bebek bakımı hakkında neler biliyoruz paylaşalım

Konusu 'Ağustos Anneleri' forumundadır ve mervezeynepnur tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 1. mervezeynepnur

  mervezeynepnur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2008
  Mesajlar:
  286
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben ilk hamileliğim olduğu için çok acemi hissediyorum kendimi. akrabaların, komşuların bebekleri ile ilgilenmiştim ama bu bebiş başka olacak tabi çünkü hep bana muhtaç olacak. ben şimdilik internetten ve tv den yararlanıyorum. uzman tv imdadıma yetişti. birçok konuda bilgileniyorum. hatta bazı videoları tekrar tekrar izliyorum. inşallah zeynepnura iyi bakacak bir anne olmayı başarırım. korkuyorum da beceremicem diye.:KK46:
   
 2. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 3. mervezeynepnur

  mervezeynepnur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2008
  Mesajlar:
  286
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar bebişin göbeğini beziyle kapatmayın sakın. gerekirse bezi kıvırın. hava almasını önlemek iyi değilmiş. düşmesini de geciktiriyormuş.
   
 4. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 5. bucuk-yiğit

  bucuk-yiğit Guest

  inanın bana o küçük canavarları elinize aldıgınız an benim diyen anne kadar deneyimli olacaksınız Allah öyle bir mucize vermiş inanın bana .bende ilk hamileligimde korkuyordum ama annem çok başarılı oldugumu söyledi
   
 6. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 7. dilek_286

  dilek_286 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  380
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  teşekürler cnm böyle bir konu açtıgın için.....bende kendimi çok acemi hissediyorum ...hiçbişey bilmioum...küçük bebekte görmedim..ablamın beebeği olduğunda okuyordum sehir dısındaydım...yani ben tam acemiyim:)bilgilerinizi paylasırsanız bende çok sevinirim..şimdiden teşekürler
   
 8. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 9. mavixsxxsxxsxxsxxsx

  mavixsxxsxxsxxsxxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2007
  Mesajlar:
  822
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  YENİDOĞAN BEBEK BAKIMI

  Göbek Bakımı
  Göbek bakımı günde en az 3 defa yapılmalıdır. Göbek kordonu idrar ya da kaka ile kirlendiğinde daha sık bakım yapılabilir. Göbek bakımı, kordonunun her tarafını göbeğin dip yuvarlak kısmından göbek kordonunun ucundaki mandala doğru %70 ‘lik alkol damlatarak yapılmalı,alkolün cilde temas etmemesi için steril kare gaz kullanılmalıdır.Daha sonra göbek kordonu steril kare gazla kurulayıp, bebek bezinin dışında kalacak şekilde bırakılır. Göbek düşene kadar banyo yaptırılmamalıdır.Silme tarzında banyo yaptırılabilir.Göbek kordonu düşene kadar etrafı kuru tutulmalıdır.

  Göbek kordonu 10-15 gün içinde düşecektir,göbek düştükten sonrada iki gün daha %70’lik alkol ile bakım yapılmaya devam edilir.

  Göbekte akıntı,kızarıklık,kötü koku,ateş ve kanama gibi durumlarla karşılaşılır ise doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

  Banyosu
  Göbek düşene kadar banyo yaptırılmamalıdır.Silme tarzında banyo yaptırılabilir. Banyosunu ,göbeği düştükten iki gün sonra yaptırabilirsiniz. Suyun sıcaklığının 36.5-37 derece,oda sıcaklığının 22-26 derece olması uygun olur. Banyo öncesi mutlaka hazırlığınızı yaptıktan sonra banyo işlemine başlayın çünkü bebekler çıplakken kendilerini güvende hissetmezler ve çok huzursuz olurlar.

  Bebek Giydirilmesi
  Kıyafetlerini seçerken;pamuklu,yumuşak,az dikişli olmasına özen gösterin. İlk aylarda ,iç giyim için body, dış giyim için tulum tercih edilmelidir. Giysiler bebeğin hareketlerini kısıtlamayacak bollukta olmalıdır.Bebekler baş,el ve ayaklarından çok çabuk üşeyeceklerinden şapka, eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir.

