Bebekler ve güvenlik

Konusu 'Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri' forumundadır ve ckozkan tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : ckozkan
 1. ckozkan

  ckozkan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  406
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Ufoyu deviren arkadaşımızın oğlu gibi dün bizimkide ben işteyken kabloları sabitlemede kullanılan plastik çivili bir parçayı ağzına atmış anneanne ile bakıcı teyzemiz ağzından son anda çıkarmış dün ben duyunca başımdan aşağı kaynar sular boşaldı çünkü onları kontrol etmiş ve hatta iyice sabitlemiştim sen nasıl çıkardın? akşam onları tek tek söktüm ben kargaburunla sökene kadar canım çıktı ama bizim yaramaz becermiş işte...Kızlar akşam internette gezdim bulduklarım altta ... ayrıca varsa uyarılarımız onlarıda ekleyelim birbirimize hatırlatalım olası kazalara karşı...
   
 2. 23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : ckozkan
 3. ckozkan

  ckozkan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  406
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Bebeğiniz İçin Güvenlik Önlemleri
  Bebeğiniz hareketlenmeye başladıktan sonra bir an bile gözünüzü üstünden ayırsanız, başına bir kaza gelebilir. Bu nedenle bebeğiniz için almanız gereken güvenlik önlemleriyle ilgili küçük bir rehber hazırladık.

  Her yıl binlerce çocuk, kendi evlerinde kolaylıkla önlenebilecek kazalara maruz kalıyorlar. Çocukların büyük çoğunluğu hastanede tedavi görmek zorunda kalırken bir bölümü ise ne yazık ki kazalarda hayatını kaybediyor. Sizlere burada vereceğimiz bazı tavsiyeleri kulak arkası etmezseniz, çocuğunuzun özellikle bilinçsizce hareketlendiği ilk yaşını tehlikesiz geçirebilirsiniz.

  Boğulma
  Bekleyen tehlike: Çocuğunuzu banyoya soktunuz ve yıkıyorsunuz. Birden süngerini unuttuğunuzu fark ettiniz. Çocuğunuzu bir an için bırakıp arkanızı dönüp raftan süngeri aldınız.

  Uyanlar: Bebekler 2 santim derinliğindeki suda bile boğulabilirler. Bebek boğulma vakalarının büyük çoğunluğu da banyoda meydana gelir. Bebeğinizi suya yakın yerlerde çok kısa bir süre için bile yalnız bırakmayın. Su dolu kovaları işiniz biter bitmez boşaltın ve klozetinizi özel hazırlanan aletlerle kilitli tutun.


  Yanıklar

  Bekleyen tehlike: Çocuğunuz elektrikli aletlerle, mutfak tezgahındaki su ısıtıcısı ile oynamaya bayılıyor. Siz de oyalanması için ona izin veriyorsunuz.

  Uyarılar: Belki içindeki su fazla sıcak olmayabilir, ama bebeklerin cildi çok kolay yanar. Bu yüzden mutfak tezgahının üzerindeki kablolu aletleri çocuğunuzun ulaşamayacağı bir şekilde yerleştirin. Yemeklerinizi ocağın arka tarafındaki bölümde ve tavaların sapı dışa doğru gelmeyecek şekilde yerleştirerek kullanın. Kucağınızda bebeğiniz varken elinizde sıcak bir içecek taşımayın. Bir anlık denge kaybı ikinizin de yanmasına sebep olabilir.

  Boğazına bir şey kaçabilir
  Bekleyen tehlike: Bebeğinizin yemek vaktinde önce karnı acıktı, siz de ona atıştırması için bir avuç üzüm verdiniz.

  Uyarılar: Bebeğinize asla üzüm, şekerleme, fındık, fıstık, patlamış mısır gibi yuvarlak ve tane tane besinler vermeyin. Bu besinler soluk borusuna kaçıp çocuğunuzun nefessiz kalmasına yol açabilir. Aynı şekilde küçük oyuncak parçaları ve patlayan balonun parçaları da çok tehlikeli olabilir.

