bebek yapmadan önce FOLİK ASİT..

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve selayy tarafından 18 Ekim 2007 başlatılmıştır.

18 Ekim 2007
    Konu Sahibi : selayy
  1. selayy

selayy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Jinekolog Dr. Tayfun Osmanağaoğlu folik asidin hamilelik dönemindeki önemini şöyle anlattı:

Bir yetişkin için folik asidin önemi nedir? Yeterli miktarı nedir?
    Özellikle folik asit eksikliğinde kansızlık görülür. Yapısal olarak normalden daha iri ancak işlevleri iyi olmayan alyuvarlar meydana gelir.

Doğal yoldan almak mümkün müdür? Hangi besinlerde bulunur?
    Doğal yoldan almak mümkündür. Doğal folik asit kaynakları tahıllar, portakal ,baklagiller, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Bebek sahibi olmak isteyenler niye/ ne zaman/ ne kadar folik asit almalı?
    Bebek sahibi olmak isteyenler gebelik kararı aldıklarında, 2-3 ay öncesinde folik asite başlamalılar. Günde 400 mikrogram folik asit alınmalı. Bu miktarda folik asidi ilaç olarak öneriyoruz. Özellikle folik asit eksikliğinde nöral tüp defekti (omurgada açıklık, beyin dokusunun gelişmemesi) dediğimiz anomaliler oluşabilir.

Hamilelik dışında kullanımı nasıl olmalı?
    Folik asit eksikliğine bağlı kansızlık bulgusu yoksa gıdalardan alınan yeterlidir. Ekstra kullanılması gerekmez.

Folik asit eksikliği nelere yol açar?
    Folik asit eksikliği kansızlığa ve gebeliklerde santral sinir sisteminde bazı anormalliklere yol açar.

Folik asitte doz aşımı gibi bir risk var mı acaba? Yani aşırı kullanım gibi bir durum olur mu yoksa vücuttan C vitamini gibi kolayca atılır mı?
    Folik asit mide barsak sisteminden emilir, karaciğerde biyotransformasyona uğrar ve idrar yolu ile atılır. Yani ihtiyaç fazlası idrar ile atılır. Zehirlenme bulguları olmaz.

2. 20 Ekim 2007
  3. runhaxsx

runhaxsx Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bizi Bu Konuda Bilgilendirdiğin Için Teşekkürler

4. 20 Ekim 2007
  5. selayy

selayy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yararım olduysa ne mutlu canım.

6. 20 Ekim 2007
  7. Mev*Can

Mev*Can Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler..

8. 20 Ekim 2007
  9. iremik

iremik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    evet folik asit özellikle gebelikte ve gebelik düşünenlerde çok önemli.ben folik asit kullanmaya başladıktan 5 gün sonra hamile olduğumu öğrenmiştim.dr umda 3-4 ay kadar devam etmemi istedi.sonra bıraktırdı.şimdide vitaminlere devam ediyorum

10. 20 Ekim 2007
  11. mormenekxsxe

mormenekxsxe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Teşekkürler verdiğin bilgilere bende birşey eklersem bir de kanında pıhtılaşma olanların kan dengesini sağlıyor.

12. 4 Ağustos 2009
  13. berkun

berkun Başarı ayrıntılarda gizli Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba. folik asit hakkında bikaç şey sormak istiyorum. ben gebe değilim henüz ama eşimde bende bebek istiyoruz. folik asit kullanımı için doktora gitmem gerekirmi? veya bu konuda önereceğiniz bir ilaç ve doz varmı? cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

14. 4 Ağustos 2009
  15. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar bana doktorum hiç önermedi folik asidi 2 yıllık evliyim 1 yıldır bebek istiyorum gecen yıl doktora gittim eşimde sorun çıktı dün yine eşimle beraber doktora gittim bende bi göründüm yine sağlıklısın dedi doktorum eşimin doktoru ise eşime ay sonu ameliyat olacağını söylemiş ve doktorların kararına göre ilk 3 ay gebe kalabilirmişim ama folik asidim yok:bbo:

16. 4 Ağustos 2009
  17. aabeyazmelek

aabeyazmelek YA HAY YA HALIK Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    bende hamilelik düşünmeye başladıgımda gitmiştim doktora banada vermişti
    bilgi için teşekkürler
    berkun ben folbiol kullanmıştım sabah akşam 1 tane doktorun varsa tlf bile sorabilirsin herkez aynı ilacı vermiyor

18. 4 Ağustos 2009
  19. scuba

scuba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    ben korunduğum dönemde gebeliğe hazırlık için gittim dr.a bana günde yarım folbiol verdi önce. tabii bir sürü tahlilin yanında vitamin eksikliklerinede bakıldı. folikasid yeterli çıktı almasanda olur dedi drum ama için rahat etsin diye istersen alabilirsin dedi. dojazı az diye folik plustan 1 tane içiyorum hergün.