  Göz Bakımı
  Bebeğinizin gözünde akıntı,çapak oluşmuşsa,steril gazlı bezi kaynamış ılık suda ıslatıp,gözümü içten dışa(burundan-kulağa doğru) doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silebilirsiniz. İşlemin tekrarlanması gerekirse yeni bir gazlı bez kullanılmalıdır. Gözde kızarıklık,aşırı çapaklanma ve şişlik varsa doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

  Kulak Bakımı
  Kulaklar çok hassas olduğu için asla diplerine kadar temizlemeye çalışılmamalı , içine yabancı cisim sokulmamalıdır. Sadece kulağın arkası ve dış kulak kepçesi silinmelidir. Pamuklu çubuklar kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Burun Bakımı
  Serum fizyolojik damlatılarak ucu kıvrılmış peçeteyle dıştan ve ucundan temizlenir.

  Ağız Bakımı
  Anne göğüs hijyenine dikkat etmelidir. Dil ve ağız mukozası normal görünümde ise ağız bakımına ihtiyaç yoktur.
  Ağız bakımı yapılacak ise kare gaz kaynamış ılımış suyla ıslatılarak ağız içi tek seferde alınmalıdır.

  Deri Bakımı
  Yenidoğanda deri çok ince olduğundan kolayca zedelenebilir.
  Derinin kirli kalması nedeniyle pişikler ve deri enfeksiyonları çabuk gelişir.
  Çok sıcak ortamda kalan veya çok kalın giydirilen bebekler isilik olurlar.
  Yenidoğanda deri bütünlüğünü korumak için derinin temiz tutulması önemlidir.

  Kaynamış ılımış su pamuk veya kare gazlar kullanılarak baş,boyun,,gövde,ekstremite ve kıvrım yerleri silinir ve iyice kurulanır.
  Vücudu özellikle kıvrım yerleri bebe yağı ile yağlanır.
  İç çamaşırları hergün değiştirilir.

  Genital Bölge Bakımı
  Alt değişikliği enaz 2 ay kaynamış ılımış suya batırılmış pamuklarla yapılır.
  Kızlarda temizlik önden arkaya doğru uygulanmalıdır.
  Alt temizliğinin pHı düşük sabunlarla yapılması pişik oluşumunu önler.

  Gaz Çıkartma
  Her emme sonrası gaz çıkartılarak sağ yan tarafa yatırılmalıdır.

  Not: Bebeğinizle ilgili yapacağınız her işlem öncesi ve sonrası mutlaka ellerinizi yıkayın.


  BEBEK BAKIMI>>>>
   
 10. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 11. mavixsxxsxxsxxsxxsx

  mavixsxxsxxsxxsxxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2007
  Mesajlar:
  822
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  RESİMLERLE EMZİRME

  Bebek emzirmenin tek bir pozisyonu yoktur. Aşağıda değişik yöntemler anlatılacaktır. Bunların içersinde herkes kendine uygun olanı bulabilir. Doğumu takip eden ilk günlerden sonra normal olarak genel tercih edilen beşik pozisyonu önerilir.
  Pozisyon ile ilgili genel öneriler şunlar olabilir. Anne oturur ve hafif arkasına eğik, yaslanmış olmalıdır. Kol dayamak için bir desteği bulunan koltuk ile ayaklarını uzatmak veya ayağını dayayarak dizini yukarı kaldırmak için bir puf yararlı olur. Bebek anne koluna veya bir yastığa uzanmış, yaklaşık 45 derece bir eğimle anne memesine yaklaştırılmalıdır. Elleri serbest olmalıdır. Böylelikle anne memesine temas edebilir ve ellerinin yardımı ile meme başını bulabilir. Anne de elinin işaret ve orta parmaklarının yardımı ile meme başını bebeğinin ağzına yöneltirken baş parmağı ile yukarıdan aşağıya doğru memesini sıvazlayarak sütünün kolay gelmesine yardımcı olmalıdır. Bebek emme işlemi sırasında ağzının içersinde bir vakum yapmaktadır. Bu negatif basınç anne memesinden sütün gelmesini sağlar. Eğer bebek tam yatar pozisyonda olursa gelen anne sütü burun arkasına kaçar. Hatta kulakların boğaz açılan kanalın ağzından kulak yoluna geçerek enfeksiyona neden olabilir. Yeni doğan kulak iltihaplarının en sık nedeni hatalı pozisyonla emzirmedir. Ayrıca annenin de yattığı yerden bebeği emzirmesi hem sütün gelmesi hem de olabilecek tehlikeli sonuçlar yönünden sakıncalıdır. Yatakta da olsa anne dik durumda olmalıdır.
  Beşik Pozisyonu
  Yukarıda anlatılan klasik pozisyondur. Anne kol destekli bir koltuk benzeri oturma ünitesindedir. Ayni pozisyon yatakta yastık desteği ile de sağlanabilir.Bebeğin başı annenin dirseğinin iç tarafına yatmıştır. Annenin ayakları bir desteğe basmaktadır. Annenin kucağında bir yastık olması çocuğu kucakta tutabilmek açıcından yararlı olur. Bebeğin altta kalan kolunu dış yana doğru yerleştirmek yararlı olur. Bebeğin üzerine yatırılan kol sırtından bebeğe destek vermelidir.


