Bebeğiniz sizi uyutmuyorsa...

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve kurmis tarafından 10 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 1. kurmis

  kurmis Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.180
  Beğenildi:
  25
  Ödül Puanları:
  148
  Bebeğiniz için her şeyi yapmaya hazırsınız; ancak doğumun üzerinden birkaç ay geçmesine rağmen o geceleyin saat başı uyanıyor, hatta bazen uyuduktan birkaç dakika sonra hemen ağlamaya başlıyor. Geceleriniz bir kâbus gibi geçiyor, uykusuzsunuz, mutsuzsunuz...

  Bu durum, birçok anne ve baba için tanıdık gelir ve maalesef artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek vardır ki, uykusuzluk mutsuzluğu en çok tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Ancak üzülmeyin, çünkü bunun da bir çaresi var. Normal olmayan bu durumu açıklamadan önce normal yani fizyolojik olan uyku düzeni nasıldır ona bir göz atalım.

  Çocuk uyku düzeni ile erişkin uyku düzeni aslında aynıdır

  Çocukların uyku düzenini anlamak için konuya biz erişkinlerden örnekler vererek başlayacağım. Sanırım bununla bağlantı kurmanız daha kolay olacaktır. Hepimizin genelde alışık olduğu bir uyku saati vardır. Bu saat yaklaştığında belirli bir düzende yaptığımız işler vardır; pijamalarımızı giymek, dişlerimizi ve saçımızı fırçalamak gibi. Yatak odamıza gider, ışıkları söndürür ve yatağımıza uzanır, yorganımıza sarılır, başımızı yastığımıza koyup uykuya dalarız. Gece boyunca da mutlaka uyanırız, örneğin sağa sola dönmek için. Ancak çoğu zaman bu anları hatırlamayız; çünkü uykuya dalabilmemiz için alışık olduğumuz koşullar; yani karanlık yatak odamız, kendi yatağımız, yorganımız ve yastığımız sabittir. Bu düzen bozulunca uyandığınızda tekrar uykuya dalabilme kabiliyetiniz sekteye uğramış olacaktır. Tatile ya da bir yere misafirliğe gittiğinizde yatağınıza ya da yastığınıza alışmanız uzun sürer. İlk gece uyku tutmaz belki de... İşte bu nedenle uykuya rahatça dalmak kazanılan bir beceridir, kendiliğinden gelişmez.

  Bebeklerimize gelince; onlar için de aynı kurallar geçerlidir. Kendinize bir sorun "Benim bebeğim nasıl uykuya dalıyor?" diye. Aşağıda en sık görülen olasılıklar yer almaktadır; birini işaretleyin lütfen:

  Emzirirken
  Biberonla
  Emzikle
  Kucakta
  Battaniye veya ayakta sallanarak
  Pışpışlanarak
  Ebeveyn yatağında, ebeveyn yanında.

  Genelde anne veya babalar bebeklerini yukarıdaki koşullarla uyuttuktan sonra beşiğine veya yatağa yatırır. Ardından kendileri uyumaya çalışır. Ancak uykuları çok da uzun sürmez çünkü bir veya iki saat içinde bebeklerinin ağlaması ile uyanırlar ve tekrar aynı şekilde uyutmaya çalışırlar. Bu döngü döner, döner, döner... Size kötü bir haberim var; Bu duruma dur demezseniz, herhangi bir şey değişmeyecek ve aylar hatta yıllar boyu aynı şekilde devam edecektir.

  Aslında bebeğiniz haksız değil. Düşünebiliyor musunuz, siz alışık olduğunuz düzen ile yatağınıza yattınız ve uyudunuz. Bir-iki saat sonra sağdan sola dönmek için uyandığınızda birden bire baktınız ki, salondaki koltukta yatar vaziyettesiniz. Tekrar uykuya dalmanız mümkün mü? Asla! "Ben buraya nasıl geldim?" Burada uyuyamam, alışık değilim. Ben yatağımı istiyorum ve oraya gidiyorum!" demez misiniz? Öyleyse bebeğinizden de farklı bir şey beklemeyin. Bebeğiniz uyanıp ağlayınca aslında size "Anneeeee (veya babaaaa) benim çok uykum var! Ama böyle uyumaya alışık değilim, benim uyumam için memeye ihtiyacım var!" demektedir. O sizden uykuya dalabilmek için haklı olarak alışık olduğu ortamı istemektedir.

