bebek ve cocuklarda demir eksikligi

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve mondschein2 tarafından 18 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 1. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  Çocuklarda Demir Eksikliği

  --------------------------------------------------------------------------------


  Kansızlık, genel anlamıyla bir kişinin bedeninde yeterli kan olmaması durumudur. Aslında sorun kanın değil kanın içersindeki bazı hücrelerin yetersizliği, az olması sorunudur. Çünkü kan dediğimiz yaşamsal sıvı su gibi homojen bir sıvı değildir. İçersinde temel olarak iki ayrı kısma sahiptir. Serum denilen sıvının içersinde çok değişik hücrelerin yer aldığı bir karışımdır kanımız. İşte bu hücre topluluğunun içersindeki alyuvar, kırmızı küre ya da eritrosit dediğimiz hücreler kanın en önemli hücreleridir. Eritrositlerin sayıca azlığı, şekil olarak yapısal bozukluğu, sayısı yeterli hatta fazla bile olsa zayıf, içlerinin boş gibi olması gibi durumlar hep kansızlık anlamına gelmektedir.
  Toplumda en sık görülen kansızlık tipi Demir eksikliğine bağlı olan anemidir. Türk toplumunda farklı araştırma sonuçları yayınlansa da genel olarak demir eksikliğinin % 85 oranında olduğu düşünülebilir. Demir eksikliği tüm yaş gruplarında özellikle 6-24 aylar arasında bebek ve çocuklarda aneminin en yaygın nedeni olarak kabul edilmektedir.

  Demirin, insan organizmasında yaygın olarak kullanılması nedeni ile eksiklik durumlarında tüm sistemler etkilenmekte ve pek çok sistemik belirtiler ve klinik bulgular ortaya çıkmaktadır. Çocuklardaki demir eksikliğinin klinik bulguları erişkinlerden farklılık göstermektedir ve özellikle anemi dışındaki etkileri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca büyümenin hızlandığı dönemlerde daha sık görülmekte, beslenme biçimi, sosyoekonomik durum ve geçirilmiş enfeksiyonlar oluşumuna katkıda bulunmaktadır.
  Demir Eksikliği Nedenleri
  Doğum Öncesine Ait:

  Prematürelik
  İkiz veya çoğul gebelik
  Placenta sorunları
  Diğer kanama nedenleri
  Doğum Sonrasına Ait

  Beslenme yetersizliği
  Ek besinlere geç başlama
  Aşırı inek sütü kullanımı
  Vejeteryan ve semivejeteryan beslenme
  Zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları
  Emilim bozuklukları

  Kronik ishaller
  Kronik enfeksiyonlar
  Sindirim sistemi anomalileri
  Malabsorbsiyon
  Demir gereksiniminin arttığı durumlar

  Akut veya kronik kan kaybı
  Paraziter enfeksiyonlar
  Hızlı büyüme dönemleri
  Demir eksikliği anemisinde eritrositler hem yapı olarak küçülmüş hem de içerikleri zayıftır. Bu nedenle hücreler asıl görevlerini yerine getirme konusunda yetersizlik sorununu doğurmaktadırlar.
  Tedavi
  En sık kullanılan tedavi biçimi günde 3 mg/kg elementel demirin ağızdan, yemeklerden en az yarım saat önce alınmasıdır. iki yaştan küçük bebeklere sabah kahvaltısından yarım saat önce tek doz olarak verildiğinde iyi sonuç alınmaktadır. İki yaşından büyük çocuklarda 2-3 doz biçiminde yemeklerden önce verilmesi önerilmektedir. Ferröz sülfat en sık kullanılan demir tuzu olmakla birlikte mide barsak sistemi üzerine yaptığı tahriş edici etkileri nedeniyle diğer ferröz tuzlar da seçilebilmektedir.

  Demirin ağızdan günlük verilmesi sonucu emilimin her gün istenilen düzeyde olmadığı bildirilmektedir. Bir gün önce alınan yüksek miktardaki demirin ertesi gün alınan demirin emilimini azalttığı ve mukozal blok etkisine yol açtığı düşünülmektedir. Bu nedenle haftada bir ya da iki kez yüksek demir dozlarıyla tedavi denenmiş ortaya çıkan net etkinin günlük tedaviden farklı olmadığı ve uyumun daha iyi olduğu ve yan etkilerin de daha az olduğu görülmüştür. Ayrıca demir tuzlarıyla tedaviye uyumsuzluk ya da yan etkiler oluştuğunda demir emilimini bozmayan yiyeceklerle birlikte verilmesi ya da miktarının azaltılması önerilmektedir.

  Demirin emiliminin hızı aneminin ağırlığına da bağlıdır. Tedavinin ilk ayında özellikle en yüksek değerlere ulaşmaktadır. Bir aylık tedavi sonucunda hemoglobinde 1 g/dl'lik artış sağlanmışsa üç-dört ay daha sürdürülerek demir depoları doldurulmalıdır. Anemi, hücrelerin zayıflığı, eritrosit serbest porfirin düzeyleri ortalama üç ayda düzelmektedir.

  Ağır anemide bir-iki hafta içinde yeni hücre yapım artışı şeklinde yanıt görülmekle birlikte hafif anemide beklenilen düzeyler elde edilmeyebilir. Ağır demir eksikliğinde tedaviden 24 saat sonra kemik iliğinde değişiklikler görülebilmektedir.
  Aşırı demir yüklenmesine neden olmamak için beş aydan daha fazla demir kullanılmamalıdır.
  Demir eksikliği anemisinin yeniden gelişmemesi için nedene yönelik önlemler alınmalı, demirden zengin besinlerin kullanılması, demir emilimini bozan süt, çay ve kepekli gıdaların demir preparatları ile birlikte alınmaması, C vitamininden zengin portakal suyu gibi emilimi arttırıcı besinlerle verilmesi sağlanmalıdır.

