"bebek bakım sorunlarında mucize çözümler"

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve blacksiya tarafından 12 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

12 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : blacksiya
  1. blacksiya

blacksiya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    Herkese Merhaba..

Ben Haziran 2010 annesi adaylarındanım.. Okuduğum kitaptan bazı anektodları sizinle de paylaşmak istedim. Tavsiyem kitabın tamamını okumanız tabi ki de.. Çok faydalı bilgiler olduğunu fark edeceksiniz..

"BEBEK BAKIM SORUNLARINDA MUCİZE ÇÖZÜMLER"
    Tracy Hogg & Melinda Blau

Ağlamak bebeklerin konuştuğu ilk dildir. Eğer ağladıklarında onlara sırtımızı dönersek, "bEnim için değersizsin" demiş gibi oluruz. Ağladığında umursanmayan bebekler, zamanla ağlamaktan vazgeçerler ama aynı zamanda duygusal gelişimleri de sekteye uğrar. Onları güçlü yapmak üzere çockların ağlamasına müdahale edilmediğini de gördüm. (Çocugumun şımarmasını istemiyorum.) Kardeşinin şuan bana ihtiyacı var ama beklemek zorunda ağlasın.. Fakat o bebek işte orada, bekler, beler ve bekler. BİR ÇOCUĞU GÖRMEZLİKTEN GELMENİN TEK BİR HAKLI SEBEBİ YOKTUR..

EN Etkili öğrenme tekar yoluyla olur. Bebeklerini besledikten sonra hemen yatırmak yerine (özellikle yeni doğanda) mutlaka bir çeşit aktivite yaptırmaları konusunda uyarıyorum. Çünkü yemek yer yemez yatarlarsa, yemek ile uykuyu özdeştirmeleri kaçınılmaz olurdu..

E.A.S.Y. SİSTEMİ = E: Eat (beslenme)
    A: Activity (aktivite zamanı)
    S: Sleep (uyku)
    Y: Your time (sizin zamanınız)

Easy ile idare sizdedir bebeğinizde değil..

onu dikkatle gözlemler verdiği işaretleri anlar ve siz yönlendirirsiniz.

aktivite yeni doğan bebeklerde 10-15 dk veya daha da az olabilir..

Easy gündüz vakti yapılacak bir sistemdir geceleri değil !!!
    zamanını size göre ayarlamalısınız..
    Yatmadan önce bebeğinize banyo yaptıracak poposuna yeteri kadar kremi sürdüğünüzden emin olun. "Onu hiç bir zaman aktivite yapmak için uyandırmayın. Açlıktan uyanıyorsa besleyin Altını bir tek sadece o anda yaptığını fark ettiyseniz değiştirin.

Bebeğiniz eğer 3 kg den zayıfsa öncelikle onu iki saatte bir yeme düzenine alıştırın. 30 veya 40 dk emzirin, aktiviteye sadece 5 veya 10 dk ayırın. sonrada 1,5 saat uyutmaya çalışın. Uyandığında kendi kendine şarkılar söyleyip size sevgi gösterileri yapmasını beklemeyin. Çevreden aşırı uyarılmamasını sağlayın..

Bebek ağladığında anne onu kendi kendine oynaması için cesaretlendirmiyor aksine onu hemen kucağına kaldırıp alıyorsa, bu anne hiç bir zaman çocugunun yanından ayrılmamış ve dolayısıyla çocuğunun bağımsızlık yetileri geliştirmesine yardımcı olmamış demektir..

MİDEYİ DOLDURMAK!

"Mideyi doldurarak" bebeklerinizin karnını ne kadar doyurursanız, geceleri o kadar daha uzun süreler kesintisiz uyumasını sağlamış olursunuz. Mideyi doldurmak yöntemi bebeğinizin normalden çok yediği iki-üç gün süren hızlı büyüme dönemlerinde başvurulacak iyi bir yöntemdir..

