bebeğinizi büyütürken siz nasıl uyuyacaksınız ?tavsiyeler...

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve irna tarafından 15 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  15 Aralık 2007
  Konu Sahibi : irna
 1. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  Bebeğinizi Büyütürken Siz Nasıl Uyuyacaksınız?
  Yorgun Ebeveynler İçin Tavsiyeler

  Yeterli uyku alabilmenizi sağlayabilecek sihirli bir değnek yoktur. Ancak aşağıdaki, faydaları ispatlanmış öneriler size yardımcı olabilir:

  Bebeğinizle aynı saatlerde uyuyun. Telefonunuzun zil sesini kısın.Çamaşır, bulaşık yıkamak gibi işler için uyku saatinizi değiştirmeyin.
  Sosyal ilişkilerinizi ikinci plana atın. Sevdiğiniz insanlar size misafirliğe geldiklerinde onları ağırlamaya çalışmayın. Onlar bebğinizle ilgilenirken siz dinlenebilmek için kendinize vakit ayırın.
  Yatak odanızı yeniden düzenleyin. İlk zamalarda yatak odanızı bebeğinizle paylaşmanız, özellikle de bebeğinizi emzirirken, kolaylık sağlayabilir. Ancak bebeğinizin nefes alması, ses çıkarması gibi etkenler uyumanızı engelleyebilir. Bu yüzden bebeğinizle ayrı odalarda uyumanız size daha rahat bir uyku sağlayabilir.
  Bebeğinizle gereğinden fazla ilgilenmeyin: Yatağınızda yatarken bebeğinizin her nefes alışını takip etmeniz sizi yoracaktır. Bebeğinizin ağlamasının olağandışı olup olmadığıyla ilgilenin.
  Gece sorumluklarınızı paylaşın: Eşinizle birlikte görev paylaşımı yapmanız, hem dinlenebilmenizi hem de bebeğinizle ilgilenebilmenizi sağlar. Örneğin, eğer bebeğinizi emziriyorsanız, eşiniz bebeğinizi yanınıza getirebilir ve bezini değiştirebilir. Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, mamasın ona dönüşümlü olarak verebilirsiniz.
  Aceleci olmayın: Bazen bebeğinizin ağlaması ya da gürültü yapması, sakinleşmeye başladığının belirtileri olarak değerlendirilir. Eğer bebeğiniz aç ya da rahatsız değilse sakinleşmesi için bir süre beklemeyi deneyin.
  Dostlarınızın yardım tekliflerini kabul edin: Çevrenizdeki sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişilerin bakıcılık yapma tekliflerini geri çevirmeyin. Dinlenebilmek için sadece odanıza gidip uyumanız gerekmez. Kendinize ayıracağınız bir saat bile enerjinizi tekrar kazanabilmenizi sağlayacaktır.
   
 2. 15 Aralık 2007
  Konu Sahibi : irna
 3. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.832
  Beğenildi:
  1.670
  Ödül Puanları:
  163
  Allahıma şükür olsunki iki çocuğumda uyku konusunda bana hiç zorluk çıkarmadılar, bebekliklerinden beri akşamdan sabaha deliksiz uyurlar. Ama uyumayan çocuk büyütmek çok zor Allah kolaylık versin.