  Devrilmeler
  Bekleyen tehlike: Güzel bir bahar günü arkadaşınızı ziyarete gittiniz. Çocuğunuzu kendi bebek koltuğuna oturttunuz, camı açıp yanına bir güzel yerleştirdiniz. Siz de arkadaşınızla mutfakta çay içmeye gittiniz.

  Uyarılar: Bebeğiniz bir anda aşırı hareketlenip koltuğunu devirebilir ya da onu gerektiği gibi bağlamadığınız için koltuğundan kayarak düşebilir. Bu yüzden bebeğiniz için satın aldığınız koltuk, mama sandalyesi, puset gibi ürünlerin emniyet kemeri sistemlerine çok dikkat edin. En kısa mesafeye gitseniz bile mutlaka emniyet kemerini bağlayın ve her şeye rağmen bebeğinizi emniyetli bir biçimde yatağında uyuduğu anlar hariç bir odada tek başına bırakmayın.

  Düşmeler
  Bekleyen tehlike: Yürüteçler hakkında duyduğunuz pek çok kötü söylentiye rağmen yine de yürüteç almakta kararlısınız. Gözünüzü asla çocuğunuzun üzerinden ayırmayacağınıza eminsiniz. Uyanlar: Ne yazık ki, bir büyük gözetiminde de olsa yürüteçlerde kazalara sık sık rastlanır. Yürüteçler gereğinden çok hızlı hareket ettikleri için kaza anında müdahale etmek mümkün olmaz. Bu yüzden Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde yürüteçler yasaklanmıştır. Bunun haricindeki düşmelerden korunmak için çocuğunuzu koltuk, kanepe üstlerinde asla yalnız bırakmayın, mobilyaları pencereden uzağa yerleştirin.

  Zehirlenmeler
  Bekleyen tehlike: Bebeğinizin açamayacağını düşünerek pek çok ilacı ortada bırakıyorsunuz. Çünkü her an ilaçların elinizin altında olmasından hoşlanıyorsunuz.

  Uyarılar: İlaçların kapakları ne denli zor açılırsa açılsın ortada bırakılmaları son derece sakıncalıdır. İlaç, vitamin bile olsa çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde saklanması gerekir. İlaç haricindeki pek çok ev temizleme maddesinde de çocukları zehirleyebilecek maddeler bulunur. Bir de çocuğunuzun her bulduğu otu, yaprağı ağzına sokmasına izin vermeyin. En masum bitkilerin yaprakları bile zehirli olabilir.

  Nefessiz kalma
  Bekleyen tehlike: Yeni doğan bebeğinizi hastaneden eve getirdiniz. Beşiğini bir sürü güzel, tüylü oyuncakla doldur-dunuz. Kocaman bir yastık ve kalın bir yorganla da bebeğinizin rahatının tam olmasını sağladınız.

  Uyanlar: Bebeğinizin yattığı yerde nefessiz kalma riskini minimuma indirmek için yumuşak oyuncak, yastık ve yorganı yatağında bulundurmamalısınız. Evinizin ısısına göre bebeğinizi uyku tulumu ya da ince iki kat battaniye ile yatırmanız daha emniyetlidir. Ayrıca bebeğinizi yatağın ayak ucuna bitişik yatırın ve ince de olsa örtüsünü yatağın kenarlarına iyice sıkıştırın. Bebeğinizin göğüs seviyesinden daha yukarısını örtmeyin. Bebeğinizi yanınızda yatırmayı planlıyorsanız çok dikkatli olun. Anne-babasıyla birlikte yatan bebekler acıklı kazalara kurban olup, ciddi şekilde yaralanabilirler.
   
 4. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : ckozkan
 5. alize_13

  alize_13 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  634
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  canım verdiğin bilgiler için teşekkürler

  bizim yumurcağı kablolar için kullandığımız sabitleyicilerden birini çiğnerken yakalalım ayrıca bir keresinde çamaşırlar koltuğun üstündeydi mutfağa gitmiştim oğlum benim kilotlu çorabımla oynarken boğazına 2 kere dolamış ince bi çığlığıyla odaya koştum şok olmuştum :1shok: yavrum nerdeyse boğuluyodu uzun bi süre kucağımdan indirmemiştim aman dikkat edin bebeğinizin neyle oynayacağı belli olmuyo