bebeğinin vücut gelişimi normal ama bacak boyu kısa olan hamile arkadaşlar varmı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve fakelove tarafından 21 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

21 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : fakelove
  1. fakelove

fakelove Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    bebeğinin vücut gelişimi normal ama bacak boyu kısa olan hamile arkadaşlar varmı

Son düzenleme: 19 Şubat 2010
  2. 14 Ocak 2009
  3. BenLiLa

BenLiLa Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    zor bir durum doktor 8 aya kadar bunu nasıl görememiş anlamış değilim...
    çeşitli boyutlarda ultrasonlar var şimdilerde bir sürü testler peki 8. aya kadar bunun görülememiş olması ilginç değilmi arkadaşlar bilgisi olan lütfen paylaşsın...
    arkadaşlar bende yavaş yavaş bebek düşünmeye başladım ve bu bölünün her konusunu dikkatle inceliyorum..
    bu tür şeyler okuduğumda inanın korku sarıyor beni...
    bu tür problemler neden oluşur?
    ve erken teşhis edilemezmi?
    bilgisi olan arkadaşlar lütfen paylaşırsa sevinirim....

4. 14 Ocak 2009
  5. elmiray

elmiray Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    mrb lila benimde bir tanıdığıma bir kolu ve bir bacağı diğerine göre kısa demişlerdi 7-8 aylıkken sonra farklı bir doktora daha gittiler o da normal olduğunu bir problem olmadığını söylemiş ve bebek gayet sağlıklı doğdu hiç bir problem yoktu yanlış görmüş olabilir dr. bence başka bir dr. daha gitsinyerimseniben

6. 14 Ocak 2009
  7. shamu

shamu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    bencede baska doktora gitmekte fayda var bir tanidigada 8 aylikken bebgin kafasi biraz buyuk demis ama birsey cikmadi sonucta icini ferah tut

8. 14 Ocak 2009
  9. ARTVINLI9876

ARTVINLI9876 Evlatlarim sana emanet allahim Üye

Beğenildi:
    2.327
    Ödül Puanları:
    163
    bence hiç üstüne gitme canım.öyle olsa bile anne karnında tedavisi varmı yok.aldırabilirmisin?hiç sanmıyorum.sabret doğumunu bekle hakkında hayırlısı olsun duanı et ALLAHA SIĞIN.o sana allağın bir lutfu ne kadar özelsinki anne olmuşsun o kutsal göreve nail olacaksın.şükret ve sabret mükafatını alacaksın eminimki.bebeğin gayet sağlıklı

10. 14 Ocak 2009
  11. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bencede farklı bir dr daha görün banada kafası gelişmemiş ve omuriligi gelişmemiş dediler.ve kızım süper zeka.bazen yanılıyolar canım

12. 14 Ocak 2009
  13. BenLiLa

BenLiLa Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    evet arkadaşlarda benim anlamadığım konu şu...
    şu anda anne karnında o kadar çok testler yapılıyor sonra üç boyutlu 4 boyutlu ultrasonla bebeğin heryerine bakılıyor değilmi?
    dış organlarını geçtim iç organlarına kadar bakılıyor (buradan okuduklarımla biliyorum)
    o halde böyle sorunlar 8 aydan önce tespit edilemiyormu?
    anomali bir durum söz konusu olduğunda doktor bunu muhakkak anneye bildirir değilmi?
    ama neden 8 ay ?
    çocuğun eli ayağı bildiğim kadarıyla daha önceden ilk aylardan oluşuyor!
    cahilliğimi mazur görün nolur ben henüz anne değilim bebek düşünmeye başladık evet ama bu tür şeyler okuduğumda aklım allak bullak oluyor inanınki...
    sizler annesiniz anne adayısınız ve bilgilisiniz onun için sizlere soruyorum...
    bu tür sorunlar ilk aylarda ultrasonda görülmezmi ben bunu merak ediyorum?
    Rabbim herkese sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin inşallah....

14. 15 Ocak 2009
  15. nursist

nursist PAMUK PRENSİM... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    canım görülür ama bakmasını bilen işini ciddi yapan dr.lar görür. benimde bebeğimin böbreklerindeki büyümeyi 4ay boyunca görmedi dr. başka dr.a gittimki başka bi sebeple o farketti ve incelemeye alındı bin şükürki normale dönüyor herşey gayet sağlıklı bebeğim .. çok inceleme abartma diyorlar ama tek dr.lada kalınmamalı bence bunu sawunurum ben herzaman b-planın hatta c-planın olmalı ondan sonrası allaha kalmış artık
    allahım herkeze akıl-beden ve ruh sağlığı normal ewlatlar nasip etsin

16. 16 Ocak 2009
  17. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    Bacak boyu -ki burada temel olarak femur (uyluk) kemiğinden bahsediyoruz- gebeliğin yaklaşık 15-16. haftasından itibaren ölçülmeye başlar, ve 20. hafta gibi yapılan detaylı ultrasonda da buna özellikle bakılır, çünkü bu kemiğin olması gerekenden kısa olması (bunun çok çeşitli kriterleri var, bir haftadan kısa diyen de var, 2 haftadan da, hesabı kitabı var hiç girmiyorum oraya), neyse olması gerekenden kısa olması down sendromu göstergesi olabilir.

Bununla birlikte, gebeliğin sonlarına doğru femur kemiği (ve diğer ölçümler), olması gerekenden sapma gösterebilir, 3-4 haftalık gerilikler bile bu dönemde fazla bir anlam taşımayabilir. Sizin bahsettiğiniz durum gebeliğin son dönemlerinde olan bir şey, daha önceki haftalarda eğer gerekli kontroller yapıldıysa (ikili test, üçlü test, ayrıntılı ultrason vb.) ve bunlarda bir sorun yoksa, şu an endişe etmesini gerektirecek bir durum da yok. Eğer bu kontrollerin hiç birisi yapılmadıysa ve şu an böyle bir şey söyleniyorsa, Allah korusun bir problem olması durumunda dahi yapılacak bir şey yok. Umarım endişelenmesini gerektirecek bir sorun yoktur.

mira0707 bunu beğendi.
  18. 29 Ekim 2009
  19. paresstar

paresstar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Herkese merhaba, burayı işte bu yüzden seviyorum :) Benzer şeyleri yaşayan insanlardan bilgi alabilmek kadınlar kulübü sayesinde nasip oluyor, iyi ki varsınız bayanlar (coştum :) )