Mide doldurma iki kısımdan oluşur: Ek öğünler (eğer sütünüz yetmiyor ya da kullanmayı tercih ediyorsanız) akşamları iki saat arayla verilir, saat 17-19 ya da 18-20'de, Uyku öğünü saat 22 veya 23 gibi verilir (sizin ve eşinizin ne kadar geç yattığına bağlı olarak)
    UYKU ÖĞÜNÜNDE BEBEK TAM ANLAMIYLA UYKUSUNDA BESLENMELİ..

onunla konuşmamalı, ışığı yakmamalısınız.

Aşağıda sıralanan sorunlar, bebeğin uyku sorununun tamamen veya kısmen hatalardan kaynaklandığına dair işaretler olabilir.[/COLOR]

Bebeğim onu... sallamadan, emzirmeden, göğsüme yatırmadan vs. uyumuyor.. bebeğiniz büyük bir ihtimal emzirmeği veya biberonu uyku ile bağdaştırmıs Easy yöntemini kullanmalı ancak 1 haftada pes etmemelisiniz.

Bebeğim yorgun gözüküyor. tam onu yatağına koymaya çalışırken ağlamaya başlıyor..

Bebeğim her gece aynı saatte uyanıyor..

sabahları 5 te uyanıp güne başlıyor.. (bunun sebei sabahları bebeğiniz uyanır uyanmaz yanına gitmenizdir.. Hemen yanına gitmek yerine onu takip edin kendi kendine uykuya dalmasına izin verin.

arkadaşlar şimdilik bu kadar kitap yaklaşık 530 sayfa ben sizlere ilk 150 sayfanın bazı kısımlarını yazdım okudukca da not edicem buraya..

2. 12 Mayıs 2010
  3. melis16

melis16 Senin gonlun degişirse,dunya değişir. . Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    153
    bu kitabı ben de almayı düşünüyorum teşk blacksiya ,,umarım bu yöntemler bebekler de işe yarar :)

4. 12 Mayıs 2010
  5. blacksiya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    umarım canım ama yazar hakkında çok araştırma yaptım :KK70: amerikada bebeklere fısıldayan kadın olarak biliniyormuş..

Tek sorun kitabın yazımı çok dağınık insan sinir olabiliyor okurken.. Sorunları yazıp 4.6. bölümde bahsettim diyor 4. bölüme gidiyorsun diger yarısını 9. bölümde anlatıcam diyor atıveriyorsun kitabı elinden :KK70:

6. 12 Mayıs 2010
  7. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    Bu kitapla bizimkine 3 aylıkken kendi kendine uyumayı öğrettim, tavsiye ederim ben de.

8. 12 Mayıs 2010
  9. esssraaa

esssraaa minik kurabiyenin annesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    eline sağlık canım benimolumunekankayizsmile
    ilk ben deneyeyim sonuçları yazarımkaydirigubbakcemile3

10. 12 Mayıs 2010
  11. blacksiya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    Çok teşekkürler bende faydalı buldum kitabı..

canım esracım senden teknik bizden uygulama senden :)

seni bekliyoruzz son 2... :)bayanssulusmile

12. 12 Mayıs 2010
  13. red

red 31 mayis ~ 74 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bu kitabı ben de almayı düşünüyorum..
    sizce bu kitap bebek bakımı için başlı başına yeterli mi? ilkyardımı vs. yoksa bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler kitabını da almalı mı?

14. 12 Mayıs 2010
  15. blacksiya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    Benim için yeterli çünkü etrafım çok kalabalık bana bile bakımı ne kadar kalıcak merak ediyorum.. Ama ilk yardım içinde bir kitap alınmalı gibi geliyor.

16. 8 Haziran 2010
  17. turab571

turab571 sevincim eksilmesin yeter Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    harika bir paylasim her kitapta boyle pratik bilgiler olmuyor

18. 8 Haziran 2010
  19. red

red 31 mayis ~ 74 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kitabı aldım okuyorum.. ama emziren annelere yönelik easy planı yok.. mide doldurma sisteminde mama verilmesini dolayısıyla bebeğin 3,4 saat tok kalmasını sağlamayı amaçlamış. ben sütüm yeterse mama vermeyi düşünmüyorum..
    tam okumadım kitabın beslenme partını tam okuduktan sonra uygulayabilirliğimi sorgulicsam