Bebeğinizin 20'si ve 40'ı çıkarken neler yaptınız?

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve selege tarafından 16 Mart 2010 başlatılmıştır.

16 Mart 2010
    Konu Sahibi : selege
  1. selege

selege İlayda Deniz Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkadaşlar; bebeğinizin 20'si ve 40'ı çıkarken neler yaptınız lütfen paylaşırmısınız?

2. 16 Mart 2010
  3. geve

geve EGEM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cnm ben 20 si die bişi duymadım ama kırkında 40 banyosunu yaptırdık kovasına 40 tas su koyduk içine 40 taş altın alyansım ve makas koyduk annem bu suyla bebeğimi yıkadı bende yıkandım bu suyla abdest aldım bebeğimle banyo kapısında kucaklaştık sarıştık bazılarına göre batıl inanç ama gelenek göreneklerimizde var bende yapmak istedim güzelde oldu hani :)
    hımm cnm birde 40 uçurması yaptırdık bir aradaşıma gittik annesini kendi annem gibi seviyorum bebeğimin ikinci ananesi (8.katta oturuyorlar yüksekte oturan birine gidilirmiş yükselsin die)o bize yumurta şeker verdi ve bebeğimin yüzünü unladı un ak sakallı dede olsun die sürülürmüş şekeede tatlı olsun diemiş yumurtayı unuttum :)

4. 16 Mart 2010
  5. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    cnm ben yirmi kırk biliyorum.ben de yirmisinde banyo yaptırdım.ama ölesine yaptırdım.40 ve 20 olaylarına inanmıyorum.ne taş ne alyans ne de kırk kere su gibi bir şey yapmadım.zaten inanç olarak hristiyanlara özelmiş bu haberiniz olsun kızlar.ben o yüzden yapmadım.çünkü dinen de bir hükmü yok.mantıken de bir şey yok.ben yapmadım.

6. 16 Mart 2010
  7. geve

geve EGEM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cnm doğrudur belki ama bende bunu dinine so derece bağlı kişilerden duydum ve yaptım bilemiyorumki...

8. 16 Mart 2010
  9. MaviEge

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    canım ben herkese söyledim sana söylemedim yanlış anlama :) herkesin ayrı tabi inanışı . dinde yeri yokmuş , hrstiyanlar 40nda vaftiz edermiş.bize de ordan özenti girmiş.

10. 16 Mart 2010
  11. nek

nek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    egem..:ecrin_bebek:merhaba ben de izmirliyim ve bu dediklerin bizdede olur...biz yarı kırk ve tam kırk yaptık....yesil bi yaprak,alyansım,40 tane taş...bi suda önce oğlumu sonra kendim yıkandım sonra uzak bir yere gidecektik ömrü uzun olsun diye... (ama ogün karlıydı burası anca kapıdan üç kere çıkıp girdim)sonra apt bi arkadasa gittik...burada yanı trabzonda yumurta şeker un olayı yok gezmeye bile çıkmıyolar...kırk mevlütü bile yapmıyolar ama benden alıstılar artık...hem kızımda hemde oğlumda guclubacismileguclubacismileyaptım...:KK46:

12. 16 Mart 2010
  13. geve

geve EGEM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cnm yanlış anlamadım :))))

Son düzenleme: 16 Mart 2010
  14. 16 Mart 2010
  15. MaviEge

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    tmm canım :))

16. 16 Mart 2010
  17. MaviEge

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    nek ben de izmirliyim sen neresindensin.yöreden değil canm bu , herkesin farklı görüşü yerimseniben

18. 16 Mart 2010
  19. Chitlembiq

Chitlembiq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Valla ben de batıl olarak görüyorum bunları aslına bakarsanız ama sırf kayınvalidemin ve anneannemin hatrına yaapmayı kabul ettim. Eğlenceli de oldu hani. 20 sinde 20 adet taşı okuyup üfleyip suya attık, sonra o suyla yıkandık, en son taşların üzerinden tepemizden aşağı su dökündük. (Bu kayınvalidemin yöntemi) 40 ında da anneannemin yöntemini uyguladık. Altın yüzüğü suya 40 defa batırıp çıkardık, kırkıncıda içine attık syun, suya okuduk, o suyla hem oğlumu abdest aldırıp yıkadık, hem de ben abdest alıp yıkandım. Burada kimsemiz olmadığı için ve havanın da soğuk olmasından dolayı dışarı çıkamadık ama evde kendi kendimize un sürdük yüzümüze. Fotoğraf çekindik. Komikti gerçekten. :KK70: Hem de anı oldu işte. Geçen cuma kırklandık ve paklandık anlayacağınız. :)