Bebek ve Çocuklar da 6'ncı hastalık nedir?

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve Nisan21 tarafından 7 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : Nisan21
 1. Nisan21

  Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  514
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  6'ıncı hastalık veya " Roseola İnfantum", "Ekzantema Subitum" adlarıyla da bilinen; bebekler ya da çok küçük çocuklarda yüksek ateş dışında herhangi bir belirti vermeyeden seyreden ve üç-beş gün içinde ateşin düşmesiyle ya da sonrasında kızamıkçık benzeri bir döküntünün ortaya çıkmasıyla bilinen bir viral hastalıktır.

  Hastalık en sık ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar.Küçük salgınlar yapabilmektedir.Kuluçka dönemi 5-15 gün arasında olup, hastalık süreside 1 haftayı bulmaktadır.

  Belirtileri: Belirgin bir neden olmadan ateş 39.5-40 dereceye kadar yükselir ve 3-5 gün yüksek kalır. Erken dönemde özellikle ateş yükselirken havaleler dahi görülebilir.Yüksek ateşe karşın çocuk genellikle uyanık ve aktiftir. Genellikle üçüncü günde kandaki lökosit sayısının azalmasıyla boyun ve kulak arkasında lenf bezlerinde büyüme meydana gelir, dalak biraz büyümüş olabilir.

  Ateş genellkile 4. günde hızla düşer, daha çok göğüs ve karında, daha az olarak yüzde kol-bacak bölgelerinde bir döküntü belirir. Bu döküntüler birkaç saat veya 2 gün sürebilir. Bu evrede ateş normaldir ve çocuk kendini iyi hisseder, normal davranır. Hafif vakalarda döküntü farkedilmeyebilir.

  Teşhis nasıl konulabilir?: Altı ay ile 3 yaş arasında çocuklarda belirgin bir neden olmadan bir türlü düşmeyen yüksek ateş görürlürse ve çocuk uyanık , aktifse bu hastalık düşünülebilir. Ateşin düşmesinin ardından döküntünün ortaya çıkması hastalığın teşhisini kolaylaştırır.

  Tedavisi nasıl olur?: Özel bir tedavisi yoktur, belirtilere yönelik semptomatik tedavi verilir. Çocuğu rahatlatmak için ateş düşürücü ilaçlar ve tedbirler alınmalıdır.

  Başka hastalıklardan ayırt edilmesinin önemi nedir?: Kızamıkçık ile karışabileceğinden mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Yanlışlıkla kızamıkçığa 6.ncı hastalık teşhisi konursa, birçok hamile anneyi risk altına almış oluruz.Zira hamile annelerin kızamıkçık olan kişilerden uzak kalması gerekmektedir. Çünkü bebeğine geri dönüşü olmayan ciddi zararlar verebilir. 6.hastalıkta ise ateşli havale riski dışında anneye ve bebeğe hiç bir zarar verme durumu söz konusu değildir.


  Dr.Şükrü Cido
   
 2. 9 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : Nisan21
 3. nar

  nar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.909
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  oğlum oldu galiba ama ateş yok yüzde döküntü var ... burun tıkanık .. keyfi yerinde enerji tam gazz ..
   
 4. 31 Ocak 2014
  Konu Sahibi : Nisan21
 5. meryars

  meryars Üye Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2012
  Mesajlar:
  83
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  3 gundur çok atesliydi ateşi dusunce kizarikliklar çıktı 2 gundur de kızıl kiziliz :-( geçse
   
 6. 19 Temmuz 2014
  Konu Sahibi : Nisan21
 7. kapciasli

  kapciasli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.005
  Beğenildi:
  284
  Ödül Puanları:
  93
  oğlumda geçirdi, ateş hırpalıyor biraz sonrası döküntü