Bebeğinizle güçlü iletişim kurmanın yolları==>

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve Asortie tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 1. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238


  Bebeğinizle güçlü iletişim kurmanın yolları


  Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

  Hiçbir zaman erken değil!!!

  Çocuğunuz konuşamasa da doğduğu andan itibaren sizinle iletişim kurmak için çabalar. İletişim kurmak için gösterdiği ilk girişimleri; sizinle göz kontağı kurmaya çalışması, bakışlarınız takip etmesi, anlamsız sesler çıkarmaya çalışması ve gülümsemesi olarak sıralanabilir.

  Siz de bebeğiniz bu girişimlerine karşılık vermek için onun gözlerine 20 -25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır. Bebeğinizi yumuşak dokunuşlarla okşayın, ona sık sık gülümseyin, şarkı söyleyin ve onunla sohbet edin. Bunların hepsi bebeklerle iletişim kurabilmenin en iyi yollarıdır.

  Bebeğinizle konuşun. Onun tepkilerini seyredin ve cevaplarını bekleyin. Onun tepkilerini bilmek bebeğinizle daha sonra kurmak isteyeceğiniz iletişim için size yardımcı olacaktır, unutmayın. Bebeğinizin vücut dilini anlamaya çalışın, ellerini ve kollarını her sallayışında size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

  Bebeğinizin hareketlerini takip edin. Ona bütün dikkatinizi verin ve çıkardığı en ufak sesi bile duymaya çalışın, size verdiği cevapları en ince noktasına kadar anlamaya özen gösterin. Bu davranışlarınızla bebeğinize iletişim becerilerini öğretmiş ve yaşadığı dünyayı nasıl anlaması ve nasıl yorumlaması gerektiğini ona öğretmiş olursunuz. Bebeğiniz beslenmesini tamamladıktan sonra onunla iletişime geçmeye çalışabilirsiniz, çünkü beslenme sonrası periyodu bebeğinizin kendini rahat ve hazır hissedebileceği en ideal anlardan biridir. Fakat bu konuda endişelenmeyin, çünkü birçok anne ve baba iletişim için ideal anları içgüdüsel olarak da bulabilme yeteneğine sahip!

  Ağlamanın bebeğinizin dil gelişimi için çok önemli olduğunu her zaman hatırlayın. Bebeğiniz konuşmaya geçmeden önceki dönemde ancak ağlayarak kendi ihtiyaçlarını karşısındakilere iletebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz ağlarken ona kısa zamanda cevap vermeniz bebeğinizin size güven duymasına ve bağlanmasına yardımcı olacaktır.

  Erken Dinleme ve Konuşma

  Yıllar önce bebeklerin yeterince iyi duyamadıkları ve göremedikleri düşünülürdü. Ancak bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

  Bebeğinizi dinlemek, bebeğinizle gittikçe geliştirdiğiniz ilişkinizde çok önemli bir role sahip. İlk günlerde sadece ağlamak olarak gördüğünüz bir aktivite ilerideki günlerde “ben açım” veya “ ben yalnızım ve ilgini istiyorum” anlamına gelebilir. Bebeğinizi iyi bir şekilde dinler ve ne demek istediğini anlayabilirseniz onunla kuracağınız iyi bir ilişkinin temellerini atmış olursunuz.

  Bebeğinizle Konuşma İpuçları...

  • Bebeğinizle konuşurken sevgi dolu sözcükler kullanın. Ses tonunuza dikkat edin, pozitif şeylerden bahsediyor bile olsanız asla sert bir ses tonu kullanmayın. Yavaş yavaş konuşun ve konuşurken bebeğinizin yüzüne bakmaya özen gösterin, etrafta bebeğinizin ilgisini başka tarafa çekecek unsurlar bulundurmamaya çalışın.

  • Bebeğinizle konuşurken sesinizi yükseltip alçaltarak ve farklı sesler çıkararak onunla iletişim kurmaya önem verin. Çoğu zaman insanların bir bebekle konuşurken otomatik olarak yaptığı bu konuşma türü bebeklerin ilgisini ve dikkatini çok daha kolay yakalamanızı sağlıyor.

  • Konuşmalarınızda o anda ne yaptığınızı anlatmaya çalışın. Örneğin, “şu anda bezini değiştiriyorum” veya “akşama yiyeceğimiz yemekleri hazırlamaya çalışıyorum” gibi… Konuşmanızda bebeğinizin neler yaptığından da bahsedebilirsiniz. “Şu anda kollarını ve bacaklarını salladığını görüyorum (bebeğiniz kollarını ve bacaklarını sallarken) ” ya da “ şimdi bana bir şeyler söylemek istediğini görüyorum (bebeğiniz sesler çıkarırken)” gibi…

  • Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra onunla her şey hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, “bugün, hava çok güzel, güneş gökyüzünde parlıyor” veya “senin karnın tok, şimdi yemek yeme sırası benim, ben de karnımı doyurmalıyım”…

