkiye'de sektöründe birçok ilklere imza atan Kay Süt Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ayhan, Keçi sütü'nün besin değerinin yeterince bilinmediğini, mucize bir ürün olan Keçi sütü'nün birçok hastalığa iyi geldiğini söyledi. Balıkesir Bigadiç'te 70'li yılların başında küçük bir mandıra ile başlayan Kay Süt bugün sektörün önde gelen oyuncuları arasında yer alıyor. Birçok ilklere imza atan Kay Süt, 100'ü aşkın ürün portföyüne yeni yatırımları ile Keçi Sütü'nü de kattı.

Keçi Sütü'nün mucizevi faydaları olduğunu dile getiren Ayhan, "Uzun araştırmalar sonunda bu ürünün birçok hastalıklara iyi geldiği ve birçok hastalığın iyileşmesinde önemli bir katkı sağladığını görünce bu alanda yatırım yapmaya karar verdik. Türkiye'de keçi sütünü ambalajda tüketiciye sunan ilk firma biz olduk" açıklamasını yaptı : Organizmada iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan yağ asitlerini içermektedir.Keçi sütü, diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.Keçi sütü doğal homojenizedir.Vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından anne sütüne en yakın süttür.100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır.Keçi sütündeki bakteri miktarı diğer hayvanlardan daha azdır.Yeni doğan bebekler anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini keçi sütünden alabilir.Keçi sütü, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla...

Batılı doktorların raporlarına göre; astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, bazı cilt hastalıkları, bebek egzamaları, varisle ilgili rahatsızlıklar, tanımlanamamış virütik apseler, iştahsızlıkla beraber geceleri gelen öksürük nöbetleri gibi çok çeşitli şikayetlerle gelen birçok hastalığın tedavisi, ilaçlarla başarılamamış fakat keçi sütü ve ürün kürleri uygulandığında başarılı olunmuştur.

4. 27 Haziran 2010
  5. kuusuum

kuusuum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Abant ızzet Baysal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayri Coşkun, yeni doğan bebeklerin anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı bazın besin elementlerini keçi sütünden alabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, yaptığı açıklamada, keçi sütünün protein benzerliği açısından anne sütüne yakın olduğunu belirterek keçi sütünde alerji yapan proteinlerin oranının düşük ya da sıfıra yakın olduğunu bildirdi.

Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi 180 gün geçmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, ''Bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olduğu halde keçi sütünde bu oran 4,3'tür'' dedi.

Keçi sütünün yağ kürecik çapının, inek sütüne göre oldukça düşük olduğunu vurgulayan Coşkun, şunları kaydetti:

''Yağ kürecik çapı keçi sütünde 1 mikronsa inek sütünde 17-18 mikrondur, insan midesinde daha yumuşak pıhtı yapar. Bu açıdan, çocuklar ve midesi zayıf veya hassas olanlar için daha uygundur, sindirilmesi kolaydır. Keçi sütünde alerji riski daha düşüktür. Bu nedenle keçi sütü, inek sütüne göre anne sütüne daha yakındır. Keçi sütündeki yağ, inek sütündeki gibi topaklanıp üstte birikmez. Bu da sindirimi, absorbsiyonu kolaylaştırmaktadır. Keçi sütü doğal homojenizedir.''

KALSıYUM ORANI ANNE SÜTÜNDEN 4 KAT FAZLA
    Keçi sütünün, kalsiyum açısından anne sütünden 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, ''100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligram. Bu şu demek: Keçi sütü, diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağı'' diye konuştu.

Coşkun, keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne yakın olduğunu bildirdi.

Hiçbir gıda maddesinin tek başına insanı besleyecek güçte olmadığını vurgulayan Coşkun, ''Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir'' dedi.

FOLıK ASıT EKSıKLıĞı VE KANSIZLIK RıSKı
    Her türün sütünün, kendi yavrusu için en uygun ve mükemmel süt olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle devam etti:

''Hiç bir şey anne sütünün yerini tutamaz. Sadece, keçi sütünün bazı özellikleri anne sütünden iyi. Ancak hiç bir gıda başlı başına her derde deva değildir. Keçi sütünün de eksik yönleri vardır. Folik asit bakımından eksiktir. Bu bir vitamindir eksik alınırsa, gelişim bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca vitamin D açısından da geridedir.

