Bebek uyutma yöntemleri

Konusu 'Eylül Anneleri' forumundadır ve omerfarugunannesi tarafından 18 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  18 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 1. omerfarugunannesi

  omerfarugunannesi kocam ve oğlum.. Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  190
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaslar nette gezinirken bulduğum faydalı olabilecek bir yazı..

  ****
  Bebek Uyutma Yöntemleri


  Eğer yatma zamanı geldiği halde bebeğiniz uyumuyorsa ve uyuması için elinizden gelen herşeyi yaptığınız halde uyutmayı başaramıyorsanız aşağıdaki yöntemleri bir deneyin.

  Uykusunun geldiğini gördüğünüz anda yatağına koyun:
  Bebeğin kendi kendini rahatlatmayı ve kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi önemlidir. Uykuya dalması için sallar ya da kucağınıza alırsanız, gece uyandığında dalmak için yine sizin aynı şekilde yardım etmenize ihtiyaç duyar. Gece meydana gelen periyodik uyanmalarda kendisini sakinleştirmeyi öğrenmek için kendi kendine alıştırma yapma fırsatına da sahip olması gerekir.

  Banyo:
  Gün boyunca dizleri ile tüm yeri silip, kirli elleriyle başını kaşıyıp, yeterince kirlendikten sonra bebeğin banyoya ihtiyacı olur. Akşam banyoları bebeği temizlemekten çok sakinleşmesini sağlar. Sıcak suyun uyku getirici bir etkisi vardır. Bu imkanı bebeğe gündüz banyo yaptırarak harcamayın.

  Uykuyu getirecek bir atmosfer:
  Işıkları karartın, televizyonu kapatın, büyük çocukları odadan çıkarın, dikkatini çekecek şeyleri minimuma indirin.

  Bir masal, bir şarkı:
  Bebeğinizin altını temizleyip pijamasını giydirdikten sonra rahat bir koltuk veya kanepeye birlikte oturun yada yatağına yatın. Basit bir öykü okuyun, eğer birinci öykünün sonunda hala uyanıksa canlı değişik ses tonlarıyla değil de, yumuşak monoton bir ses tonuyla anlatın veya istiyorsa resimli kitaplara bakmasına izin verin. Yavaşça şarkı ve ninni söyleyin, neşeli şarkıları başka zamana bırakın.

  Bebeğin gece mızıldanmalarına cevap verme sürenizi geciktirin:
  Yaklaşık 4-6 aydan itibaren gece uyandığında kontrol etmek için yanına gitmeden önce birkaç dakika beklenmesi doğru olur. Bu sürede kendi kendini sakinleştirerek yeniden uykuya dalması mümkün olabilir.

  Uyku zamanında yalancı memeden uzak durun:
  Bebeğin yalancı meme ile uyuması ve yeniden dalmak için kendini sakinleştirmek üzere yalancı memeyi kullanması bunun bir alışkanlığa dönüşmesine neden olabilir. Yalancı meme bebeğin uyumasına yardımcı olmak için değil bebeğin emme refleksini tatmin etmek için kullanılmalıdır. Bebeğiniz ağzında emzik varken uykuya dalarsa, emziği ağzından yavaşça alın.

  Gece lambası:
  Bazı bebekler karanlıktan korkar. Eğer sizin bebeğiniz de bu gruptansa uyumlu olması için gece lambası kullanın.

  İyi geceler:
  Yatağa en sevdiği oyuncak veya hayvanı koyun. Ona el sallayın, herkese iyi geceler öpücüğü verdirin, bebeğinizi yatağına yatırıp yanından ayrılın.


  Bebeklerde Uyku Düzeninde Değişiklikler


  Bebeğiniz sabah uykularını reddetmeye başlayabilir ve gündüz 1 kez uyuması yeterli olur mu diye düşünebilirsiniz. Günde bir kez uyumak yorulmuş aileler için yetersiz olsa da 1 yaşına gelmiş bir bebeğin uyku ihtiyacını karşılar. Bazı bebekler bu yaşta gündüz uykularını tamamen kesmek ister. İlk başta sabah uykusu kesilir fakat nadiren bu sabah uykusuda olabilir. Bazı bebekler 2 yaşına kadar günde 2 kez uyumaya devam eder, bu da oldukça normaldir ki eğer gece uykularını etkilemiyorsa. Eğer bebeğiniz uyumak istemiyorsa gündüz uykularını 1 e indirebilirsiniz.1 yaşından sonra günde bir sefer uyku yetiyor,2 sefer kısa uyuyacağına bir sefer uzun uyusun.Saat 1 gibi en geç öğle uykusuna yatırın,akşam üzerine sarkmasın.Aynı yemek düzeni gibi hergün aynı saatte yatırmaya çalışın.

