Bebek Sahibi Olamayanlara Müjde !

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve kibela24 tarafından 10 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  BİLGİ İÇİN !

  BEBEK SAHİBİ OLAMAYANLARA EGE ÜNİVERSİTESİ' NDEN MÜJDE VAR KIZLAR..

  Bebek sahibi olamayan kadınların anne olma umutlarını artıracak yeni bir yöntem uygulanmaya başlandı. Ege Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi de, klasik yöntemlerle tedavide başarılı olunamayan polikistik yumurtalıklı düzensiz adet görme dolayısıyle az ve nadir yumurtlama kadınların anne olma umutlarını artıracak yeni bir yöntem uygulanmaya başlandı.
  Merkez Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, invitromatürasyon yumurtaların dış koşullarda olgunlaştırma yöntemini rutin uygulamaya soktuklarını belirterek, Bu yöntem polikistik yumurtalıklı olgularda alternatif bir tedavi olacak dedi.
  Kanadada başlayan ve dünyaya yavaş yavaş yayılıp uygulanmaya başlanan invitromatürasyon yöntemi kısırlık tedavisi gören kadınların hizmetine sunuldu. Yöntemi kamu sağlık kuruluşlarında uygulayan ilk merkez olduklarını belirten Prof. Dr. Tavmergen, şunları söyledi: Her 6- 7 çiftten biri kısırlık tedavisi görüyor. Kısırlık tedavisi görenlerin yüzde 15 kadarını da polikistik yumurtalıklı hastalar oluşturuyor. Özellikle polikistik yumurtalıklı olgularda yaptığımız yumurtlatma tedavilerinde bazen isteğimiz kalitede yumurta elde edemiyoruz. Ne kadar dikkatli bir yumurtlatma tedavisi yapılırsa yapılsın arzu etmediğimiz kadar yumurta gelişmesini engelleyemiyoruz. Yumurtalıkları çok hassas olgularda, ne kadar düşük doz verirseniz verin bazen anormal yüksek hormon düzeylerine ve çok sayıda yumurta gelişimine engel olamıyorsunuz. Bu da karın içersinde sıvı toplanması, akciğerlerde bazen su toplanması, genel dolaşımda sıkıntılar çıkması, yumurtalıkların aşırı büyümesi ve bunların yarattığı kanamalar gibi bazı ciddi problemler ortaya çıkarıyor. Ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın bunu engellemek her zaman elde değil. Bazen yumurtlatma tedavilerinde düşük doz verdiği zaman yumurta gelişmiyor, biraz yüksek verdiği zaman birden çok gelişiyor. Bu tür tıbbı tedavi şansı zor olan, özellikle polikistik yumurtalıklı olgularda uygulanabilecek bir yöntem. Ya da klasik yumurtlatma tedavileri sonrasında ve tüp bebek uygulamaları sonrasında gebe kalamamış olgularda daha sonra denenebilecek bir yöntem.

  Yöntem Nasıl Uygulanıyor?

  Prof. Dr. Tavmergen, polikistik yumurtalıklarda her bir yumurtalıkta 8-10-15 bazen 20 ufak yumurta kesecikleri bulunduğunu, bu yöntemde, 8-12 milimetre arasında gelişmiş olanların iğneyle toplanıp dış ortama alındığını söyledi. Olgun olmayan bu yumurtaların laboratuvar koşullarında 2-3 gün geliştirildiğini belirten Tavmergen, Bazı özel maddeler içeren besi vasatı bu. Yumurtalar bu ortamda olgunlaşıyor. Sonrasında mikroenjeksiyon yöntemi uygulanıyor. Bu yumurtaların olgunlaştığının görülmesiyle birlikte rahim iç tabakasının da geliştirilmesi için bazı ilaçlar dışarıdan veriliyor. Ve böylece doğa taklit edilmiş oluyor bir noktada. Ve fazla ilaç kullanmadan, ilacın bu tür hastalarda bazı yan etkileri ortaya çıkmadan, ilaçların yumurta kalitesi üzerine olumsuz etkileri olmadan, bunları engellemiş olarak bu yöntem uygulanıyor. Ayrıca ne kadar yüksek doz ilaç verirsek verelim bir ya da en fazla iki yumurta geliştiren hasta grubu var. Bu tür olgularda da bu teknik gelecek vaat edebilir. Polikistik yumurtalıklı olgularda uygulanabilecek birincil bir yöntem olmasa da klasik yöntemlerle başarılı olunamadığı zaman alternatiftir dedi.  alıntı...
   
 2. 10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 3. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  Kibelacim.... Dikkatle Okudum ...canim çok Faydali Bilgiler... Emeğine Sağlik....
   
 4. 10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 5. runhaxsx

  runhaxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  84
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  emeğine sağlık kibelacım pkolilere sewinç we umut kaynağı olacak bi tedawi daha geldi desenize...
   
 6. 12 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 7. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  rabbım den umıt kesılmez derler yaaa