Bebek için hayati sıvı( AMNİYON SIVISI)

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve ferday tarafından 11 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 1. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Amniyon Sıvısı Nedir? Nasıl Oluşur?


  Hamilelikte bebek içi amniyotik sıvı adı verilen berrak ve sarımsı renkli sıvı ile dolu olan amniyon kesesi içerisinde bulunur. "Suların gelmesi" deyiminde kastedilen de bu sıvıdır.
  Amniyon sıvısının işlevleri nelerdir?

  Bu hayati sıvının bebek ve anne açısından çok önemli işlevleri vardır. Amniyon sıvısı:

  Bebeği travmalardan koruyan bir tampon işlevi görür ve göbek kordonunun sıkışarak bebeğin oksijenin alımının kısıtlanmasını önler.

  Hem bebeği hem de rahmi enfeksiyonlara karşı bir kılıf gibi sarar.

  Kısa vadeli olarak bebek için yedek bir sıvı ve besin kaynağı işlevi görebilir.

  Bebeğin nefes alması ve hareket etmesine olanak sağlar ve bebeğin sindirim, kas-iskelet ve solunum sistemlerinin doğru bir şekilde gelişmesinde hayati bir rol oynar.

  Amniyon sıvısı nasıl oluşur?

  Hamileliğin ilk 16 haftası boyunca plasenta, amniyon zarları, göbek kordonu ve bebeğin cildi sıvı üretir ve bebek büyüdükçe bu sıvı da amniyon kesesi içerisine dolar.

  16 haftadan sonraysa bebek sıvıyı yutmaya başlar. Bebeğin yuttuğu sıvı böbreklerinden geçerek idrar yolundan dışarı atılır ve sonra bebek tekrar bu sıvıyı yutar, bu şekilde her birkaç saatte bir tüm sıvı yeniden dönüştürülür (evet, nihai anlamda sıvının çoğu idrardan oluşur).

  Bebeğin akciğerleri de bir miktar sıvı salgılar. Sıvının küçük bir miktarı da amniyon kesesi tarafından emilerek veya göbek kordonundaki kan aracılığı ile annenin vücuduna salınır.

  Dolayısıyla amniyon kesesinde tam da gerektiği miktarda sıvı bulunmasının sağlanmasında fetus önemli bir rol oynar.

  Ne kadar sıvı bulunmalı?

  Üçüncü trimesterin başına kadar amniyon sıvısının düzeyi artar ve genellikle 34. hafta civarında en fazla olduğu noktaya ulaşır, daha sonra da doğuma kadar yavaş yavaş azalır.

  Hamileliğin herhangi bir döneminde amniyon sıvısının olması gerekenden daha az olmasına oligohidroamnios, daha fazla olmasına polihidroamnios adı verilir.