  Size iyi bir haberim de var; uykuya dalma alışkanlığı kazanılan bir beceridir ve eğitimle değiştirilebilir. Yani şu anki durumunuza mahkûm değilsiniz.

  Uyku saatlerini düzene sokun

  Bebeğinizin uykusunu düzene sokmak için bir yöntem vardır. Birinci aşamada bebeğinizi uyutmak için istediğiniz saati belirleyin. Bebeğinizin genelde uyuduğu saati hedef olarak seçmek başlarda size avantaj sağlayabilir. Örneğin saat 21.00'de uykusu geliyorsa saat 20.00 gibi belirli bir düzen geliştirin; mesela banyosunu yaptırın, ardından cilt bakımını yapın daha sonra da pijamalarını giydirin. Ona masal anlatabilir, hikâye okuyabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz. Son olarak emzirin ve sonunda da o uykuya dalmadan doğrudan yatağına yatırın. Bebeğiniz altı aylığın üstündeyse koruması olan bir yatakta yatmalıdır. Işıkları söndürerek iyi geceler dileyin.

  Bu noktadan itibaren izleyebileceğiniz iki yol var. Ya odada oturup bebeğinizin uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz ya da ilk gece 2 dakika ara ile odasına uğrayıp "Bebeğim ben buradayım" diyebilirsiniz. Bunu yapmanızın nedeni bebeğinizin terk edilmiş duygusuna kapılmamasını sağlamaktır. Aklınızdan ne geçtiğini tahmin edebiliyorum, "Böyle yaparsam bebeğimin çok kötü ağlayacağı kesin!" Muhtemelen haklısınız, çok ağlayacaktır. Ancak bu durumda kendinize ve birbirinize hemen hatırlatın ki bunu onun ve kendi iyiliğiniz için yapıyorsunuz; ailece uygun bir uyku düzeni için yatırım yapıyorsunuz. Bir hafta ya da 10 güne kadar bebeğinizin ve sizin uyku düzeniniz çok daha iyi bir yere gelecektir. Bunu yapmadığınız takdirde büyük bir ihtimalle bir şey değişmeyecek ve eski huzursuzluğunuz devam edecektir.

  Bebeğinizin ağlaması ile onu kucağınıza almayın ve pışpışlamayın

  Bebeğiniz ağlama esnasında kusarsa yalnızca ağzını silin ve yatakta kusmanın olduğu bölgeyi silip üstüne çarşaf serin; bebeğinizi bu esnada kucağınıza almayın. Alırsanız şu mesajı vermiş olursunuz: "Eğer kusarsan seni kucağıma alırım." Böyle yaparsanız kusmalar her akşam devam eder. Belli sürede -ki bu süre bir veya birkaç saat olabilir- bebeğinizin uykuya eğilimi artacaktır. Bu durumda eğer 2 dakika geçtiyse ve sesi artık kesiliyorsa yanına gidip onu uyarmayın. İlk gecenizi başarıyla tamamladınız. Gece uyandığı takdirde onu emzirebilirsiniz ancak memede uyumamasına dikkat edin. Emzirme bittiği anda hemen yatağına yatırın. Yatağında kendi başına uykuya dalmaya alışsın ki, geceleyin uyandığında uyumak için alıştığı bu koşullar aynen devam ettiğinden, kendi başına uykuya dalabilsin.

  İkinci gece aynı yöntemi aynen tekrarlayın; ancak yanına 2 dakika ara ile değil 5 dakika ara ile gidin. Yanında uyuyana kadar oturmayı tercih ediyorsanız aynen devam edin. Üçüncü gece artık ufak da olsa uykuya dalma süresinde bir fark görmeye başlarsınız. Yanına gitme süresini de 10 dakikaya çıkartın; dördüncü gece 20 dakika, beşinci gece 30 dakika... Çoğu zaman bir hafta sonunda düzenin epeyce rayına oturduğunu göreceksiniz.