  Ağızdan verilen demir tedavisine yanıt alınamadığı durumlarda aşağıdaki olasılıklar düşünülmelidir:
  1. Tedaviye uyumsuzluk ya da ilacın yanlış kullanımı,
  2. Kan yitiminin sürmesi,
  3. Tedavinin yeterince sürdürülmemesi,
  4. Mide asidini yükselten ilaçların kullanımı,
  5. Yanlış tanı.

  Çok ender durumlarda çocuklarda tek başına demir tedavisi yerine ağır anemiyi düzeltmek için kan transfüzyonları yapılmaktadır
  Demir Eksikliği Anemisinden Korunma
  Yaşamın ilk altı ayında demir eksikliğinin önemli nedenlerinden biri demir depolarının yetersiz olmasıdır. Fetüsün ağırlığı ve gebelik yaşı ile serum demiri arasında doğru bir orantı bulunur. Gebelikte gelişen hafif-orta derecedeki anemide, fetal demir düzeyi etkilenmez. Ancak ağır anemide (Hb'nin 7 g/dl'nin altında ise) yenidoğanın demir düzeyleri etkilenmektedir. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin demir depoları miadında doğan bebeklerden daha düşük, büyümeleri ise daha hızlıdır. Demir depoları erken tükeneceği için bu bebeklerde anne sütüyle beslenmeye iki ya da üçüncü ayda demir eklenmelidir. Ek gıdalara başlandığında ise kesinlikle demir yönünden zengin besinlerde verilmelidir.

  Yaşamın ikinci altı ayında demir eksikliğinin temel nedeni hızlı büyümeyle birlikte diyette demirin yetersiz bulunmasıdır. Bu dönemde bebeğin demir gereksinimleri çocuğun gelişimine uygun olarak yiyebileceği demirden zengin besinlerin verilmesiyle karşılanabilir (Tablo 6).

  Oyun çocukluğu döneminde (bir-üç yaş) ana sorun aşırı süt tüketimidir. "Milkakolik sendrom" da denilen bu durumda sütün çocuğun açlığını oldukça kolay bir biçimde bastırması nedeniyle şişenin sonuna kadar içilmesiyle karakterizedir. Diyetin büyük bir kısmını oluşturması nedeniyle de diğer demirden zengin besinlerin alımını da engellemektedir. Bütün süt çeşitleri, keçi sütü ve soya sütü de dahil demir çok az içermeleri yanında demir emilimlerinin yetersiz olmaları nedeniyle günde 500 ml den fazla tüketilmemelidir.

  Okul öncesi (4-7 yaş) ve okul çocukluğu (7-12 yaş) döneminde demir eksikliği anemisi az görülmekle birlikte okul çocukluğu dönemindeki çocuklarda daha çok beslenme hataları dışındaki nedenler; mide barsak hastalıkları (peptik ülser, kronik inflamatuvar barsak hastalıkları, reflü ösefajiti vb.) sık görülmektedir. Bu çocuklarda ısrar eden demir eksikliği anemisi durumlarında ayrıntılı araştırma gerekmektedir.

  Ergenlik döneminde (12-18 yaş) hızlı büyümenin yanında özellikle genç kızlarda menstrüasyonla kan kaybı, vejeteryan ve semivejeteryan beslenme biçimi, yetersiz besin alımı, zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları (anoreksia nervosa vb.) de eksikliğinin sık görülmesine neden olmaktadır.
  Bu bilgilerin ışığı altında birkaç basit kuralın uygulamaya konulmasıyla çocuklarda demir eksikliğini önlenebilir.
  alintidir
  Dr.Ruhi
   
 2. 21 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 3. gxuxlxuxcxuxk

  gxuxlxuxcxuxk Allahım sana emanet Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  715
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım paylaşımın için çok teşekkürler..ben genelde her sene ayrıntılı kan tahlilleri yaptırıyorum..genelde kansız çıkıyor.geçen ay tekrar yaptırdım biliyorsun malesef yine kansız çıktı.dr.demir depoları dolu dedi..ama kansız dedi..yanlız anlamadığım şurup verdi ve üzerinde demir eksikliği tedavisinde yazıyor...ilaç oğlumun dişlerinde kararma yaptı..arkadaşlar geçer bizim çocuklardada kullanınca oluyor dediler..ama bilmiyorum..işte..kansız dedi..demir depoları dolu dedi..ama demir eksikliği olarak ilaç verdi.şuan hala kullanıyorum..ilaçın ismi ferro sanol..canım eger bilğin varsa bana yazar mısın?öpüyorum..
   
 4. 22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 5. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  slm canimm,benm kizda yokk,bi ara ictahsiz diye doktora goturdum turkiyede gecen yill,oda kan tahlini yapmadan demir eksikliginden olabilir dedi bana aynisini verdi ferrosanal diye bir kackez denedim biraktimm,burda kontrole gotrudum yok dediler demir eksikligi,,ama sirup degil damlaydii,kullan bnm arkadasta kullaniyor yardimini gormus,ins gcer canimm,sevgilerrrr
   
 6. 22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 7. gxuxlxuxcxuxk

  gxuxlxuxcxuxk Allahım sana emanet Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  715
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  saol canım..zaten kullanıyorum..ama dişlerini boyadı umarım geçer..sağlıcakla kal canım..:1hug:
   
 8. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 9. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  sende canim,saglicakla kal,ikiniside optum,insss gecer,uzulme ,doktr nnormal dediyse baska arkadaslardada varsa sorun degil demekki,sevgilerrrrrrrrr
   
 10. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 11. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.