  Bebeğinizin ne kadar uyuduğu değil uykunun faydalı olup olmadığı önemlidir. Bebeğiniz gündüz uyumak istemiyorsa veya uyuyor ama akşam yemeğinde çok yorgun görünüyorsa extra uyku ihtiyacı olabilir. Fakat uyku ile zamanını kaybetmek istemeyip bu değerli zamanını başka aktiviteler ve etrafını incelemek için kullanmak isteyebilir. İhtiyacı olan uykuyu uyumamak onu daha mutsuz yapar, gün içinde uyumsuzdur, gece zor yatar ve iyi uyumaz; yorgun gözükür.Eğer bebeğiniz ihtiyacı olan uykuyu alamıyor gibi geliyorsa, uyutabilmek için çaba gösterin, dikkatini çekecek birşey olmayan karanlık bir odada uyutmaya çalışın. Eğer bu fayda etmez ise, arabaya bindirip gezdirin veya pusete yatırıp yürüyüşe çıkarın.

  Bebeğiniz son zamanlarda bütün gece uyanık kalıp oyun oynamak istiyor olabilir. Birkaç ay önce çocuğunuzun uyanık kalması için bir neden yoktu. Şu anda yapacağı birçok keşif, oynayacağı birçok oyuncak, iletişim kuracağı birçok insan mevcut ve ayrıca yeni yeni öğrendiği fiziksel aktiviteler var. Az uyku uyuyan çocuklar zor uykuya dalarlar ve gece uyanırlar. Gün içinde huysuz olurlar ve kazaya uğrama eğilimleri fazladır. Eğer bebeğiniz gece uyumuyorsa gündüz yeterince uyuyordur. Ayrıca yatmak için bir zaman belirleyin veya zamanı belirlediğiniz halde istemeyerek uyumuyorsa zorunlu hale getirin. Eğer bebeğinizi sizden başka birileri daha uyutuyorsa bu kuralları bildiğinden ve uyguladığından emin olun.

  Bebeğiniz her gece meme emerken uyuyorsa emmeye başlamadan önce yatak kurallarını uygulayın. Emerken uyumasını engellemek istiyorsanız banyo yaptırmadan önce gürültülü, aydınlık, kalabalık bir ortamda emzirin. Eğer tüm çabalarınıza rağmen uyuyorsa, emzirmeden önce yatak kurallarını yerine getirin ve birkaç hafta sonra tekrar deneyin.
   
 2. 20 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 3. sedack

  sedack Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.348
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  bebekten bebeğe değişiyor bence bunlar doğru değil..oğluma ne yaptıysam uyumadı bende gece gündüz sallıyorum ayakta..banyo yaptıktan sonrada yarım saat ağlıyo zatenn::KK66:))
   
 4. 9 Haziran 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 5. nazliozcan

  nazliozcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  ben kesinlikle doğduğundan beri sallamadım sadece kaynanam bize geldiği zaman salladı tüm ikazlarıma rağmen ama ben yılmadım uykusunun geldiğini anladığımda hep yatağına yatırdım 5 dakika yanında kalıp sonra çıktım yanından ilk başlarda ağlıyordu ama sonra oda alıştı artık yatağına koyup battaniyesini örttüğümde hemen sarılıp uyumaya başlıyor çok rahatım yani anlayacağınız
   
 6. 9 Haziran 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 7. sedack

  sedack Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.348
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  nekadar iyi...ama oğlumda gaz sorunu vardı ne yapsak ağlıyodu,bende karşıydım ama çarem yoktu.sallamayada alıştım..çok zor gelmiyo artık....
   
 8. 9 Haziran 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 9. fascination

  fascination Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  2.714
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  benim bildğim tek yöntemler annemizden gördüğümüz yöntemler:KK70:yiğenimi yengemle az uyutmadık yani sallayarak karşılıklı elimizde bebek battaniyesinin içinde bebek bi oraya sallıoruz bi bu yana:KK1:bide uyumuyo mu yatır bacaklarına salla bacım valla ama benim gibi yaratıcı bi beyine sahipsen aç müziği sonuna kadar pışpışla uyusun yiğenime az yapmadım yani bunukaydirigubbakcemile3
   
 10. 9 Haziran 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 11. sedack

  sedack Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.348
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  evet bende son ses müzikle uyutuyodum:))aynı türleri varmış..üzilmym artık sallıyorum diye..
   
 12. 9 Haziran 2010
  Konu Sahibi : omerfarugunannesi
 13. sedack

  sedack Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.348
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  evet bende son ses müzikle uyutuyodum:))aynı türleri varmış..üzilmym artık sallıyorum diye:)))))))))