Bebeğinizi Yürüteçle Yürütmeyin

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve gulizgul tarafından 20 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 1. gulizgul

  gulizgul gulizgul.blogspot.com Pro Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.581
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Esra Dolar, yürüteçlerin bebekleri fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan olumsuz etkileyebileceğini belirterek ailelere tavsiyelerde bulundu.  BEBEKLERDE KAFA TRAVMALARININ EN SIK NEDENİ YÜRÜTEÇ KAZALARI
  Bebeğinizin kendi başına ayakta durmayı öğrenip yürümesi hem sizin için hem de onun için son derece heyecan verici bir gelişmedir. Bir yaşından iki yaşına uzanan zaman diliminde doğduğunda refleksif hareketlere sahip olan bebek yürüme becerisini kazanarak çevresi etrafında hareket eden bir bebeğe dönüşür. Bebeklikteki bu gelişme, hareketlerle ilgili gelişimdir ve “motor gelişim” olarak adlandırılır. Motor gelişim, olgunlaşma ve öğrenme yoluyla gerçekleşir. Bebeğin bedenini kontrol edebilmesi hem bedenin yeterli olgunluğa ulaşmasına hem de öğrenmeye bağlıdır. Yürüme, konuşma, bağırsaklarını ve idrar torbasını kontrol etme, elle tutma ve el kontrolü gibi beceriler temelde olgunlaşmaya dayalı motor becerilerdir. Bu olgunlaşma süreçlerini hızlandırma ya da geciktirmede çevresel koşulların etkili olduğunu bilinmektedir.
  HAREKET ETMESİNE PEK İZİN VERİLMEYEN ÇOCUK GEÇ YÜRÜYEBİLİR
  Serbestçe hareket etmesine, çeşitli oyuncaklarla oyun oynamasına fırsat verilen bebeklerin motor becerileri daha hızlı gelişmektedir. Hareket etmesine pek izin verilmeyen, az ilgi gösterilen ve büyük ölçüde zamanını karyolasında geçiren bebekler normalden daha geç yürüyebilmektedir.
  Bebeklerin yürüme sürecinde en sık tartışılan konulardan biri de yürüteç kullanımıdır. Aileler özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına yürüteç alırlar ve kullandırırlar. Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi ve sıralama - yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olur. Yürütecin bebek için olumsuz etkileri şu şekilde sıralanabilir:
  Vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.
  Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
  Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  Bebek yürüteçte aslında yürümez, ayakları ile iteleme yapar. Bacak boyu kısa geldiği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa neden olabilir . Böylece yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.
  Bebeğini kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürür veya akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, %90 oranında yürüteç kazaları tesbit edilmiştir. Bebek kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Bunun yerine bebeğinizin yere konulan bir örtünün üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olun. Çocuğun yürümeyi öğrenmesi için oyuncak pusetini itmeye çalışması veya bir iskemleyi itmesi daha faydalıdır.

  Netten Alıntıdır..
   
 2. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 3. Mrs.Dincer

  Mrs.Dincer Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.094
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  eeee o benim elim ayağım hemde oğluşumun özgürlüğü
  ben evde onun kendine zarar verebileceği her şeyi zaten kaldırdım
  offf ya hep bişiler çıkıyo napcaz bilmem
   
 4. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 5. julianne

  julianne Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.062
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Ben de yürüteç kullandım ama bebeğim hiç hareket etmiyordu. Yaklaşık 1 ay boyunca her gün iki seferde en fazla yarım saat yürüteçte kaldı. Elbette ki yukarıdaki zararları var ama en azından kızım hareket edebileceğini öğrendi. Yoksa yazılı olan şeylere katılıyorum hatta parmak ucu alışkanlığını şimdi yavaş yavaş atlatmaya çalışıyoruz. 7 aydan sonra da koymadım zaten yürüteçe.
   
 6. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 7. melek_utku

  melek_utku oglumsum ıyıkı varsın Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  149
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet bende katılıyorum hatta benım oglum yuurtecte olmayı hıc sevmıyo az kalmaına ragmen artık yuyrutectenmıdır bılmeme ama ondan oldugunu tahmın edıyorum parmak uclarında basıyo balet gıbı
   
 8. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 9. derinxby

  derinxby mis kokulumm... Üye

  Katılım:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.417
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bize en başından doktorumuz söylemişti zaten hiç almadım yürüteç ben.Ama gerçekten bi kırmızı halısı vardı resimlerinde de hep çıkıyo zaten:)onun üstünde oyuncaklarıyla epeydir oynuyordu artık halıdan çıktıkk koltuklardan tutunup kalkıyoruz çekmeceleri açıp kapatıyoruzz sandalyeleri ileri geri çekip itiyoruzz:)) maşallah kuşuma herkes tombul o poposunu zor kaldırır dedi ama benim oğlum onları yalancı çıkardı hemencecik kalktıı valla :nazar::nazar:
   
 10. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 11. gulizgul

  gulizgul gulizgul.blogspot.com Pro Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.581
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148

  maşallah canım.ama tombullukla zayıflıkla alakası yok bence bizde aksine zayıfız ama bizde daha tık yok..daha göbüşümüzün üstüne dönüyoz o kadar....
   
 12. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 13. melek_utku

  melek_utku oglumsum ıyıkı varsın Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  149
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım aynı benım oglumu tarıf etmıs gıbısın utkuda koltuga tutunup kalkıyo cekmecelerı acıp kapatıyo ama oglumu vucudundakı ısılıkler gecmedı ılac kullanmamıza ragmen yarında cıldıyeye goturcez ıns onlarda gecerde rahatlarız:nazar:
   
 14. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 15. aslihanxx

  aslihanxx Canım oğlum Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  579
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  bende almıyacaktım ama ısrar kıyamet lmak zorunda kaldım benim oğum hi hareket etmiyordu bira z hareket öğrendi parmak ucunnbasma işie gelince yürütecin boyu o kadar kısaki istesede parmak ucuna basamıyor
   
 16. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 17. elifdem

  elifdem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.628
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  benim kızda hiç sevmedi yürüteci toplasam 6 aylık olduğundan beri anca 3 saat durmuştur. hele son zamanlarda iyice nefret ediyo. koyar koymaz basıyo çığlığı. kendi tutunarak az az adımlamaya başladı zaten, artık hiç kullanmıcaz sanırım. boşuna almışım.
   
 18. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 19. beyazmelek

  beyazmelek Candan öte,candan ziyade Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.718
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  valla ben de bu konuda zeynaya katılıyorum o benim yardımcım gibi bazen hiç durmuyor kucağımızda oyun halısı var minderi var çeşit çeşit ama durduramıyoruz benimki de koltuğa tutup kalkıyor ama yürümüyor olduğu yerde oynuyor elimizden tutup süper yürüyor ee ama bizimde canımız çıkıyor tabi

  ben aldığım zamandan beri sadece işim olduğu zamanlarda yürütece koyuyorum önümde arkamda dolanıyor o kadar

  annemlerin evinde de var onlar buranın bir kasabasında oturuyorlar ananemlerde orada onların evi bahçeli sokakları müsait orada da var yürüteç onlarda otururken sokakta oynayan çocukların sesini duyuyor oraya gitmek için ağlıyor götürüyoruz gülüyor kucağımdan atlıyor onlarla koşacak ee ama mümkün değil, annemlerdeki yürüteci sokağa götürdük nasıl mutlu oldu anlatamam size çocuklarla oynuyor onların peşinden koşuyor koca sokakta gayet özgürdü hiç de psikolojik sıkıntıda gibi durmuyordu