Bebeğiniz katı yiyecekleri reddediyorsa neler yapabilirsiniz?

Konusu 'Eylül Anneleri' forumundadır ve DygEge tarafından 16 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 1. DygEge

  DygEge Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.712
  Beğenildi:
  178
  Ödül Puanları:
  163
  Arkadaşlar Merhaba;
  Biz anneler isteriz ki bebeklerimiz çok güzel yesin,çok iyi beslensin ne kadar çok yerse o kadar mutlu oluruz sanki..Yemediği zamanda başımıza yıkılır dünya..
  Katı gıdaya geçtiğimiz zamanda gelen tepkilere çok üzülürüz...
  Peki bebeklerimizi katı gıdaya adepte edebilmek için bizler neler yapabiliriz?Bunu başaran arkadaşlar bildiklerini paylaşabilir bizimle ya da sorunları olanlar buraya yazabilir..
  Bende bu konuyla ilgili okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum...


  Katı yiyeceklere başlandığında genellikle bebekler şu bilinen kuralı izler; şüphedeyse, yediklerini kusar. Katı yiyeceklere yeni başlayanlar doğal olarak yeni tadlara, niteliklere ve katı beslenmenin metoduna değişken bir tavır sergilerler. Bir hafta isterler, diğer bir hafta istemezler. Böyle bir durumda size aşağıdaki önerileri sunuyoruz:

  Kaşık olarak parmak ucunuzu kullanın
  Bebekler kaşığa nazaran parmakları daha hoş karşılarlar. Bir parça pirinci ya da muz püresini parmaklarınıza koyun ve bunu oradan emmesine izin verin. Bu şekilde rahat yemeyi öğrendikten sonra, bir miktar yiyeceği dilinin ucuna yerleştirin böylece zamanla dilinin ucundaki yiyeceği geriye doğru boğazına atarak yutmayı öğrenebilir. Bazen dilinin tam ortasına yiyeceği yerleştirmek bu prosedürü öğrenmesini teşvik etmeye yardımcı olur.

  Plastik kaşık deneyin
  Metal kaşıklar soğuk hissi verir ve bebeğinizin öğünlerinde başka bir şeyin dikkatini çekmesini istemiyorsanız bu soğuk metal kaşıkları kulanmayın.

  Yemesi için zorlamayın
  Bebeğinizi beslemenizdeki amaç, ona yeni tadlar, nitelikli gıdalar ve yeme metodlarını tanıtmaktır. Bu süreçte, bebeğiniz sık sık iki ileri bir geri şeklinde gelişme gösterecektir. Zaman zaman bebeğinizin katı yiyecekleri reddetmesi beklenen birşeydir. Bu olduğu zaman, bırakın ve başka bir gün deneyin. Bebeğiniz hazır olduğunda yiyecektir.


  Bunlar dışındaki neler biliyoruz,paylaşalım mı?
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2010
 2. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 3. DygEge

  DygEge Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.712
  Beğenildi:
  178
  Ödül Puanları:
  163
  Çocukların beslenme alışkanlıkları ve iştah durumları ile ilgili, eğer bir hastalık durumu yok ise ebeveyn tutumları birinci derecede etkilidir. Genelde çocuğunu en iyi şekilde beslemek niyetinde olan ebeveynler yanlış tutumları nedeniyle aslında iştahsızlık problemine kendileri neden olmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzda beslenme alışkanlıklarında sorun var ise, kendi tutumlarınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekmektedir. Eğer bu konuda doğal olabilmeyi başarabilirseniz, çocuğunuzun açlık ve tokluğunu kendisinin ayarlayabileceğine inanırsanız, evinizde sağlıklı beslenme prensiplerinizi siz de kendiniz için uyguluyorsanız pek sorun kalmayacaktır. Psikolog Dilek Kırcaoğlu Soetan “Pek çok anne, çocuklarına “besleyici karışımlar” hazırlayarak, onun yeterince doymadığı inancı ile zorlama yaparak, tabak elde dolaşarak iştahsızlık problemini kendisi oluşturmaktadır.” diyor ve annelere önerilerde bulunuyor.

  0-2 yaş döneminde;
  • Yiyecekleri bulamaç (bir sürü yiyecek karıştırılıp robottan geçirme) haline getirmeyin ve hafif pütürlü olarak verin. Tek tek verin. Bu onun pütürlü yiyeceklere kolay alışmasını ve değişik yiyecekleri keşfederek bundan keyif almasını sağlayacaktır.

  • Asla zorlamayın. Bazen reddedecektir. Sabırlı olun. Siz stresli olursanız bebeğiniz de olacaktır.

  • Kirlenmeye hazırlıklı olun.

  • Ona zaman tanıyın.

  • Her zaman aynı miktarda yemeyebilir bundan dolayı endişelenmeyin.

  • Sorun olarak gördüğünüz çoğu şey aslında sorun değil bu geçişin doğal parçasıdır. Bu şekilde görmezseniz problemler büyüyerek devam eder. Bebeğiniz sizdeki tüm kaygıları hisseder ve alır, bunu unutmayın.

  Bebeklerin çok hızlı geliştikleri 0-2 yaş döneminin sonlarına doğru, bağımsızlaşma arzusu onu hırçın ve inatçı yapar. Artık o itiraz etmeyen bebeğiniz gitmiş, yerine kendi isteklerini yapmaya çalışan, bazen öfkeli bir çocuk gelmiştir. Bu hareketleri sizi korkutmamalı, bunun doğal bir gelişim süreci olduğunu bilmelisiniz.
   