  Çapraz Beşik Pozisyonu
  Diğer pozisyondan farklı olarak bebeğin başı annenin eline yaslanmaktadır. Eller dönüşümlü kullanılabilir. Hangi taraftaki memeyi emiyorsa desteği diğer kol ve el verir. Emdiği tarafın eli başını tutarken diğeri sırtına destek verir. Başını tutan el sabit kalırken diğeri ile meme başını tutması ayarlanır.
  Çanta Pozisyonu
  Koltuk altına sıkıştırılan çantayı tutar tarzda tutma esasına dayanır. Bebeğin bulunduğu taraftaki kol sırtına destek verirken el başını arkadan tutar. Diğer taraftaki el ile anne memesini tutarak bebeğin ağzına yerleştirir. Annenin bebeğin bulunduğu yandaki kolunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca anne kolunu bacağına da dayayabilir.
  Annenin karnında ameliyat dikişleri bulunduğu veya karın bölgesine bebeğin baskı yapmasından rahatsızlık duyulan bir durum olduğunda kullanılabilir. Ayrıca büyük veya çok küçük memeleri olan anneler ile ayni anda iki bebeği emzirmek istendiğinde uygulanabilir. Meme başını iyi tutamayan küçük bebekler için de kolaylık olabilir.


  Yatar pozisyon
  Anne ve bebeğin her ikisinin de yattığı yerden emzirme durumudur. Anne yatakta sırt üstü yatmaktadır. Yatağın sırt tarafı yükseltilmiş veya yastıklarla kaldırılmış olmalıdır. Anne ayaklarını dizlerinden kırarak yatağa dayar. Bebeği de sol veya sağ yanına yan olarak yatırır. Bir eli ve kolu ile bebeğin başına destek verirken diğer kolu ile bebeğin sırt ve poposunu destekler. Annenin omzunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca bebeğin başının altına küçük bir yastık konulabilir. Dikkat edilmesi gereken konu bebeğin memeye uzanmasına gerek kalmaması ve annenin bebeğin üstüne doğru abanmamasıdır.
  Annenin yattığı yerden kalkmasını zor olduğu durumlarda veya yattığı yerden emzirmek istendiğinde uygulanabilir.

  BEBEK BAKIMI>>>>
   
 12. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 13. mavixsxxsxxsxxsxxsx

  mavixsxxsxxsxxsxxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Aralık 2007
  Mesajlar:
  822
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  resimli bir anlatımdı ama resimler çıkmadı arkadaşlarımm...
   
 14. 15 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 15. ^^gxoxzbebexgxi^^

  ^^gxoxzbebexgxi^^ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  156
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende acemiyim bebek bakımında ama görümcemin kızı elimde büyüdü sayılır doğduğuı günden beri bana çok şey öğretti acemiliğimi onunla atlattım ama yinede korkuyorum çok küçük olacak ilk günler zorlanırım diye düşünüyorum...
   
 16. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 17. Bebeğinizi yaşamının en az ilk 4, mümkünse 6 ayında sadece emziriniz.
  Bu dönemde onun yararlanabileceği tek besin anne sütü olup suya dahi ihtiyacı yoktur. Bu dönemde yapay gıdaların hiçbiri sizin sütünüzün yerini tutamaz. Ancak 6 aydan sonra mutlaka uygun ek gıda başlayınız. Beraberinde bebeğiniz iki yaşına gelene kadar emziriniz.

