Bebeğinizi yıkarken....

Konusu 'Ağustos Anneleri' forumundadır ve 19KasimBhr tarafından 19 Kasım 2008 başlatılmıştır.

19 Kasım 2008
    Konu Sahibi : 19KasimBhr
  1. 19KasimBhr

19KasimBhr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Kızlar benim ilgimi çekti sizlerle de paylaşmak istedim..

Bebeğe annesi tarafından yaptırılan banyonun, anne ile bebek arasındaki sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından çok önemli bir faktör.

Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini ve ısı değişikliklerine hemen uyum sağlayamadıklarını kaydeden uzmanlar, "Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için, ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-24 derece olması gerektiği unutulmamalıdır. Bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşür. Bu nedenle banyo süresinin ise 5-6 dakikadan fazla olmaması gerekiyor".

İşte bebeği yıkamadan önce, yıkarken ve yıkadıktan sonra dikkat edilecek önemli hususlar:
    Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın.
    Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.

Soğuk suyu, sıcak su katarak ılıştırın. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.

Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

Yıkarken;Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler.

Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.

Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun.

Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.

2. 19 Kasım 2008
  3. lili08

lili08 BAL KIZIM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım verdiğin bilgilere teşekkürler. Peki tek başınıza mı yıkıyorsunuz siz yoksa eşiniz yardım ediyor mu? Ben tek başıma yıkayamıyorum, korkuyorum.

4. 19 Kasım 2008
  5. EU3

EU3 Guest

bende akşamları eşimle birikte yıkıyorum yanlız yıkamaya cesaret edemiyorum...

6. 19 Kasım 2008
  7. MATASOY

MATASOY Guest

Sağol canım paylaşımın için

8. 19 Kasım 2008
  9. ELVXIXN

ELVXIXN 5 parmak kurabiyemiz Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    SAOL cnm bilgiler için ben de tek yıkayamıyorum eşimle yıkıyoruz 3 günde 1 akşamları kuzumu

10. 19 Kasım 2008
  11. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Teşekkürler paylaşımın için.Baya faydalı oldu.Bizde tokken yıkadık bi kaç kere ve kustu gerçekten.Demekki hemen emzirir emzirmez yıkamamak lazımmış.

12. 19 Kasım 2008
  13. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Biz hep annemle yıkadık,annem gidince eşimle ben nasıl yıkarız bilmiyorum :))) Eşim çok pimpirik..

14. 19 Kasım 2008
  15. 19KasimBhr

19KasimBhr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar ben kayınvalidemle yıkıyorduk ama artık tek başıma yıkıyorum eşim geç saatte geliyor işten o sattede kızım uykuda oluyor.Alıştık mecburen:)

16. 19 Kasım 2008
  17. ertuxgx

ertuxgx ERTUĞ'UN anneçiiii TUĞBAA Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bende tek başıma yıkıyorum.baharın dedigi gibi herzaman babamızı bulamıyorz işten geç geldigi ve çok yorgun olduğu oluyo ben 40 dan sonra başladım yıkamaya şimdi alıştım kuvetin filesini ıslatıp yatırıyorm ve yıkıyorum tabi oğlum çok çırpınıyo bu aralar ama çok güzel oluyo yaaa

18. 19 Kasım 2008
  19. EU3

EU3 Guest

ayy bravo valla tek yıkayan arkadaşlara biz 3 kişi zor yıkıyoruz artık kaanı yavrum çok severdi banyoyu babasının aklına uydum bikere uykudan uyandırıp yıkadık ve suyuda çok sıcaktı çocuğum ogün bugundür nefret ediyo banyodan çok korkuyo kuzum nasıl alıştırcam tekrar ben ya çok zor oluyo böyle kıyamet kopuyo resmen banyo günlerinde