 4. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 5. PAPATYAM

  PAPATYAM 15 MAYIS kilolara savaş Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  14.148
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  198
  bende ceyline parmak ucuyla elle yediriyom bazı şeyleri hatta özellikle pilavı çok sever ama onu kaşıkla yemekten hiç hşlanmaz elle yedirince 2-3 kaşık kadar pilavı götürüyor.gerçi şu ara iştah problemimiz var ama geçecek inşallah
   
 6. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 7. DygEge

  DygEge Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.712
  Beğenildi:
  178
  Ödül Puanları:
  163
  ınşallah geçer canım..Elle yedirmek çok teşvik edici bir yöntem demek ki...
   
 8. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 9. SeherUtku

  SeherUtku İki gülüm var Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.078
  Beğenildi:
  67
  Ödül Puanları:
  153
  offf offf duygu yarama bastın ben hiç yediremiyorum katı şeyleri bir ara çok uğraştım ama olmadı aç gezdi ama yutmadı. hiçbir yemeğini blendırlamıyorum pütürlü yiyo ama katı olunca reddediyo zorlarsam kusuyo. doktor bu alıştırma sürecinde 20 gün bile kusan bebekler var dedi ama benim sinirler dayanmadı pes ettim.

  bi tanıdığımızın bebeği de blendırsız yemiyordu ama iki yaşına gelince kendiliğinden yemeye başlamış bu bana umut oldu inşallah utku da yer. daha önce de bir yaşına kadar blendırsız yemezdi bi hastalık atlattık sonrasında kendiliğinden pütürlüyü yemeye başladı bu şekilde belki katıyı da yemeye başlar.
   
 10. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 11. DIONYSOS

  DIONYSOS :) nasılım??????? Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.244
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Bizimkisi de yeni yeni alıştı sayılır,çok yazmışımdır Bora boğuluyordu vs. diye..
  Bu boğulmalar yüzünden panik atak hastası bile oldum diyebilirim...
  Ama mecbur hep vermeye gayret ettim ,çünkü kocaman adam olup hala elimde blendırlarla gezmek istemedim...

  Çocuğun muhakkak sevdiği bir tad vardır katı besinde de sıvı besinde de
  onu bulun ve sürekli ondan yedirin alışana kadar.
  Mesela bizimki pilav ve dolmayı seviyor yani pirinçli olan şeyi,zannedersem bunun sayesinde aştık...
   
 12. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 13. DygEge

  DygEge Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.712
  Beğenildi:
  178
  Ödül Puanları:
  163
  Sehercim doktorunda dediği gibi bu bir süreç sanırım yavaş yavaş alışıyorlar..Ben ilk ek gıdaya geçtiğim zaman dedim ki eyvah bu çocuk emiyordu ama yemek yemicek sanırım..Hep öğürüyordu ama çok kısa sürdü..O ara yaşadığım panikten şuan az çok senin ne yaşadığı tahmin edebiliyorum..
  Ama Eda nında dediği gibi sevdiği şeylerle başlamak en güzeli..
   
 14. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 15. fikriye_bg

  fikriye_bg SaNBeRk 14/08/2008 Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.129
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  153
  Bende kahvaltıda yumurta eller yediriyorum.1-2 lokma yumurta 1 yudum süt veye eyve suyu veriyorum bu şekilde kahvaltımız bitiyor.
  Önceden bisküvü sevmezdi bazen bisküvü yesin diye bir kasede süt döküyorum ve bisküviyi nasıl ıslatabileceğimiz gösterdim.Bazen hiç bir şey yediremiyorum o zamn bu öğün kurtarıcım oluyor.
  Bıde çattala yemeği seviyor brokoli,karnabahar,havuç,kereviz,patates,köfte kendisi yiyiince çok güzel ve iştahı yer.
   
 16. 16 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 17. fikriye_bg

  fikriye_bg SaNBeRk 14/08/2008 Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.129
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  153
  Bide ilk gıda başladığı zamn blendır kullanmamak çok önemli,eskiden blendırmı vardı çocuklar yine yerlermiş.Ek gıdayı 5.5 aylık başladık ve 6.5 aylık hafif pütürlü yemekler yerdi,7 aylıkken sebzeleri minik keserdim öyle verirdim.Çok çıkartıyordu 1 kaseden 2 kaşık yemiş oluyordu ama 7.5 aylıkken kendi kendi kiraz ,erik,zeytin yerdi..evet inanılmaz geliyor ama öyleydi.
  Aslında bu konuda çok şahildim herhalde şimdiya kadar blendır kullanırdım ama benim çok yakın arkadışım tavsiyesiyle blendır çok az kullandım.Onun 2 tane çocuğu var ilk çocuğunda bilmemiş hep blendır kullanmış.Çocuğu çok iyi beslenmiş hep ama pütürlü yiyemiyormuş,Şuan 5 yaşında ve hala zorlanıyor diyor.ıkinci çocuğunda bu hata yapmamış ve çocuğu çok güzel besleniyor çiğnemekle hiç bir sorun yaşamamışlar.
   
 18. 18 Şubat 2010
  Konu Sahibi : DygEge
 19. DygEge

  DygEge Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.712
  Beğenildi:
  178
  Ödül Puanları:
  163
  Fikriyecim sana katılıyorum blendır katı gıdaya geçişi çok geciktiriyor..Çocuklar dişlerini kullanmayı öğrenemiyor ve hemen yutuyor..Eskiden varmıydı yoktu kimsede aç kalmadı..Ama işte hepimizin kolayına geliyor bazı şeyler..