  Anne ve babalar kararlı tavırlarını sürdürmeli


  Tavsiye ettiğimiz tekniğin uygulamasında bebeğiniz çok ağlayabilir ve sesi kısılabilir, ancak bu durum onun için zararlı değildir. Başlamadan önce evde kalan aile fertleri ve özellikle anne ve babanın uygulamaya sonuna kadar sadık kalacağı konusunda kesin karar vermeliler. Anne veya baba, bebeğin ağlama halinde bazen dayanamayıp onu kucağına almak isteyebilir; ancak bilin ki öyle yaparsanız bebeğinize şu mesajı veriyor olacaksınız: "Eğer ben yeterince ağlarsam o zaman onlar beni kucaklarına alıp eski düzene döneceklerdir!"

  Bir sonraki sefere bu yöntemi denediğinizde ise ağlamalar çok daha fazla olacaktır. Onun için bu uygulamayı bir kere yapın ve tam yapın. Çocuğunuzun uyku düzeni hastalık, diş çıkarma, tatil veya başka evde yatıya kalmalar gibi durumlarda bozulabilir. Bu tür durumlar geçtikten hemen sonra eski düzenini yakalamak için yine aynı yöntemi uygulamalısınız.

  Bu yöntem, gece belirli saatte uyuyan ve gece belirli dönemlerde uyanıp en kötü ihtimal ile emzirildikten sonra kendi başına yatağında uykuya dalan bir bebeğinizin olmasını hedeflemektedir. Olası ağlama veya başka nedenlerle tekniği uygulamak istemeyen anne ve babalar elbette olabilir ve bu karar onların hakkıdır. Ancak bu karar, anne ve babanın yaşamakta oldukları uyku düzenine razı oldukları anlamına da gelmektedir.
   
 2. 10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 3. doru

  doru Bayboram minik meleğim Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  482
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  anlatılanlar çok güzel ve doğru ama ben bebeğim avaz avaz bağırırken çok dayanabileceğimi sanmıyorum açıkçası, zaten emerken uyuyor benimki mecburen yatırıyorum bende
   
 4. 10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 5. ballxixm53

  ballxixm53 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.964
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  valla oğlumda aağladığı an kucağıma alırdım ilk bebek olduğu için kıyamazdım kendisine çok güzel baktırıyodu bizde hemen kanıp kucağa alıyoduk şimdi ise kızımı kucağıma almadan emziriyorum bunu alıştırmak istemiyorum kucağa gerçi gazlı bi bebek olsa mecbur kucağa alacaktım Allahıma şükürler olsun bunda rahat ettim 2 gündür nazar değdi kızıma uyumuyo gerçi ama çok güzel bilgilendirmişsin bhk cım emeğine sağlık
   
 6. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 7. Elvira

  Elvira acı sözler dilin dikeni Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.967
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bhk canım paylaşımın çok güzel emeğine sağlık. deniyeceğim inşallah faydasını görürüm.
  gazlı bir bebeğim var ne kadar başarılı oluruz bilmiyorum tabi.
   
