bebeğinizin neden ağladığını biliyormusunuz?

Konusu 'Ekim Anneleri' forumundadır ve kimselerbilmez tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : kimselerbilmez
 1. kimselerbilmez

  kimselerbilmez pamuk şekerim benim Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.071
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Ağlama bebeklerin çevreyle tek iletişim kurma yoludur. Genellikle açlık, uykusuzluk, rahatsızlık hissi nedeniyle ağlarlar. Bazen de kolik denilen gaz sancısı nedeniyle veya nedensiz ağlarlar. Yeni doğan bebeğin ilk günlerinde ağlaması ailelerde panik duygusuna yol açsa da zamanla bebekle iletişim kurmayı öğrenir, ağlamanın şeklinden bebeğin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirler.

  Nedensiz ağlamalar genellikle akşamları olur. Bebek günün yorgunluğunu atmaya çalışır ve eğer sabredilip kendi haline bırakılırsa ve sakin bir ortam yaratılırsa beş - on dakikada uykuya dalacaktır.  Bebek ağladığında ne yapmalı?

  Ağlama nedeninin açlık olduğunu düşünüyorsanız öncelikle emzirmeye çalışın.

  Yorgun olduğunu düşünüyorsanız kucağınızda sakinleştirmeye çalışın.

  Gerekiyorsa altını değiştirin.

  Ortam ısısının normal olup olmadığını kontrol edin.

  Bebeğinizi sakinleştirmek için en çok hoşuna giden yöntemi rutin haline getirmeye çalışın. Bu, temiz havaya çıkarmak, kucakta sallamak olabilir.

  Her seferinde aynı yöntemi uygulamaya çalışmak bebeği de bu rutine alıştıracak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

  Kolikli bebeğe ‘beyaz gürültü’Kolik ağlaması normalden şiddetlidir ve saatlerce sürer. Kolik genellikle ikinci-üçüncü haftada başlar ve altıncı haftada en yoğun seviyeye ulaşır. Genellikle üçüncü ayda biter.

  Koliğin kesin nedeni bilinmiyor. Ancak kalıtsal olabileceği, sigara dumanının ve annenin stresinin koliği artırabileceği gibi teoriler netlik kazanmamıştır.

  Kolikli bebekler için tüm ses frekanslarını içerdiği için ‘beyaz gürültü’ adı verilen ses ve müzik cd leri üretilmiştir. Bu cd’lerden birini edinmek yararlı olacaktır. Bunların arka fondaki diğer sesleri gölgelediği için bebeği rahatlattığı düşünülmektedir.

  Tüm bu yöntemlere karşın bebeğinizin ağlamasıyla başa çıkamıyorsanız ve bebeğinizde bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.:KK46:
   
 2. 12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : kimselerbilmez
 3. kimselerbilmez

  kimselerbilmez pamuk şekerim benim Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.071
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar yazıda bahsedilen beyaz gürültüyü bugün itibariyle denedik.gerçekten şaşılacak bişey bebeğim onu dinleyince susuyor.ağlama krizleri olan bebek annelerine tavsiye olunur.