Bebek yalnz kalmaya almaldr

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve divinity tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

22 Kasım 2008
    Konu Sahibi : divinity
  1. divinity

divinity ♥ömründe boyun gibi uzun olsun uzun adam♥ Üye

Beğenildi:
    196
    Ödül Puanları:
    213
    Aşırı sevilen ve kucaktan indirilmeyen bebekler yalnız kalmaya alışamazlar. Hâlbuki her insan gibi, bebeğin de yalnız kalmaya ihtiyacı vardır ve yalnız kalmaya alışmalıdır. Ancak çoğu aileler bebeğin yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu bilmez. Anneanne, babaanne, dede, hala, teyze, amca, dayı gibi aile büyüklerinin ve yakın akrabaların birlikte oturduğu evlerde bebekler kucaktan indirilmez. Geceyi anne baba ile aynı odada ve aynı yatakta geçirir. Bu ailelere bebeği anne baba ile aynı odada ve aynı yatakta yatırmanın sakıncalı olduğu söylendiğinde anlamakta zorluk çekerler. “O daha küçücük bir bebek, neden sakıncalı olsun ki!” derler ve şu savunmada bulunurlar: “Biraz büyüyünce odasını ayırırız.” Ancak biraz büyüdüğünde odasını ayırmanın kolay olmadığını anladıklarında iş işten geçmiş olur.
    Bebeği kendi yatak odalarında veya kendi yataklarında yatıran anne babalar her zaman için bunu aşırı sevgi, şefkat ve koruma duygusu ile yapmazlar. Birkaç odalı evlerde oturan kalabalık ailelerde bebeğe bir oda ayırmak mümkün olmadığından beşiğini kendi yatak odalarına koymaktan başka çare yoktur. Yine sobalı evlerde, ekonomik durum kışın her odaya bir soba kurmaya yetmez. Ekonomik durumları müsait olsa zaten kaloriferli bir evde oturmayı tercih edeceklerdir. Bu ailelerde durum müsait olduğunda bebeğin odasını ayırmak çok zor olmayacaktır.
    En ideali, bebek doğduğu günden itibaren odasını ayırmaktır. Bebeğin uyandığını ve ağladığını duyamayacağı endişesi ile bebeği odalarında yatıran anne babalar için imal edilmiş radyo verici ve alıcı setleri var. Bunlardan bir tane satın alınıp vericisi bebeğin başucuna asılabilir. Bebek ağladığında anne babanın yatak odasında bulunan alıcı bebeğin ağlama sesini yükselterek anne babayı uyaracaktır.

2. 23 Kasım 2008
  3. pnry

pnry Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Benim 4 aylık bir oğlum var, şimdiden odasını ayırdım ve telsiz koydum, sabaha karşı ağladığında yanına gidiyorum, fakat gün içinde fazla yalnız kalamıyor ve kendi kendine biraz oyalanmasını istiyorum, çok mu erken acaba? sürekli kucak istiyor şimdiden.

4. 25 Kasım 2008
  5. derin55

derin55 şükürrrr yarabbiimm!!! Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    benim kızım hiç susmuyordu ki odasını ayırayım!:sm_confused:çocuk alarm gibi sabaha kadar ağlıyordu onun yüzünden dikişlerimden biri tutmadı:1shok:gelde ayır bakalım odasını şimdi!:sm_confused:

6. 25 Kasım 2008
  7. Azeri kizi

Azeri kizi Türkiye'mmm Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    Valla ben bu yaziya cok katilmiyorum.
    Ne demek dogdugu günden itibaren odayi ayirmak!
    Ben ilk cocugumun odasini 6 aylikken
    ayirdim maalesef.Güya modern olucaz ya.
    Ilk gece hic uyuyamamistim.
    Ama ikinci cougumun odasini ayirmayi aklimin
    ucundan bile gecirmedim.Oglumun odasini
    simdiki aklim olsa ayirmazdim daha 6 aylikken.
    Ne zaman aklima gelse sucluluk duygusu
    hissediyorum.Kücük bebegime ya birsey olsaydi
    ayri odada.Tamam telsizi vardi ama onu duyupta
    yetisene kadar.....oho.....

8. 8 Aralık 2008
  9. nnurayy

nnurayy annesinin bal-kaymagi Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    ben 4.ayina girerken ayirdim sadece sabah saat 7de kalkip emiyor o zaman yanima aliyorum coktaiyi etmisim yataginida cok seviyor bocegim hatta dr bana gec bile kaldin demisti dogrusu dogdugundaymis ama kiyamamistim telsizimiz de camera var her nefesini her hareketini gorebiliyorum icim rahat o yuzden

10. 8 Aralık 2008
  11. rosenoire

rosenoire Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    37
    Ödül Puanları:
    148
    Doğduğu gün ayırmak bence de olmaz.Ama bir kaç aylık olunca ayırmalı , sonra gerçekten bebeği alıştırmak çok zor olabilir .Ben ilk çocuğumu bir kaç aylık olunca ayrı oda da yatırmaya başlamıştım .Geceleri kalkıp kontrol ediyor , sabah erkenden altını temizleyip mamasını verip tekrar yatırıyordum ,Bu arada ben de yatma imkanı buluyordum .Hatta o yıllarda sanki bebeği ayrı yatırmak çok kötü bir şeymiş gibi abuk eleştiriler almıştım .Aradan geçen 28 yıllık süreçte bu konuyu , hala hatırlatanlar oldu .
    Şimdi siz gençlerin yadıklarını okuyunca yaptığımın hiç de yanlış olmadığını daha iyi anladım .Kontrolü elden bırakmadıktan sonra evladınızı en iyi kendiniz yetiştirirsiniz .Her anne elbette bebeği için en iyisini düşünür .Hiç kimsenin bizim anneliğimizi sorgulama yetkisi yoktur .Bu bayram gününde birden eskiyi hatırladım arkadaşlar .Hatta sizi vicdanen rahatsızlığa sürükleyen en yakınınız bile olabilir .Ama bu demek değildir ki eleştiren kişi iyi annedir .Aslında kendi kusurları vardır ama bu durumu örtmek için sizi eleştiriyordur.Hepinizi öpüyor, bebeklerinizle birlikte mutlu bayramlar diliyorum :KK46::1hug:

12. 28 Aralık 2008
  13. Bencede en mantıklısı ayırmak ben 6 aylıktan itibaren ayırdım ve kapımı surekli açık tuttum hiç bir sorun yasamadım olacak varsa yanımda uyurkende olur

14. 13 Ocak 2009
  15. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
  16. 13 Ocak 2009
  17. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    doğduğu günden ititbaren ayırmak konusuna ben asla dayanamıyorum.
    ben dibimde yatırıyorum resmen.
    her an görebileceğim bir yerde olmalı.
    o kadar küçük ki.
    kendi tükürüğü,kusmuğu bile boğulmasına yol acabilir.
    telsizle olacak iş değil bu.
    gece uyanıp uyanıp bakıyorum..

6 aylıktan itibaren başlanabilir ama o da alıştıra alıştıra...

18. 13 Ocak 2009
  19. olric

olric Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kim yazmış bu yazıyı allahaşkına.....