bebeğinin gözünde kayma olan varmı

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve tostombul tarafından 23 Ocak 2009 başlatılmıştır.

23 Ocak 2009
    Konu Sahibi : tostombul
  1. tostombul

tostombul ben anneyim Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar merhaba. benim onaltı aylık kızım var. bir aydır gözünde ara sıra kayma oluyor. prematüre bebeklerde bunlar görülebirmiş. bir ay öncesine kadar böyle birşey yoktu. bebeği bu durumda olan anneler ne yapmalıyım.

2. 26 Ocak 2009
  3. htcmtn

htcmtn Allah de gerisi boş!!! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    b enim kızımda 7 aylık onunda bir ay önce gözünde kayma oldugunu farkettik daha önce böyle bir sorun yoktu ancak göz doktoru bunun 1 yaşına kadar belli olmayacagını söyledi ama bizim içimiz rahat degil.açıkcası başka doktorada gösteripte çok kafamızı karıştırmak istemiyoruz.inşallah düzelir canım

4. 30 Ocak 2009
  5. damlasu22

damlasu22 İpek kızım benim,küçük kuzum.. Üye

Beğenildi:
    68
    Ödül Puanları:
    113
    premature bebekler kuvezde yattıkları için sanırım kuvezin içindeki ışınlardan dolayı göz kayması ya da şaşılık dediğimiz durum oluyormuş,benim kardeşimde de vardı.doktora götürmüştük bu kaymadan dolayı.göz tembelliği teşhiside koymuşlar o zaman.annem öyle anlatıyor.sonra onun tek gözünü bantla kapatma çabalarıyla diğer gözünün tembelliği giderildi.çocukluk resimlerinde her ne kadar 'yapma öyle gözlerini' diye ikaz etsekte bizi dinlemez gözlerini şaşı yapardı zaten kaymaya meyilli diye,o oyun sanıyodu.daha sonraları geçti tabi büyüdükçe.sadece ergenlik dönemine kadar falan konuşurken bazen kızdığında yukarı doğru bakıyodu farkında olmadan.sonra bu durumda yok oldu.şimdi 19 yaşında maşallah gözleri cin gibi:1closedeyes:

6. 30 Ocak 2009
  7. Green

Green Huzura Hasret! Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba geçmiş olsun benim oğlumunda gözünde kayma vardı 6 aylıkken dr götürdük önemli bişey olmadığını söyledi 1 yaşında tekrar getirin dedi ve gittik durum yalancı şaşılıkmış hemen ne olduğunu yazıyorum size inşallah ilerde gerçekten bi problen kalmaz.

Yalancı Şaşılık

Kimi bebeklerin gözleri genellikle sanki paralel bakmıyormuş gibi durabiliyor. Bunun nedeni, bebeklerin burun kökünün geniş olması. Bir başka sebebi ise gözlerde epikantus denilen burun kısmında bir cilt katmanının bulunması. İşte bu nedenlerden dolayı bebeğin gözlerinde şaşılık varmış gibi bir görünüm oluşabiliyor. Çocuk büyümeye başladığında ise paralelinde burun büyüyor, deri kıvrımları geriliyor ve yüz normal bir görünüm kazanıyor. Bunun sonucunda yalancı şaşılık durumu da kendiliğinden kayboluyor. Ancak bazı çocuklarda göz kayması gelişme çağında da devam ediyor. Dolayısıyla göz kaymasının gerçek olup olmadığını ancak bir göz doktoru ayırt edebileceği için bebeğin mutlaka bir göz muayenesinden geçmesi gerekiyor.

8. 31 Ocak 2009
  9. tostombul

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. içimi rahatlattınız. ama benim kızımdaki kayma 14 aylıkken başladı. böyle durumlarda hipermetropiden, gözlükten, cerrahiden bahsediyorlar. minicik bebek nasıl gözlük takar nasıl ameliyat olur çok üzülüyorum. pazartesi cerrahpaşada kontrolümüz var. inşallah kötü çıkmaz sonuçlar.:1no2:

10. 10 Şubat 2009
  11. idil_sena11

idil_sena11 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba öncelikle bebeğine ve sana uzun ömürler diliyorum
    benim 11 yaşında bir kızım var prematüre bir bebekti ve ilerleyen dönemlerde gözünde bariz fark edilen bir kayma ile doktora başvurduk sizde bir an önce tedavisine başlayın göz kaymasını geçiriyorlar fakat göz tembelliği ve göz bozukluğu çıkarsa epey bir uğraş veriyorsunuz.yardım isterseniz önereceğim birkaç doktor ve hastane olabilir.
    lütfen bu konuyu es geçmeyin ilerleyen yaşlarda daha zor oluyor.

12. 10 Şubat 2009
  13. axsxkxixn bahar tomurcuxgxu

axsxkxixn bahar tomurcuxgxu tomurcuğun erkeği büyüyor Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşım merhaba belli bir süre çalıştığım için yazmak istedim pramatüre bebeklerde bazen kayma yada retina kusurları olabiliyor.çalıştığım yer hatırı sayılır özel bir hastene olduğu için anne babalar çok bilinçli gerçekten erken doğan çocuklar çocuk doktorunun tavsiyesi ile retina muayenesi adı altında ROP muayenesine alınırdı.Bize bu şekilde gelen çok bebek ve ayrıca ikiz olduğunu biliyorum.Aklında bulunsun yinede cocuk doktoruna bir sor istersen yaptıralımmı diye.Göz dibi incelemesi için.Sağlıcakla kal...

14. 11 Şubat 2009
  15. tostombul

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    cevabınız için teşekkür ederim. kızıma gözlük ve kapatma tedavisi verdiler. nasıl alıştırıcam bilmiyorum ama umarım tedaviye cevap verir. yoksa ameliyatla düzeltilir dedi doktor. sizin tedaviniz nasıldı. olumlu yanıt alabidinizmi. çok soru sordum ama kızınızın gözü şuan nasıl. doktor ve hastane ismi verebilirseniz sevinirim. sağlıklı günler.

16. 11 Şubat 2009
  17. tostombul

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım teşekkür ederim paylaşımın için. ROP muayenesini doğduktan hemen sonra, 2 aylıkken ve 14 aylıkken yaptırdık çok şükür bir sorun yok. seneye tekrar yaptırıcaz. ama bütün annelere tavsiye bebeklerinizi 1 yaşında muhakkak bir göz doktoruna gösterin.

18. 15 Ekim 2016
  19. Inancli

Inancli Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    1
    Sizin tedaviniz bittimi tecrubelerinizi paylasirmisiniz