Bebeğiniz sadece anne sütüyle doyar mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Anne olmak normalinden daha çok titizlik göstermek demekdir heral de :) Anne olmayanlar bilemez elbet de, hatta annelerimizi kızdırdığımız zaman ” anne olda gör, anne olmadan anlamazsın beni” gibi fırçayla kayık bir sitem de duyarız :)

  O kutsal annelik iç güdüsüyle bir çok annenin merakı olan konu ise ”bebeğim benim sütümle doyuyormu” ya da ”acaba sütüm bebeğime yetiyormu” vb. düşünceler sarar :) İşte o düşüncelere ışık tutmaya geldik :)  Bebek sadece anne sütüyle doyar mı?

  Bebekler ilk atlı ay mutlaka anne sütüyle beslenmelidir. Bu dönem içinde bebek sadece anne sütüyle doyar. arzu edilirse dördüncü aydan sonra yoğurt gibi besinlerle ek besinlerin tattırılmasına geçilebilir. Bu dönemde çok tatlı yiyeceklerin bebeğe tattırılması bebeğin anne sütünü tatsız bulmasına neden olacağından önerilmemektedir.  Anne, mümkün olduğu kadar ya da istediği kadar uzun süre bebeğini emzirmelidir. Ancak anne sütü altıncı ayda doğum ağırlığının 2 katını aşmış bebeğe yetmez. Genellikle anne (bazı istisnalar dışında), ancak altıncı aya kadar bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlayacak kadar süt üretir. Ayrıca, çok uzun süre yalnız anne memesiyle beslenen bebek memeye bağlanır, kaşıkla yemek istemez, değişik besinlerin tadına ve kıvamına alışması zor olur. Anne sütü tek başına büyüyen bebeğe yetmez, bebek diğer besinleride almak istemeyince büyüme ve gelişmesi yavaşlar, hatta zamanla büyüme durur ve çocuk hastalanır.
  Unutmayalım anne sütü ancak 6 aya kadar çocuğun tek besinidir. Anne sütünün yeterliliği en kolay yoldan çocuğun ağırlık kazanması ile anlaşılır. Ayrıca, tok çocuk rahat uyur, hastalanmadıkça huzursuz değildir. Sağlıklı bir bebek anne sütü de yeterli ise doğumdan altıncı ayına kadar her ay ortalama 800 gr ağırlık kazanır. Bebeğin aylık ağırlık kazanımı 6. aydan sonra biraz yavaşlar. Bu miktar 6-12 ay arasında ayda ortalama olarak yarım kilo kadardır. Çocuğun ağırlık artışı azalıyorsa, annenin sütü az geliyor demektir. Çünkü, ağırlık artışındaki azalma kısa süreli olarak çocuğun beslenme durumunu belirler. Çocuğun boy uzunluğu, beslenme durumundaki kısa süreli değişikliklerden fazla etkilenmez, uzun süreli yetersiz beslenme durumunda boy uzaması yavaşlar.  Sevgili anneler, bebeğinize ilk altı ay mutlaka anne sütü vermelisiniz, unutmayın ki anne sütü kadar hiç bir besin faydalı ve besleyici değildir, Emzirmek hem anneye hem de bebeğine çok faydalı…

  Sütünüzü çoğaltmak için ise dokdorunuzun size önereceği besinleri yemenizde tavsiye var, ve mümkünse acı ve bakliyat türü yiyeceklerden sakının ki bebeğin gazı olmasın :) Eskiler bulgur yemeklerinin sütü bollaştırdığını söyler bunu da kulak ardı etmeyin :)
   
 2. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. dryelda

  dryelda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  ilk 6 aya kadar kilo alımı iyi ise doyuyordur..