  • Nesneleri isimlendirin. Özellikle bebeğiniz büyümeye ve bazı nesneleri işaret etmeye başladığı dönemde nesneleri isimlendirmeye başlayın. “Bu senin oyuncak ayın, oyuncak ayını istiyorsun” gibi… Birinci yılın sonunda, bebeğiniz sizin ona söylediğiniz birçok şeyi anlamaya başlayacak ve bazı küçük komutları uygulayabilecektir. Örneğin “el salla” ya da bardağı bana ver” gibi…

  • Bebeğinizin konuşma girişimlerini küçümsemeyin ve asla onunla alay etmeyin, aksine onu konuşması için cesaretlendirin.

  • Bebeğinizle beraber resimli kitapları okuyun. Kitap okuma aktivitesi bebeğinizle beraber yapacağınız paha biçilemez aktivitelerden biridir. Çünkü bu aktivite esnasında bebeğiniz kelime bilgisini artırır, dil ve dinleme yeteneğini geliştirir.

  • Bebeğinizle beraber eğlenin. 8-12 aylık dönemde bebekler sık sık mırıldanır ve “mama”, “dada” veya “baba” gibi basit sözcükleri çıkarırlar. Bebeğinizle konuşurken ona yönelerek konuşun, dil gelişimi ile ilgili herhangi bir başarı elde ettiğinde ise onu bol bol övün – her ne kadar bebeğiniz kullandığınız kelimeleri anlamasa da!!!

  Önemli Tavsiye

  • Bebeğinizle iletişime geçmek için hiçbir zaman erken değildir.
  • Bebeğinizin vücut dilini takip edin ve onun cevaplarını bekleyin
  • Bebeğinizin dil gelişimde ağlamanın rolü çok önemli
  • Bebeğiniz büyürken onunla her konuda konuşun

  Kaynak: BBC - Homepage BBC Parenting (Listening and Talking) VitaMalt İçeceği


  işimize yarayacak bilgiler var sizinle paylaşmak istedim
   
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 3. nazlxixmelek

  nazlxixmelek Y >>-('v')->> F =>~~K&K~~ Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.831
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler, paylaşımın için..
  bende çok konuşuyorum onlarla bazen onların seslerini taklit ediyorum hoşlarına gidiyor gülüyorlar..
   
 4. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 5. andina222

  andina222 nihayet bir anne... Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben çok konuşuyorum da , konuşması gerektiğini bi bakıcıya anlatamadım :KK43:
  offf bana tez zamanda hayalimdeki gibi bi bakıcı ihsan et YARABBİMMM
   
 6. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 7. COLITO

  COLITO Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende oğluşumla bol bol konuşmaya çalışıyorum. oda benimle konuşuyor.öyle güzel sesler çıkarıyor hayran kalıyorum ::)
   
 8. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 9. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  bizimkide geveze olcak galiba :)
  daha anne karnındayken biz konuşuyorduk.
   
 10. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 11. XSXEKERXIXM

  XSXEKERXIXM Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Mart 2008
  Mesajlar:
  362
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Asorticin paylaşımın için teşekürler bende cok konuşurum melegimle
   
 12. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 13. mucizee

  mucizee annesinin bir tanesi Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.752
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  çoook teşekkür ederiz asorti.bizde sürekli konuşuyos kızımla babamızı çekiştiriyos kızımla.yerimseniben. bayılı bizimki sohbete acaip heycanlanıyor.
   
 14. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 15. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238
  aynen benim kuzuda konuşulmaktan çok hoşlanıyor eller ayaklar durmuyor ki
   
 16. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 17. Strawberry_83

  Strawberry_83 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  5.356
  Beğenildi:
  1.395
  Ödül Puanları:
  163
  öncelikle asorticim paylaşımın için teşekkürler
  darkçım bizde aynen geveze olucaz galiba bende evde oğlumla tek olduğum için onunla büyük bir insanla konuşurmuş gibi konuşuyorum oda bana bakıp bakıp gülüyor bişeyler anlatıyor hatta herzaman ellerini uzatıp yüzüme dokunmak istiyor bu an inanılmaz ve hiçbirşeye değişilmeyecek bir an o an bitiyorum desem yeridir sanırım evde tek kalmanın dezavantajları olsada bu gibi avantajlarıda var başkası olduğunda bu kadar konuşucağımızı sanmıyorum :asigim:
   
 18. 21 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 19. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  Sedacım benimkinin ellerini tutup yüzüme götürüyorum anne ciciiii diyorum oda mırıl mırıl mırıldanıyor.Yüz ifadesii çok yumuşak bir hal alıyor.tavsiye ederim.

  Annem nay nay nay die die sallanıyordu sağa sola doğru(Kafasını) Cerende ona uygun hareketler yapmaya çalışıyo konuşuyo maşallah.