bebeklerde ek mamaya gecis

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve nnurayy tarafından 21 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  21 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 1. nnurayy

  nnurayy annesinin bal-kaymagi Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.588
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Ek besinlere başlama yaşı sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde 6. aydır. Anne sütüyle birlikte mama veya sadece mama ile beslenen bebeklerde ise ek besinlere 4. aydan sonra başlanabilir.

  Bebek doğum kilosunun 2 katına ulaştıysa, 3 saatten daha erken aralıklarla
  beslenmek istiyorsa, günde 900 ml süt tüketiyorsa, ek besinlere başlayabilirsiniz.
  Bebeklerin baş kontrolü tam gelişmeyeceği, 4. aydan önce çiğneme becerisi tam olamayacağı, böbrek ve sindirim sistemlerinin gelişimi yeterli olmayacağı için ve küçük çocuklarda dilin dışarı itme refleksi gibi nedenlerden dolayı (siz kaşıkla besini verdikçe o refleks olarak dışarı çıkarır, dilini geriye çevirerek yutmayı daha geç öğrenecektir.) kaşıkla besleme zor olur. Bu yüzden ek besinlere daha erken başlanmamalıdır. Ayrıca ek besinlere erken başlanması; alerji, obezite, demir ve çinko eksikliğine yol açabilir.


  6-8 ay arası, beslenmede geçiş dönemidir. Bu dönemde bebeğin daha çok enerjiye ihtiyacı olur ve sıvı besinlerle bunu karşılamak güçleşir. Farklı tat ve kıvamları tanıması gerekir, ısırma, çiğneme işlevlerinin gelişimi için ek besinlere başlamak şarttır.
  Ek besinlere gerçerken bebeğinize ilk olarak pirinçli mamalar, sebze-meyve püreleri ve yoğurt vermelisiniz.
  Yeni başlanan her besini az miktarda verin. 2-3 gün yeni bir besine geçmeyin. 2-3 kaşıkla başlayıp, miktarı 150-250 ml'ye ulaştırın. Başlangıçta miktarlar onu doyurmaya yetmeyeceği için öğünü anne sütü veya mama ile tamamlayın.
  İlk bir yılda alerji riski nedeniyle bebeğinize inek sütü içirmeyin, inek sütüyle muhallebi yapmayın. Yoğurt, peynir gibi mayalanmış süt ürünlerini tüketmesini sağlayın. Mümkünse yoğurdu evde hazırlayın.
  Sebze püresini mümkünse her gün taze hazırlayın. Sebze püresinin içine yeşil yapraklı sebzeler le, demir içeriği yüksek olan kırmızı et ve tavuk eti ekleyin.


  Bakla özel bir enzim eksikliği olanlarda favizm denilen, ani kırmızı kan hücrelerinin yıkımı ile giden bir hastalığa neden olabilen bir besin olduğu için ilk 5-7 yaşta önerilmez, patlıcan ise nikotin içerdiği ve besleyicilik özelliği çok az olduğu için çocuk beslenmesinde kullanılmaz.
  Baklagiller proteinden zengindir, ancak bu proteinin biyolojik yararlanımı düşüktür, pişirmeden önce suda bekleterek içerdikleri gaz yapabilen fitat denilen yapılar uzaklaştırılırsa bebeğin beslenmesine daha fazla katkıları olur.
  Besinleri cam ve çelik kaplarda günlük pişirin, sebze veya yoğurt ikinci güne kalacaksa cam kapta, havayla temasını en aza indirerek buzdolabında en fazla bir gün saklayın.


  Yumurtayı kahvaltıda verin. Beyazını ise 1 yaşından sonra vermeye başlayın.

  Tahıllı çorbalar, balık, pilav, makarna, sebzeli köfteler, dolma, ızgara
  köfteyi 8. aydan itibaren verebilirsiniz.

  alintidir
   
 2. 21 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : nnurayy
 3. nnurayy

  nnurayy annesinin bal-kaymagi Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.588
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Katı Mamanın Kıvamı


  Dört ile altıncı aylar arasında katı gıdalar eklemeye başlayabilirsiniz. Bazı bebekler üç aylıkken katı gıdalar almaya hazır duruma gelmesine karşın dil atma refleksi genellikle dördüncü aydan itibaren kaybolmaya başlar. Aslında emme işlevinde önemli bir rolü olan bu refleks yüzünden bebek, ağzına sokulan her şeyi; kaşığı, yiyecekleri diliyle iter. Dördüncü aydan itibaren bebeğinizin enerji gereksinimi artacaktır.

  Bebeğinize ek kalori sağlayacağından dördüncü ve altıncı aylar arasında katı gıdalara başlamak idealdir.

  Katı mamanın kıvamı bebeğinizin rahat yutmasıyla alakalıdır. Fazla çorba gibi yapmamanız doğru olmaz. Ayrıca ona yedirmeniz de zor olur. Püre kıvamı buna çok uygundur. Zaten hazır satılan mamaların hepsinde, kaç kaşık mamaya ne kadar sıvı katacağınız belirtilmiştir. Bu ölçüyü fazla değiştirmeniz doğru olmaz. Ama zamanla yiyeceği yemeği parçalı hale getirmeniz çok önemli bir detaydır. Böylece yavaş yavaş dişleri de çıkmaya başlayan bebeğiniz, çiğnemeye alışır. Aksi takdirde hep püre kıvamına alışan bebeğinize evde pişirdiğiniz yemekleri yedirmek çok zor olur. Köfteyi bile iyice ezmeniz gerekir. Yoksa devamlı öğürür