  Başarılı Bir Emzirme İçin;
  Bebeğinizi doğumdan hemen sonra henüz çıplakken sizin çıplak göğsünüze konmalıdır. Bu tensel temas bebeğinizle aranızda önemli bir “bağ” kurulmasını sağlar. Erken dönemde kurulan bu bağ onun uzun süreli başarılı bir şekilde emzirilmesini sağlayacaktır./

  Bebeğinizi doğumdan hemen sonra,bu mümkün değil ise en geç yarım saat içerisinde emzirmeye başlayınız. Bebeğin emmeye en istekli olduğu bu dönem geçirilirse bebek uzunca bir süre emmeye isteksizlik gösterecek ve ilk emzirme çok gecikecektir. Sezeryanla doğum yapan anneler ise kendilerine gelir gelmez yardım ile bebeklerini emzirebilirler.

  Bebeğinizi emzirmeden önce başka hiçbir şey (şekerli su veya süt gibi) vermeyiniz. İlk emzirdiğinizde gelen süt kolostrum (ağız) adı verilen koyu kıvamlı bir süt olup az miktardadır. Bu sütün asıl görevi bebeğinizi enfeksiyondan korumak olduğu için bir damlasının dahi ziyan edilmemesi gerekir.

  Sütünüzün bol olmasını sağlayan en önemli faktör bebeğinizin emmesidir. Bebeğiniz bir memeden ne kadar çok emerse o memede o kadar süt yapılır. Bu nedenle bebeğinizi anne memesini her aradığında gece ve gündüz sık sık emziriniz. Emzirmek için onun sinirlenip ağlamaya başlamasını beklemeyiniz. Bebekle aynı odada yatmanız onu her istediğinde emzirmenizi ve böylece sütünüzün bol olmasını sağlar. Emzirme süresi bebekten bebeğe ve aynı bebekte farklılık göstermekle birlikte normal bir emzirme süresi 4-30 dakikadır. Bu süre ilk günlerde daha uzun olabilir.

  Bebeğinizi bir memenizdeki sütün tamamı bitene kadar aynı memeden emziriniz. Bebeğiniz emmeye başladığında gelen ilk süt önsüt adı verilen bol sulu süttür. Emmeye devam ettikçe süt giderek koyulaşır ve yağdan zengin bir hale gelir. Bu sonsüt onun doymasını ve memeyi kendiliğinden bırakmasını sağlar. Bu nedenle her öğünde tek bir memeden emziriniz. Bir sonraki öğünde ise diğer memenizi veriniz. Aynı öğünde, her iki memeden de az az emzirilen bebekler yağlı sonsütü alamadıkları için doymazlar.

  Memenize temizlik veya bakım amacıyla hiçbir krem sürmeyiniz, karbonatlı veya sabunlu su ile yıkamayınız. Emzirdiğiniz sürece memenizi koruyacak maddeler meme başının etrafındaki küçük bezlerden salgılanmaktadır.

  Bebeğinize biberon vermeyiniz. Biberon verilen bebekler daha sık ishale yakalanırlar. Ayrıca bu bebekler anne memesinden de biberon gibi emmeye çalışırlar. Sadece meme başını emmeye çalışan bu bebeklerin dilleri geride olup meme dokusunu ağızlarına almadıkları için sütü sağamaz ve meme başını boş yere emerek acıtırlar. Böyle bebekler kısa bir süre içinde anne memesini emmeyi bırakırlar.

  Çalışmanız bebeğinizi emzirmeniz için engel değildir. Sütünüzü sağıp, bunu oda ısısında 8 saat, buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz. Sizin olmadığınız dönemde bu süt bebeğinize kaşıkla veya fincanla verilebilir.
  alıntıdır
   
 18. 30 Haziran 2008
  Konu Sahibi : mervezeynepnur
 19. EU3

  EU3 Guest

  Mrh Arkadaşlar Bende Ilk Bebğimi 2 Ay Sonra Kollarima Alacağim Inş,ona Bilmeden Zarar Veririm Diye çok Korkuyorum Bu Konuda Baya Acemiyim.ama Başaracağima Inaniyorum.küçük Kizima En Iyi şekilde Bakmak Için Herşeyi Yaparim Yeterki O Dünyaya Sağ Salim Gözünü Açsin.