bebek ve disiplin

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve sule-46 tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

29 Nisan 2009
    Konu Sahibi : sule-46
  1. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    başlıkta doğru ifade edebildim mi bilemiyorum.
    kızım 1 yaşında malum ve son günlerde herşeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor.kucakta ve kafayı öyle bir arkaya atarak ağlıyor ki,zaptedebilene aşkolsun.her istediğini yaptık şu ana kadar,eski bakıcı hariç :KK43: su an eltimde ve o da aynı her istediğini yapıyor.
    dün mesela tutturdu buzdolabını açıcam diye , ev de soğuktu biraz. zor ilgisini başka yöne çektim.
    nasıl yapmalıyız? ne etmeliyiz ? özgüvenli yetişsin derken , şımarık ve zaptedilmez bir çocuk da yetiştirmek istemiyor insan.
    faydalandığınız kitap isimlerini de yazarsanız sevinirim, acilen almam gerek .

2. 29 Nisan 2009
  3. minikkuzum

minikkuzum 4 erkeğim ve ben:)) Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    ayyynen benimkiler.bi de benimkiler ikiz.ikisi de çılgın.kafalarını tak diye arkaya atarlar kızınca.her şeyi ağlayarak yapacaklar.birbirlerini kıskanıyorlar.bende şaşkınım.yemek yerken iki lokma alıp gezmeye çalışıyorlar.ben de istiyorum bu konuda birseyler yapabilmek.mirmirmirmir

4. 29 Nisan 2009
  5. alisana

alisana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızım da öyle, ağlayarak herşeyi yaptırıyor. ama benim kafam çok karışık bu konuda. çünkü brçok farklı görüş var ve kitaplar da o beyne göre şekilleniyor. ben şimdilik HAYIR kelimesini pek kullanmamaya dikkat ediyorum, anneme de söylüyorum ama nafile o herşeye hayır diyor. zaten şu anda laf dinleyecek yaşta değiller bence. hayır kelimesini lüzumlu lüzumsuz kullanıp aşinalık yaratmak istemiyor. bence bazı kelimeler ve tavırları ölçülü ve yerinde kullanmamız yeterli. onlar zaten daha yeni yeni öğreniyorlar. bence tek dikkat etmemiz gereken doğru alışkanlıklar edinmesini sağlamak.
    size uzman görüşlerinin farklılığı hakkında bir örnek vereyim;
    bazı uzmanlar diyor ki çocuğu her ağladığında kucağınıza almayın, şımarmasın. bazıları da diyor ki her istediğinde kucağınıza alın ki sevgi , şefkat ve güven hissetsin size ihtiyacı var. hangisini yapacağınız yine size kalmış. bir kitap okursanız o görüşü doğru kabul ederseniz onu uygulamaya çalışırsınız.
    herşeyin tezi var antitezi var. bence kendi tezlerimizi kendimiz yapmalıyız.

6. 29 Nisan 2009
  7. gulce2008

gulce2008 zeynep Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Şulecim bu aralar düşündüğüm bir konuyu açmışsın öncelikle teşekkürler canım gülcede aynı istediği olmayınca yerde tepiniyor ağlıyor elinde ne varsa fırlatıyor bu ara ısırmayı öğrenmiş ısırıyor ne yapacağım nasıl davranacağım bilmiyorum açıkçası bende güzel paylaşımlar öneriler bekliyorum.

8. 29 Nisan 2009
  9. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    xeno 1 yaşına girince inatlaşmaya başlarlar diye birşey yazmıştı birara.bağlantılı olabilir dediklerimizle.
    füsfüs nerdesin?gel merhem ol :)senin işin bu mevzular.

10. 29 Nisan 2009
  11. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    Benım oğlumda bır yasında ozellıkle ben telefonda konusurken aglıyor telf vermeyınde sesını yukselterek aglıyor..

ben hıc ılgılenmeyınce bır muddet sonra bırakıyor..
    buzdolabını kapayıncada aynı tepkı ben gormemezlıkten gelıyorum oda bır sure sonra bırakıyor

12. 29 Nisan 2009
  13. tebessum77

tebessum77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    bende birçok şaya hayır demiyorum kurcalıyor karıştırıyor ama bazı şeyleri ben hayır dedikçe inadına yapıyor çöp kutusunu açık kurcalama çalışmak klozete kapğı ile oynamaya çaılşmak. kablolar ile oynamaya çalışmak.kağıt yemek bunlara hayır diyorum oda inadına yapıyor.

