Bebek Büyüten Annelere Özel Rehber!

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve beyza75 tarafından 9 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  9 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : beyza75
 1. beyza75

  beyza75 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Bebek Büyüten Annelere Özel Rehber!

  --------------------------------------------------------------------------------


  Sağlık Bakanlığı, yeni bebeği olan anneler için beslenmeden tuvalet eğitimine kadar pek çok konuda öneriler içeren bir rehber hazırladı.  `Bilinçli Anne ve Sağlıklı Bebek Rehberi`nde 0-2 yaş arası bebeklerin gelişimi konusunda bilgiler yer alıyor ve bağışıklık, beslenme, oyun, bakım, tuvalet eğitimi, anne-baba-bebek iletişimi, ödüllendirme ve güvenli annelik konularında önerilerde bulunuluyor.

  Bebeğin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminin anlatıldığı rehberde, aşıların önemine de dikkat çekiliyor.

  Biberon yerine cam veya porselen kap

  Çeşitli hastalıklardan korunma yollarının da yer aldığı rehberde, biberon kullanılmaması, besinlerin kolay temizlenebilen cam veya porselen kaplarda hazırlanarak kaşıkla yedirilmesi gerektiği belirtiliyor.

  Rehbere göre bebek büyüdükçe kendi kendine yemek yemesine izin verilmesi gerekiyor. Bebeğin kendine ait tabağı, çatalı ve kaşığı olması da önemli.

  Bebekle sık sık konuşulması da istenen rehberde, bebeklerin uykuya daha rahat ve huzurlu geçmesi için ninniler, güzel sözler söylenmesi, hafif bir müzik dinletilmesi gerektiği vurgulanıyor.

  Tuvalet eğitimi ile ilgili önerilerin de yer aldığı rehberde, ``henüz hazır değilken tuvalet eğitimine başlamanız, bebeğinizin duygusal gelişimini olumsuz etkiler`` görüşüne yer veriliyor.

  Tuvalet eğitimi iki yaşında

  Tuvalet eğitimine iki yaşında başlanması ve bunun için uygun yer sağlanması önerilen rehberde, bebeğin başarılı olduğu zaman takdir edilmesi gerektiği de belirtiliyor.

  Rehbere göre sağlıklı bebek-baba ilişkisi için babaların da bebeğin beslenme ve bakımına katkıda bulunması gerekiyor.

  Bebeğe her yaptığı olumlu davranış karşılığında ödül verilmemesi gerektiği vurgulanan rehberde, ödülün alışkanlık yapmamasının önemi üzerinde de duruluyor.

  Ödül olarak ise güzel bir söz veya öpücük yeterli.