Bu, yegane bir besin değildir. Bebek, sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar. Demir, bakır, folik asit ve vitamin B12 eksikliği kansızlığa sebep olabilmektedir.''

KEÇı, ıNEK VE ANNE SÜTÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI
    Prof. Dr. Hayri Coşkun'un verdiği bilgiye göre, keçi, inek ve anne sütünün 100 gramında bulunan bileşenler şöyle:

Bileşen/100g Keçi sütüınek sütüAnne sütü
    ----------------------------------------------------------------
    Kurumadde 13 12.1 13
    Protein (g) 3.6 3.3 1.0
    Yağ (g) 4.2 3.3 4.4
    Karbonhidrat (g) 4.5 4.7 6.9
    Kalori (mg) 69 61 70
    Fosfor (mg) 111 93 14
    Kalsiyum (mg) 134 119 32
    Mağnezyum (mg) 14 13 3
    Demir (mg) 0.04 0.05 0.03
    Çinko (mg) 0.30 0.38 0.17
    Sodyum (mg) 50 49 17
    Potasyum (mg) 204 152 51
    Vitamin A (IU) 185 126 241
    Tiamin (mg) 0.05 0.04 0.014
    Vitamin B6 (mg) 0.05 0.04 0.01
    internet haberden alıntıdır.

6. 28 Haziran 2010
  7. specialx

specialx Hayat seninle güzel Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ben yoğurdunu yapıp veriyorum canım tadı gayet güzel yedi bizimki.evet çok faydalıymış.

8. 28 Haziran 2010
  9. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    bende yoğurdunu ilk zamanlar keçi sütü ile mayaladım
    çorbalarını zaten hep keçi sütüylen yapiyorum
    kızım için kek veya biküvi yapıncada keçi sütü kullanıyorum
    ama ben bunlara kızım 7 aylık oluktan sonra başladım
    seninki henüz çok minik o yüzden önce dr.una danış derim

10. 20 Temmuz 2010
  11. gogut

gogut Duru' nun Annesi Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Sevinç Pastanesi' nden Gar' a yürürken Vakıfbankın tam karşısında
    Telefonla pazartesi günleri arayıp ayırtıyorsun cuma günleri Bolu' dan geliyor
    Işıkkentte de var ancak orası size daha uzak
    internetten Bolana nın sitesini girip telefon numaralarını alabilirsin... :KK66:

12. 25 Temmuz 2010
  13. arii

arii Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ya arkadaşlar benim bebeği 8 aylık bende keçi sütümaması aldım sonra dr ye sordum ver dedı ama içim yine rahat degıl. kay keçi sütü aldım yoğurt yapacam siz nasıl yapıyorsunuz bilgilendiririseniz sevinirim

14. 27 Temmuz 2010
  15. FONDILYA

FONDILYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Benim bebeğim 5,5 aylık sütüm azolduğu günlerde doktorumuz golden goat önerdi. Keçi sütü bazlı bebek maması. Veriyorum. En iyisi bu dedi doktorumuz.
    Sevgiler..

16. 28 Temmuz 2010
  17. 06_gelincik_05

06_gelincik_05 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    bende yoğurdunu keç sütünden yapıyorum.gündüzleri meyve püresine keçi sütü katıp içinde bebe bisküvisi eziyorum tadı harika oluyo öneririm.geceleride kaç cc mama yapacaksam yarısını formül mama yapıyorum yarısınıda keçi sütüyle tamamlıyorum

bazen diyorum kendi kendime şu mamayı almayım hep keçi sütüyle gideyim diye ama ne bileyim yinede cesaret edemiyorum.ama her ne kadar bir yaşından sonra inek sütü verilebilsede ben iki yaşına kadar hem içmesi için hemde yoğurtlarına mamalarına vs hiç inek sütü kullanmayı düşünmüyorum hep keçi sütü vericem inşallah.

18. 29 Temmuz 2010
  19. FONDILYA

FONDILYA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    pastorize olarak keçi sütü satılıyor mu? nereden bulabilirim?