Bebeğiniz vücut haraketleriyle iletişim kuruyorsa haberiniz olsun, ilerde ....

Konusu 'Doğum ve Sonrası...' forumundadır ve Halikarnas tarafından 18 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  18 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Hareketli bebek dil sihirbazı[​IMG]

  Bebeğiniz vücut haraketleriyle iletişim kuruyorsa haberiniz olsun, ilerde geniş bir kelime hazinesine sahip olacak demektir.

  Vücut hareketleriyle iletişim kuran bebeklerin ilerde daha geniş kelime haznesine sahip oldukları bildirildi.

  Chicago Üniversitesinden bilim adamlarının, farklı sosyal çevreden 50 kadar aileyi kapsayan araştırması, 14 aylıkken iletişim kurmak için geniş bir hareket yelpazesi kullanan bebeklerin, 4,5 yaşında daha zengin kelime hazinesine sahip olduklarını gösterdi.

  Evde çocukları 90 dakikalık dönemler halinde filme alan bilim adamları, çocukların vücut dilinin ailenin sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılıklar gösterdiğini de tespit etti.

  Araştırma sonuçlarına göre, ekonomik durumu iyi olan ailelerde 14 aylık çocuklar kendini ifade etmek için en az 24 farklı vücut hareketi yapıyor, dar gelirli alilerin çocuklarındaysa hareket sayısı ortalama 13'de kalıyor.

  Bilim adamları, ekonomik durumu iyi olan ebeveynlerin, çocuklarıyla konuşmak ve çocuklarının hareketlerine "kelime yüklemek" için daha fazla zaman bulduklarını, böylece daha fazla kelime öğrettiklerini vurguladılar.

  Araştırmaya imza atanlardan Susan Goldin Meadow, dil öğrenmenin ilk evresinde çocukların hareketlerinin sosyal ortama bağlı olarak farklılık gösterdiğini görmenin kendilerini şaşırttığını belirtti.

  Çocukların vücut hareketlerinin, ebeveynlerin tepkisini alması halinde, kelime öğrenmede dolaylı bir rol oynayabileceğini ifade eden Meadow, tepkiye örnek olarak bir çocuk oyuncak bebeği gösterdiğinde annenin "evet, bu bir oyuncak bebek" demesini gösterdi.

  Science dergisinde yayımlanan araştırmada, kelime bilgisinin çocuğun okuldaki başarısında anahtar etken olduğuna da dikkat çekildi.

  [​IMG]ALINTI
   
 2. 18 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. incitanemtuana

  incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25.557
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  198
  hadi hayirlisi egerki gercekten dogruysa biz ve kizimiz cok sansli sardusum benim ufaklik zaten cok asiri hareketliydi ve 1yasini doldurmasiyla konusmasi bir olmusdu
  hastanede uzun kaldigim icin hemsirem bana kizimla bebek gibi diilde normal büyük insanmis gibi konusmami önermisdi mamasini iciriceksen annecigim bak mama vaktin geldi banyo yaptircaksam annecigim banyo vaktin geldi gibi
  hep ve cok konusurdum en önemliside daima gözlerinin icine bakarak konusurduk esimle oda dinlerdi resmen ya
  hatta ayaklanmaya basladigindada yasak yada zararli biseye dokunucagi zman uzaktan hayir dokunma yapma diil
  ayaga kalkardim yanina giderdim göz hizasinda konusarak yapmamasi gerektigini söylerdim
  yasini bir doldurdu cocuk hic bebek gibi diilde kelimeleri gayet düzgün cikararak konusdu simdide öyle sullar seller gibi insallah faydasini görür ileride:Saruboceq:

  bu güzel ve faydali bilgilerin icin tskler melegimopuyorumnanaktan