Bebeğinizle Konuşun.

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve kibela24 tarafından 19 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  19 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Bebeğiniz daha karnınızdayken bile, konuşarak ve müzik dinleterek onunla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle doğduktan sonra konuşma ve hareketler yoluyla onunla iletişim kurmaya çalışmanız ilişkiniz için iyi olacaktır.

  Bebeğiniz doğuduğu andan itibaren, konuşamasa bile sizinle iletişim kurmaya başlar. İletişime dair ailk adımları sizinle göz teması kurmak şeklinde olur: Uzun uzun yüzünüze bakar. Daha sonra bunu ufak sesler ve gülümsemeler izler.

  Bebeğinizin gözlerine 20-25 cm mesafeden bakın.

  Bu, bebeklerin odaklanabildiğ ideal mesafedir. Ona nazik ve sevecen bir şekilde dokunun. Onu okşayın, onunla konuşun ya da ona şarkı söyleyin. Bunların hepsi iletişim için harika yollardır.

  Bebeğinizle konuşun.

  Tepkilerini izleyin ve cevap vermesi için bekleyin. Vücut dilini yakından izleyin. Bebeğinizin size doğru sallayarak yaptığı kol ve bacak hareketleri, onun size olan cevabıdır.

  Bebeğinizin hareketlerine bakın.

  Çıkardığı en ufak sesleri bile dinleyip, tüm dikkatinizi ona verin. Size tepki vereceğini göreceksiniz. Erken yaşlarında yapılan bu iletişim yöntemleriyle bebeğinizin dünyayı yavaş yavaş algılamasını sağlamış olursunuz. Çoğu zaman iletişim kurmak için en iyi zaman, bebeğinizi besledikten sonraki zamandır. Böylece hem halinden memnun, hem de rahatlamış olur. Öte yandan böyle planlamalar yapmanıza da gerek yok; çünkü çoğu anne-baba bunları içgüdüsel olarak zaten yapar.

  Ağlamanın da bebeğinizin konuştuğu dilin önemli bir kısmı ve konuşmaya başlamadan önce ihtiyaçlarını duyurmanın bir yolu olduğunu unutmayın. Bebeğiniz ağladığında, ona hemen cevap vermeniz, kendisini güvende hissetmesini sağlar.

  Erken dinleme ve konuşma

  Yıllar önce yenidoğanların iyi görüp duyamadıkları düşünülürdü ama şimdi biliyoruz ki, dinlemeye ve konuşmaya erkenden başlamanın bebeğinizle aranızdaki sevgi bağını güçlendirmede önemli bir adım olduğunu biliyoruz.

  İyi bir dinleyici olmak, bebeğinizle ilerleyen ilişkinizde son derece önemlidir. "Konuşmayı bilmeyen bir bebeğin nesini dinleyeceğim?" diye düşünmeyin. Bebeğinizin ağlamaları bile farklı olacak. İletişiminiz geliştikçe, hangi ağlamanın "Açım" anlamına, hangi ağlamanın "Yalnızım ve kucaklanmak istiyorum" anlamına geldiğini öğreneceksiniz. Yavaş yavaş bu iyi bir ilişkinin ve bebeğinizin bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmenizin temellerini oluşturacak.

  Aklınızda bulunsun

  Sevgi dolu sözcükler kullanın. Bebeğiniz sesinizin tonundan olumlu mu olumsuz mu konuştuğunuzu anlar. Bebeğinizle sakin bir biçimde ve yüz yüze konuşun.


  Bebek gibi konuşun. Bu konuşma daha tizden bir konuşma şeklidir ve tüm dünyada bebeklerce tercih edilir. Zaten bunu otomatik olarak yaptığınızı da fark edeceksiniz.


  Detaylardan bahsedin. "Şimdi arabanı itiyorum, altını değiştiriyorum." gibi yaptığınız her işi ona söyleyin. Onun yaptığı şeyler ona anlatın. "Kollarını sallıyorsun, minik minik sesler çıkarıyorsun." gibi. Bebeğinizle bu türden konuşmalar yapmayı alışkanlık haline getirin.

  Her şey hakkında konuşun. Bebeğiniz biraz büyüdüğünde, dil gelişimine yardımcı olması açısından her şey hakkında konuşun. "Şimdi pantalonumuzu giyiyoruz.", "Yemeğimi yiyorum." ya da "Bugün hava çok soğuk." gibi.

  Nesneleri isimleriyle söyleyin. Özellijkle daha büyük bebekler için, her gün gördüğü kullandığı nesnelerin isimleri söyleyin. Özellikle de bebeğiniz bunlara işaret ediyorsa. Mesela "Bu senin oyuncak ayın", "Bu senin fincanın" gibi tanımlamalar yapabilirsiniz. Bebeğiniz konuştuğu dilin çoğunu sizden öğrenecek. İlk yılın sonunda, ona söyleyeceğiniz pek çok şeyi anlar hale gelecek ve muhtemelen basit talimatları yerine getirebilecek; "Fincanı bana ver." ya da "Hadi el salla." gibi.