14. 29 Nisan 2009
  15. mayalihamur

mayalihamur scarface Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    okuduğum bir kitabı tavsiye edebilirim. çok basit bir dille bebebklikten okul dönemine kadar genel soruları mektup tarzında işleyen bir kitap. çok akıcı ve basit.yalnız yabancı kaynak olduğu için biraz bizim kültürümüzle çelişiyor. yani en azından ben o kadarını yapamayacağımı düşündüm okurken.(mesela bebeği sadece küçük bir öpücükle sevginizi gösterin diyordu zaten siz onu besleyerek altını temizleyerek gösteriyorsunuz sevginizi gibi)
    kitabın ismi genç anneye mektuplar.

16. 29 Nisan 2009
  17. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben bu konuda şöyle düşünüyorum bebek doğalı bir yıl olmuş ve dünyayı tanıma endişesindeler özellikle bizim sık kullandığımız aletlere karşı daha ilgililer meraklarına yeniliyorlar ona zarar verecek yaramazlığa izin vermiyorum ilgisini mutlaka başka yöne çeviriyorum en etkin silah bu oluyor dikkatini başka yöne çevirmek eğer bağırırsam sadece onu üzeceğimi ve utangaçlık duygusunu geliştireceğimi düşünüyorum kendisine zarar vermiyecekse şimdilik yaramazlıklarına göz yumuyorum çünkü bilinçli olarak yaptığına inanmıyorum içindeki öğrenme isteği bunları yaptırıyor.Ben oğlum çok az ağlar belkide bana konuşmak kolay geliyor diye düşüne bilirsiniz huysuz olmamakla beraber aynı zamanda çok hareketli bir çocuk.Ben kavga edersem kavga etmeyi öğretirim,bağırırsam cevap vermeyi öğretirim ceza ise çok çok erken.Ben inatlaşmadığım için oda inatlaşmıyor.Mesela komşum Taylan a bir kaç ay önce yapmaması gereken birşey için işaret parmağını sağa sola sallayarak hııı yaptı ve şimdi Taylan bize ne zaman kızsa aynı hareketi yapıyor.Bazı insanlar duygusaldır ve hassastır birinin etkilenmiyeceği her hangi bir sözcükten yada hareketten diğeri çok etkilenir o açıdan asla kıyas yok çocuklarınızı en iyi kendiniz tanıyorsunuz onlar hepsi birbirinden çok faklı bir kural hepsi için aynı olamaz hepsi kendi içinde kendine özgü insan onları en iyi biz tanıyacağız pskoloji kitapları değil ve ona göre onları yönlendireceğiz.Bazen belikide istedikleri şeyi vermediğimiz zaman ağlamalarına müsade edeceğiz bazen ise bazı durumlara göz yumacağız bu dengiyi kendimiz sağlayacağız ne bebeklerimiz nede onların kişiliklerini tanımayan başka birileri.

Son düzenleme: 29 Nisan 2009
  18. 30 Nisan 2009
  19. fxuxsfxuxs

fxuxsfxuxs yanılsamalar ülkesi Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    sevhanımın yazdıklarına imzamı atıyorum
    ben de genelde o şekilde davranıyorum, kendine zarar vermediği sürece kısıtlamıyorum pek
    zarar verici davranışlarda isi en iyi yöntem başka bir şeye dikkatini çekip kandırmak, hemen kanıyorlar zaten
    ama bazen hayırı olmazı da öğrenmesi için kızmadan azarlamadn net bir dille yapmaması gerektiğini söyleyip anlamasa da o davranışın zararlarını anlatıyorum ve davranışı engelliyorum
    walla 1 ay öncesine kadar sesi çıkmayan çocuk yaşından sonra ağlamalara başladı bir de nerden öğrendiyse çığlık atıyor, mutlu olunca da atıyor, biraz da konuşmaya çabalar gibi bağırması
    sanırım konuşma alıştırmaları yapıyor kendince
    bazen ağlarken babası inatlaşıyor kızıyorum ona, ağlatma iyice öğrenmesin pekişmesin ağlaması, başka bişeyle oyala diyorum ona da
    yani ağlama bağırma arsızı da yapmamak lazım, herşeyin ortası işte:))