Bebeğinizi TV karşısında beslemeyin

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 23 Ekim 2007 başlatılmıştır.

23 Ekim 2007
    Konu Sahibi : BenDenizYildizi
  1. BenDenizYildizi

BenDenizYildizi Guru Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    348
    Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi Yrd. Doç. Dr. Fatma Çelik, bebeklerin televizyon karşısında beslenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Çelik, ek gıda almaya başlayan ve oturmaya başlayan bebeklerin sofrada beslenmesi gerektiğini ifade ederek, bebeğin, anne veya babasının kucağında, yemeğinin tamamını yemese bile sofra kültürünü ve nasıl yenildiğini öğrenmesi için sofrada bulunması gerektiğini söyledi.

Bebeğin ebeveynlerini taklit ettiğini, bu nedenle bebeğin aile bireyleriyle aynı sofrada bulunması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Çelik, annelerin büyük bir çoğunluğunun, bebeğin dikkatinin dağılacağı ve daha çabuk yemeğini yiyeceği düşüncesinden hareketle televizyon karşısında beslediğini belirtti.

Bebeğin televizyon karşısında veya sofra dışında beslenmesinin o an anneye kurtarıcı gibi geldiğini ve geçici bir rahatlık sağladığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Çelik, ancak bu durumun ilerleyen dönemlerde daha büyük zorluklara neden olabileceğini bildirdi.

-TELEVİZYON GELİŞİM BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR-

Yrd. Doç. Dr. Çelik, televizyon karşısında beslenmeye alışan bebeğin daha sonra sofraya alışmasında güçlük çekildiğini ifade ederek, şunları söyledi: ''Televizyon karşında beslenme bebekleri sofradan uzaklaştırır. Bebekler asla televizyon karşısında, sofranın dışında beslenmemelidir. Bu bebekleri sofradan uzaklaştırır. Televizyon karşısında beslenmeye alışan çocuğu bir yaşından sonra sofraya oturtmak isteseniz bile oturmaz. Çünkü televizyon karşısında yemek yemeye alışmıştır artık. Televizyondaki hareketlilik ve renklilik onun ilgisini çeker. Oyunla değil bebeğinde yetişkinler gibi yemek yemesinin öğretilmesi gerekiyor. Televizyonla beslenen çocuğun dikkati dağılıyor. Bu durum bir müddet sonra çocukta gelişim bozukluğuna neden oluyor.'

Kaynak:KK43:aa)

2. 8 Kasım 2007
  3. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    olmadı bu şimdi ben veleti reklamlarla kandırıyodum ne güzel:bbo:

4. 8 Kasım 2007
  5. BenDenizYildizi

BenDenizYildizi Guru Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    348
    Bundan sonra yapmak yasak.yerimsenibenBu arada nekadar çok madalyan var senin canavar jeyyar:1hug:

6. 17 Kasım 2007
  7. mondschein2

mondschein2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    ya arkadaslar birakin televizyon onunde beslenmeyi ben herseyi denedim yine yemiyor,ne yapabilirm ya lutfen artik biri cvp yazsin ya

8. 29 Nisan 2008
  9. O BENIM DUNYAM

O BENIM DUNYAM Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bizimki öyle çok Reklam Manyaği Değil Ama 'oh Be' Diye Bir Klip Var Rebel Moves'in
    Işte Onu Görünce Deliriyo, çok Ilgisini çekiyor Bu Klip Bir Heyecanlaniyor Onu Görünce Anlatamam, Komedi

10. 7 Mayıs 2008
  11. xoxzlemsu

xoxzlemsu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    şu an ben bu formu okuyorum 8 aylık yegenımede annesı tv karşısında yemek yediriyor baska caresı yok.