 8. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 9. sevcan_201

  sevcan_201 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  267
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benım 13 aylık brı oglum var 3 aylıkken odasını ayrıdıgımda cok guzel uyuyordu 5 aylıkken uyku duzenı bozuldu yazıldıgı gıbı bazen uyusa bıle 2 dakıkada bır uyandıgı olurdu en fazla yarım saat uyurdu emzırerek uyutuyordum nerdeyse 10 aylık olana kadar cektım bı doktor onun duzensız uyumasının ıyı olmadıgını kesıntısız uyuması gerektıgını soyledı karnını ne derece tok olursa olsun bunu huy halıne getırmıstı doktor bayandı ve kendı cocugunu uykuya alıstırmak ıcın ılk gun 45 dakıka aglatmıs onun ıyılıgı ıcın bızde denemeye karar verdık oglumuzun ıyıcve uykusu gelınce yatagına koyduk tabıkı aglamaya basladı 15 dakıka agladı ve cok uykusu oldugu ıcın uyudu.ne mı oldu kesıntısız uyudu superdı ıkıncı gun oldu yıne cok uykusu gelınce yatagına yatırdım ve hıc aglamadı ondan sonra hep yatagına koyuyordum ve uyuyordu suanda 13 aylık ve uykusu gelınce odasına gıdıp yatagını gosterıp nen nen dıyor bende yataga koyuyorum uyuyor keske onceden yapsaymısım bıle dedım ıstersenız deneyım derım doktorunda bır bıldıgı vardır demı kendı cocuguna bıle uygulamıs uykuda cocuklar gelısıyor bu yuzden gelısımı bıle gerılıyebılır.ama tavsıyem ek besıne gecınce uygulamaya baslayın cunku gece yatarken muhallebı yedırıp tok oldugundan emın olursunuz doktor asla aglatıp kucagına alma yoksa ıkıncı kez koydugunda daha cok aglar cunku aglayınca senın dayanamayıp alacagını ogrenmıstır dedı.6 aylık bır cocugu ogretmek en kolayıdır ne kadar erken okadar kolay olur en fazla 1 hafta dırenıyorlarmıs ve sonunda o saglıklı uyku cekerken sızde rahat edıyorsunuz
   
 10. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 11. çelik198408

  çelik198408 iki erkekim iki aşkım Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.541
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  yaw beni m oğlum çook küçük 40 ının çıkması için beklesek mi acaba

  bhk cımçoook sağol cnm
   
 12. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 13. kurmis

  kurmis Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.180
  Beğenildi:
  25
  Ödül Puanları:
  148
  birebir uygulayan birinin ağzından duymaktan da ayrı güzel oldu.
  teşekkürler canım verdiğin bilgiler için.
  .[​IMG]
   
 14. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 15. sherry456

  sherry456 Guest

  canım sizin için çok erken çünkü bebeğinin süte ihtiyacı var sık emzirmelisin.bu yöntem genelde 5 - 6 aylarda uygulanıyor benim bildiğim.arkadaşların da dediği gibi muhallebi yada mama verip tok olduğundan emin olup yapılmalı.
  bizim uyku düzenimiz daha yeni oturmaya başladı valla.ilk zamanlarda bırakın odasında yatmayı kızımla birlikte yatıyorduk biz.şimdi bazen pışpışlayarak bazen ayakta sallıyarak uyutuyorum çünkü ağlama krizine giriyor yüreğim dayanmıyor.
   
 16. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 17. sevcan_201

  sevcan_201 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  267
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ne demek canım ınsallah bı faydam olmustur o ılk gun aglamasına dayanmak zor oluyor ama sonra oda duzenlı uykuya dalıyor hem artık uyku saatınıde kendı belırlıyor uykusu gelınce yatagına goturuyor nen nen dıyor bu harıka bısey ben yaptım sız neden yapamayasınız dıyorumya en fazla 1 hafta dırenıyorlarmıs tabı aglayarak uyuyarak alısıcak almıyacaksınız.heryerde bu sekılde uyutmanın en ıyı oldugunu soyluyor basarmıs olduguma oyle mutluyumkı hergece uyanıp aglıyacagına bır kere toplu aglayıp rahat ettı dıye dusunuyorum.bı arkadasımız 40kı cıksın demıs 40ı cıksa bıle o gece emmeye tabıkı uyanıcaktır sakın 6aylık olup ek besıne gecınce karnının tok oldugundan kesınlıkle emın olunca uygulayın lutfen
   
 18. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : kurmis
 19. olric

  olric Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  125
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet henüz çok erken 40ı bile çıkmamış bebek için.o daha kendini anne karnında sanıyor.ben bişey öğrenmek istiyorum.bu uygulamayı yaptıktan sonra bebeğin davranışlarında,huyunda bi değişiklik oldu mu?benim bebeğim neşeli,keyifli,mutlu bir bebek çok şükür.ama bunu denedikten sonra huyu değişir,bize kızar,güvensizlik oluşur diye çok korkuyorum.