  Bebeğinizin girişimlerini destekleyin. Kelimeleri yanlış söylediğinde asla dalga geçmeyin; çünkü bu tekrar denemesini engelleyebilir. Sizinle konuşmaya dair gösterdiği tüm girişimleri cesaretlendirin.

  Birlikte okuyun. Bebekler için özel olarak yapılmış resimli kitaplarla başlayın. Bu kitaplar, kelime haznesi, dil ve dinleme yeteneklerini geliştirir.

  Birbirinizle konuşun. 8 ila 12 aylıkken bazı sesleri çıkarmaya ve 'anne', 'baba' gibi basit sözleri söylemeye başlarlar. Doğrudan onunla konuşun. Bu, konuşma yeteneğinin gelişmesi açısından önemlidir. Dil konusunda gösterdiği her yeni başarı için onu bol bol övün - bebeğiniz söylediğiniz her şeyi anlamasa bile.
   
 2. 19 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 3. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Oğlum yeni 7 yaşına girdi,konuşmaya ise 1 yıldır falan başladı..
  Çok sıkıntılar yaşadım:KK43:

  Konuştuğunu ben dahil babamız ve hiç kimse anlamıyordu,akabinde sinirlenip ağlıyordu..

  Suskun bir yapıya sahip yada bilinçsiz bir anne değilim,anne karnında başlayan bu serüvenin hemen hemen her aşaması hakkında bildim var..Ama olmadı işte konuşmadı oğlum.

  Endişelerimiz üstüne Ankara GATA'ya gittik..Zar zor bi randevu aldık muayene için..
  Doktordan duyduklarım beni öyle şaşırttı ki,o an dünyanın en kötü annesi olduğum hissine kapıldım.

  Doktorun koyduğu teşhiş;aşırı ilgi..

  Evet aşırı ilgiden dolayı çocuğum konuşmamış..O istemeden yedirmişim,o istemeden su içirmişim,her şeyini dakik,zamanında,geciktirmeden yapmışım..Bunu bilen bebeğim hiç konuşma yada isteme ihtiyacı duymamış.

  Demek ki çok sevgi ve aşırı ilgi de çocuklarımıza zararmış..Bunu kötü bir tercübe ile öğrenmiş oldum..
  Şimdi evet konuşuyor,anasınıfına gidiyor..Ama yok akrenleri kadar seri değil bunu bilir ve üzülüyorum.

  Yok babasıda geç konuştu,yok annesi de zamanında konuşmamıştı gibi hurafelerle kafanızı doldurmayın ve hemen hekime başvurun..Bu acı tercübemi temmuz ayında aramıza katılacak bebeğimde asla tekrar yaşamayacağım..
  O sıkıntılı günler ölsemde aklımdan çıkmaz..
   
 4. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 5. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  Bende öğrendiğim andan itibaren konuşmaya başladım kuzucumla..
  Eşimde yatağa girer girmez hemen elini karnıma atar benim aşkım nasılmış bugün,anneyi hiç üzdü mü bakayım diye sever bebeğimizi.:asigim:
  Allahım sağlıklı sıhhatli doğumlar,mutlu huzurlu yuvalar nasip etsin hepimize..:nazar:
   
 6. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 7. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  herseyın ne azı ne fazlası ortası karar ya...

  bız bazen vur dıyınce olduruyoruz maaalesef

  teşekkürler paylşım ıcın ...ılk defa duydum
   
 8. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 9. YAREM

  YAREM Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  409
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  amanııın bende var bı tane kucuk hanım cenesı felaket dusmus vazıyette. 26 aylık benımle sohebt edıyor artık. ben cok konustum onunla. karnım da ıken bıle konusuyordum. babasının gelecegı aksam vaktını bılıyor artık '''baba sındı delcekkk ısten kagakoldan, emmek getıgceeek bana pastaa...''' yanı babam sımdı ısten karakoldan gelcek, akmek getırcek bana pasta alcak demek ıstıyor...
   
 10. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 11. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148

  ayy cok guzel ya..maşallahh
   
 12. 8 Mart 2015
  Konu Sahibi : kibela24
 13. su gibi34

  su gibi34 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2015
  Mesajlar:
  917
  Beğenildi:
  259
  Ödül Puanları:
  48
  OKURKEN BİLE O KADAR DUYGULANDIM Kİ :mad:
  SAĞLIKLA OĞLUMU KUCAĞIMA ALMAYI NASİP ETSİN GÜZEL ALLAHIM